Curaçao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Autonomní země Curaçao
Znak
Znak
Geografie
Caribbean - Curacao.PNG
Hlavní město Willemstad
Souřadnice
Rozloha 444 km²
Časové pásmo -4
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 150 563[1]
Hustota zalidnění 339 ob./km²
Jazyk nizozemština a papiamento
Národnostní složení různé národnosti
Náboženství 80% římsko-katolické
15% Jiné
5% Žádné
Správa regionu
Nadřazený celek Nizozemské království
Druh celku autonomní země
Král: Vilém Alexandr Nizozemský
Měna gulden Nizozemských Antil
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 CW [2]
Telefonní předvolba +599
Internetová doména cw

Curaçao ([kyʀaˈsaːo] IPA, papiamentsky Kòrsou) je ostrov, který leží v jižní části Karibského moře přibližně 60 kilometrů od pobřeží Venezuely, patří do jižní části Závětrných ostrovů a je součástí Malých Antil. Až do 10. října 2010 byl ostrov součástí Nizozemských Antil. V současnosti je Curaçao jednou ze 4 zemí Nizozemského království (další jsou Nizozemsko, Aruba a Svatý Martin).

Ostrov je znám svými rezervacemi, kde jsou k vidění jedny z největších kaktusů na světě (kadushi), nejrozličnější druhy živočichů - žáby, ptáci, nejedovatí hadi a ještěrky. Některá místa ostrova Curaçao se dostala i na listinu světových chráněných památek UNESCO. Ve Willemstadu je k vidění starý dřevěný pontonový most nebo jedna z nejstarších synagog na americkém kontinentě. Zachované stavby jsou směsí z počátku 18. století.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Generalizovaná mapa Curaçaa

S ostrovy Aruba a Bonaire tvoří Curaçao skupinu tzv. ostrovů ABC – jižní část Malých Antil. Ačkoliv se zde běžně hovoří papiamentsky, anglicky a španělsky, je úředním jazykem nizozemština.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. First Results Census 2011 Curaçao [online]. Central Bureau of Statistics,, [cit. 2013-01-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Od 15. prosince 2010. ISO 3166-1 Newsletter VI-8 "Code elements for Bonaire, Saint Eustatius and Saba, Curaçao and Sint Maarten (Dutch part), update of other territories and minor corrections" published

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]