Bonaire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bonaire
Bonaire 1.jpg
Bonaire – znak
znak
Hymna: Tera di Solo y Suave Biento (neoficiální)
Geografie
Bonaire in the Kingdom of the Netherlands.svg
Hlavní město Kralendijk
Souřadnice
Rozloha 288 km²
Časové pásmo -4
Geodata (OSM) 4266671 OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 14 479 [1]
Hustota zalidnění 50 obyv./km²
Jazyk Nizozemština, Papiamentština
Národnostní složení různé národnosti
Náboženství 77% římsko-katolické
16% Jiné
7% Žádné
Správa regionu
Nadřazený celek Nizozemské království
Druh celku zvláštní správní obvod
Vznik 2010
Král: Vilém Alexandr Nizozemský
Měna americký dolar [2]
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 BQ-BO [3]
Telefonní předvolba +599
Internetová doména bq
Oficiální web www.bonairegov.nl/index.php?lang=en
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Město Kralendijk, v pozadí ostrov Klein Bonaire

Bonaire (papiamentsky: Boneiru) je jeden z ostrovů bývalých Nizozemských Antil, v současnosti je součástí Nizozemska. Má rozlohu 288 km² a žije na něm okolo patnácti tisíc obyvatel. Leží v jižní části Karibského moře před pobřežím Venezuely, patří do jižní části Závětrných ostrovů a je součástí Malých Antil. Hlavním městem Bonaire je Kralendijk a nejstarší usedlost je Rincon. Spolu s ostrovy Saba a Svatý Eustach tvoří tzv. Karibské Nizozemsko – správně-administrativní seskupení těchto tří ostrovů, které mají postavení zvláštního správního obvodu Nizozemska.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

S ostrovy Aruba a Curaçao tvoří Bonaire skupinu ABC ostrovů – jižní část Malých Antil. Ačkoliv se zde běžně hovoří papiamentsky, anglicky a španělsky, je úředním jazykem nizozemština.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původními obyvateli ostrova byl aravacký kmen Caquetio, po kterém se zachovaly četné skalní malby. Z jejich jazyka pochází výraz bonay (nízká země), který byl později upraven na francouzské bonaire (dobrý vzduch). Roku 1499 zde přistál Alonso de Hojeda, ostrov ovládli Španělé, kteří většinu původních obyvatel odvezli jako otroky na ostrov Hispaniola a začali zde pěstovat dobytek. Roku 1636 je vyhnali Nizozemci, ostrov se stal střediskem pěstování kukuřice a sběru soli. Otrokářství bylo zrušeno roku 1862. Po druhé světové válce byla založena velké textilka firmy Schunck a ropná rafinerie. V roce 2010 proběhlo referendum, po kterém zaniklo zámořské území Nizozemské Antily a Bonaire spolu se sousedním ostrůvkem Klein Bonaire se stalo integrální součástí Nizozemska.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je tvořen převážně vápencem a pískovcem, obklopuje ho korálový útes. Pobřeží je nízké, lemované mangrovy a slanými jezírky, ve vnitrozemí dominují skalnaté pahorky porostlé kaktusy, nejvyšším bodem je Brandaris Hill s nadmořskou výškou 241 m. Podnebí je horké, suché a větrné, teploty se pohybují celoročně okolo 27 °C, na rozdíl od většiny Karibiku se ostrovu vyhýbají hurikány. Základem zdejší ekonomiky je cestovní ruch, ale oproti sousedním ostrovům se Bonaire místo na masovou turistiku zaměřuje na milovníky neporušené přírody a vyznavače vodních sportů: provozuje se potápění, kitesurfing a jachting.[4] Panují přísné předpisy na ochranu životního prostředí, na jejichž dodržování dohlíží nezisková organizace STINAPA (lodě například mají zakázáno vyhazovat kotvy, aby neponičily korálové útesy).[5] Okolní moře je od roku 1979 chráněným územím, severní pětinu ostrova zaujímá národní park Washington Slagbaai, vyhlášený roku 1969.[6] Typickým ptákem je plameňák karibský (až dvacet tisíc kusů),[7] po kterém je pojmenováno také místní letiště Flamingo International Airport, žije zde také vzácný amazoňan žlutoramenný. Většinu dopravy zajišťují osli, turistickou atrakcí je útulek pro přestárlé osly, který zřídila roku 1993 Malina Melisová.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet obyvatel. www.cbs.an [online]. [cit. 19-02-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 06-07-2011. 
  2. Invoering van de dollar [online]. Rijksdienst Caribisch Nederland [cit. 2011-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-15. (nizozemsky) 
  3. Od 15. prosince 2010. ISO 3166-1 Newsletter VI-8 „Code elements for Bonaire, Saint Eustatius and Saba, Curaçao and Sint Maarten (Dutch part), update of other territories and minor corrections“ published
  4. Bonaire - ostrov bez semaforů s celoročním letním počasím. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-26]. (česky) 
  5. Holandské Antily a první ostrov Bonaire. bluethunder.cz [online]. [cit. 2017-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-27. (česky) 
  6. http://bonaire.svetadily.cz/clanky/Ostrov-Bonaire
  7. http://www.casopis.ochranaprirody.cz/mezinarodni-ochrana-prirody/bonaire-pouhy-ostrov-v-karibiku/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]