Karibské Nizozemsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karibské Nizozemsko
Caribisch Nederland
Bonaire
Bonaire
Geografie
BES islands location map.svg
Souřadnice
Rozloha 322 km²
Časové pásmo UTC -4
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 18 000 (2010)
Hustota zalidnění 55,9 obyv./km²
Jazyk nizozemština, angličtina, papiamento
Správa regionu
Nadřazený celek Nizozemsko
Druh celku zvláštní správní obvody
Vznik 10. 10. 2010
Měna americký dolar [1]
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 BQ
Telefonní předvolba +599
Internetová doména bq
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karibské Nizozemsko (nizozemsky Caribisch Nederland, v papiamentu Hulanda Karibe) je souhrnné pojmenování pro 3 ostrovy v Karibiku, které mají status „speciálních municipalit Nizozemska“ [2] (možný též český výraz „zvláštní správní obvod“, nizozemsky „bijzondere gemeenten“). Jedná se o ostrovy Bonaire, Svatý Eustach a Saba. Bonaire se nachází v blízkosti ostrovů Aruba a Curaçao při venezuelském pobřeží, zatímco Saba a Svatý Eustach náleží do skupiny tzv. Závětrných ostrovů.

Správa ostrovů[editovat | editovat zdroj]

Karibské Nizozemsko vzniklo 10. října 2010, kdy zanikly Nizozemské Antily [3] a tyto 3 ostrovy získaly nové postavení v rámci Nizozemska. Za zdravotnictví, dopravní infrastrukturu, imigrační politiku, daňový systém, policii, vzdělávací a sociální systém je zodpovědná Národní kancelář pro Karibské Nizozemsko (nizozemsky Rijksdienst Caribisch Nederland) [4]. Karibské Nizozemsko obdrželo nový mezinárodní ISO 3166 kód: BQ [5]

Až do svého zániku měly Nizozemské Antily ve vztahu k Evropské unii postavení „Zámořské země a území“ [6]. I přesto, že Bonaire, Saba a Svatý Eustach jsou nyní integrální součástí Nizozemska, status Zámořské země či území jim zůstane minimálně do roku 2015.

Přehled ostrovů[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Hlavní město Rozloha Počet obyvatel Hustota zalidnění
BonaireBonaire Bonaire Kralendijk 288 km² 13 389 46 ob./km²
SabaSaba Saba The Bottom 13 km² 1 737 134 ob./km²
Svatý Eustach Svatý Eustach Oranjestad 21 km² 2 886 137 ob./km²

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Na Bonaire panuje tropické suché klima. Jižní část ostrova je rovinatá, naopak na severu se nachází nízké pohoří (nejvyšší bod má výšku 240 m n. m.). Po ostrově je rozeseto několik lagun se slanou vodou, které skýtají útočiště pro několik tisíc plameňáků. V blízkosti Bonaire se nachází menší ostrov Klein Bonaire (6 km²).

Saba je neaktivní sopka se čtyřmi krátery, které se strmě svažují do moře. Na ostrově se nachází nejvyšší hora Nizozemského královstvíScenery – 877 m n. m.

Svatý Eustach je s největší pravděpodobností neaktivní vulkán s kráterem na jihovýchodě ostrova. Kráter se jmenuje The Quill a je asi dvě stě tisíc let starý. Na sever od kráteru je vyvřelá hornina a zbytek nížinaté krajiny.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]