Přeskočit na obsah

Karibské Nizozemsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karibské Nizozemsko
Caribisch Nederland
Guvernérská budova v Kralendijku na Bonairu
Guvernérská budova v Kralendijku na Bonairu
Geografie
Souřadnice
Rozloha322 km²
Časové pásmoUTC -4
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel25 157 (2019[1])
Hustota zalidnění78,1 obyv./km²
Jazyknizozemština, angličtina, papiamento
Správa regionu
StátNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Nadřazený celekNizozemsko
Druh celkuzvláštní správní obvody
Vznik10. 10. 2010
Měnaamerický dolar[2]
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2BQ[3]
Telefonní předvolba+599
Internetová doménabq
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karibské Nizozemsko (nizozemsky Caribisch Nederland, v papiamentu Hulanda Karibe) je souhrnné pojmenování pro 3 ostrovy v Karibiku, které mají status „speciálních municipalit Nizozemska“ [4] (možný též český výraz „zvláštní správní obvod“, nizozemsky „bijzondere gemeenten“). Jedná se o ostrovy Bonaire, Svatý Eustach a Saba. Bonaire se nachází v blízkosti ostrovů Aruba a Curaçao při venezuelském pobřeží, zatímco Saba a Svatý Eustach náleží do skupiny tzv. Závětrných ostrovů.

Správa ostrovů[editovat | editovat zdroj]

Karibské Nizozemsko vzniklo 10. října 2010, kdy zanikly Nizozemské Antily [5] a tyto 3 ostrovy získaly nové postavení v rámci Nizozemska. Za zdravotnictví, dopravní infrastrukturu, imigrační politiku, daňový systém, policii, vzdělávací a sociální systém je zodpovědná Národní kancelář pro Karibské Nizozemsko (nizozemsky Rijksdienst Caribisch Nederland) [6].

Až do svého zániku měly Nizozemské Antily ve vztahu k Evropské unii postavení „Zámořské země a území“ [7]. I přesto, že Bonaire, Saba a Svatý Eustach jsou od října 2010 integrální součástí Nizozemska, status Zámořské země či území jim stále zůstává.

Přehled ostrovů[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Hlavní město Rozloha Počet obyvatel
(rok 2019)[8]
Hustota zalidnění
BonaireBonaire Bonaire Kralendijk 288 km² 20 104 70 ob./km²
SabaSaba Saba The Bottom 13 km² 1 915 147 ob./km²
Svatý Eustach Svatý Eustach Oranjestad 21 km² 3 138 152 ob./km²

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Na Bonairu panuje tropické suché klima. Jižní část ostrova je rovinatá, naopak na severu se nachází nízké pohoří (nejvyšší bod má výšku 240 m n. m.). Po ostrově je rozeseto několik lagun se slanou vodou, které skýtají útočiště pro několik tisíc plameňáků. V blízkosti Bonairu se nachází menší ostrov Klein Bonaire (6 km²).

Saba je neaktivní sopka se čtyřmi krátery, které se strmě svažují do moře. Na ostrově se nachází nejvyšší hora Nizozemského královstvíMount Scenery – 877 m n. m.

Svatý Eustach je s největší pravděpodobností neaktivní vulkán s kráterem na jihovýchodě ostrova. Kráter se jmenuje The Quill a je asi dvě stě tisíc let starý. Na sever od kráteru je vyvřelá hornina a zbytek nížinaté krajiny.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Caribisch Nederland; bevolking; geslacht, leeftijd, burgerlijke staat [online]. Nizozemský statistický úřad [cit. 2020-03-20]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  2. Invoering dollar op de BES-eilanden is goed verlopen [online]. Koninklijke Nederlandse Munt [cit. 2020-03-20]. Dostupné v archivu. (nizozemsky) 
  3. BQ:Bonaire, Sint Eustatius and Saba [online]. ISO: Online Browsing Platform [cit. 2020-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. (česky) termín speciální municipalita Nizozemska používá české Ministerstvo zahraničních věcí
  5. (nizozemsky) oficiální oznámení o zrušení Niz. Antil
  6. (anglicky) (nizozemsky) oficiální webová stránka Národní kanceláře pro Karibské Nizozemsko
  7. Konsolidované znění Smlouvy o Evropské unii a Smlouvy o fungování Evropské unie [online]. RADA EVROPSKÉ UNIE [cit. 2011-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-14. ; strana 425, Příloha II
  8. Waaruit bestaat het Koninkrijk der Nederlanden? [online]. Rijksoverheid - nizozemská ústřední vláda [cit. 2020-03-20]. Dostupné online. (nizozemsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]