Haag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Haag
Den Haag, 's-Gravenhage
Binnenhof, sídlo parlamentu
Binnenhof, sídlo parlamentu
Haag – znak
znak
Haag – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
provincie: Jižní Holandsko
obec: Haag
[[Soubor:
Haag
Red pog.png
Haag
|250px|Haag na mapě]]
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 98,20 km²
počet obyvatel: 509 779 (2014)
hustota zalidnění: 5191 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.denhaag.nl
Další významy jsou uvedeny v článku Haag (rozcestník).

Haag (nizozemsky zvuk Den Haag, oficiální název zvuk 's-Gravenhage) je třetí největší město Nizozemska.

Haag je sídlo nizozemské vlády, parlamentu a panovníka, avšak podle čl. 32 ústavy je hlavním městem Nizozemského království Amsterdam. Také diplomatický sbor je usídlen v Haagu.

Haag je hlavním městem provincie Zuid-Holland (Jižní Holandsko), nacházející se na jihozápadě země. K 1. lednu 2014 měl Haag 509 779 obyvatel,[1] aglomerace zvaná Randstad (především města Amsterdam, Haarlem, Haag, Rotterdam a Utrecht) má však dohromady přes 7,1 milionu obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Haag byl založen roku 1248 Vilémem II., hrabětem holandským a králem německým. Z této doby pochází také úřední název města 's-Gravenhage, který lze přeložit jako „Hraběcí obora“.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Ve středu města se nachází skupina historických budov Binnenhof, kde se schází nizozemský parlament a vláda. Přilehlý Mauritshuis je obrazárnou, ve které jsou vystavována díla malířů jako jsou Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer (Diana s nymfami, Dívka s perlou, Pohled na Delft), Paulus Potter či Jan Steen. Před těmito budovami se rozkládá jezírko nazvané Hofvijver. V poslední době prošla obrazárna Mauritshuis rozsáhlou rekonstrukcí a přístavbou. Slavnostní znovuotevření se konalo 27. června 2014 za účasti krále Willema-Alexandera.[2]

Grote Kerk - kostel sv. Jakuba náleží spolu s Binnenhofem k nejstarším budovám v Haagu.

Palác Noordeinde je od roku 1984 oficiálním sídlem nizozemského panovníka, nyní krále Willema-Alexandra. Pro veřejnost je přístupná část parku, který k tomuto paláci přiléhá.

V Paláci míru (Vredespaleis), jehož stavba byla dokončena roku 1913, sídlí Mezinárodní soudní dvůr a Stálý rozhodčí soud.

Madurodam je areál s modely významných a typických staveb z celého Nizozemí v měřítku 1:25. Zahrnuje jak známé historické budovy, tak moderní architekturu, dopravní infrastrukturu a rekreační zázemí. Muzeum bylo otevřeno v roce 1952 a je průběžně rozšiřováno.

Haag v literatuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 vyšel v Nizozemsku „dokumentární román“ Annejet van der Zijlové Sonny Boy. Na základě archivních materiálů a doložených svědectví rekonstruuje neobyčejný příběh rodiny, která v Haagu za druhé světové války ukrývala Židy. Román získal v roce 2006 literární cenu Witte (Littéraire Witte Prijs), udělovanou od roku 1975 jednou za dva roky knize haagského autora nebo knize s haagskou tematikou. Sonny Boy byl přeložen do mnoha jazyků a v roce 2010 vyšel v nakladatelství Barrister & Principal také česky.

Mezinárodní organizace[editovat | editovat zdroj]

Haag je významný z hlediska mezinárodní politiky a mezinárodního soudnictví, má v něm sídlo přes 150 mezinárodních organizací. Mezi hlavní instituce sídlící v Haagu patří například:

V minulosti byl také sídlem zaniklého Stálého dvora mezinárodní spravedlnosti.

Haag (2008)
Haag (1700)

Části města[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Hague na anglické Wikipedii.

  1. Den Haag in Cijfers
  2. Spectaculaire heropening Mauritshuis (Slavnostní znovuotevření obrazárny Mauritshuis), http://www.denhaag.nl/home/bewoners/to/Spectaculaire-heropening-Mauritshuis.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]