Haag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Haag
Den Haag, 's-Gravenhage
Binnenhof, sídlo parlamentu
Haag – znak
znak
Haag – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát Nizozemsko Nizozemsko
Provincie Vlajka Jižního Holandska Jižní Holandsko
Obec Haag
Haag
Haag
Haag, Nizozemsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 98,20 km²
Počet obyvatel 509 779 (2014)
Hustota zalidnění 5 191,2 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.denhaag.nl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Další významy jsou uvedeny na stránce Haag (rozcestník).

Haag (nizozemsky zvuk Den Haag, oficiální název zvuk s-Gravenhage) je třetí největší město Nizozemska.

Haag je sídlo nizozemského panovníka, parlamentu a vlády, avšak podle čl. 32 ústavy je hlavním městem Nizozemského království Amsterdam. Také diplomatický sbor je usídlen v Haagu.

Haag je hlavním městem provincie Zuid-Holland (Jižní Holandsko), nacházející se na jihozápadě země. K 1. lednu 2014 mělo samotné město Haag 509 779 obyvatel.[1] Aglomerace zvaná Randstad, ke které patří kromě Haagu především města Amsterdam, Haarlem, RotterdamUtrecht, má dohromady přes 7,1 milionu obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Haag byl založen roku 1248 Vilémem II., hrabětem holandským a králem německým. Z této doby pochází také úřední název města 's-Gravenhage, který lze přeložit jako „Hraběcí obora“.

Nepokoje v červnu 2015[editovat | editovat zdroj]

Koncem června 2015 vypukly v městské čtvrti Schilderswijk, ve které žije mnoho přistěhovalců, velké nepokoje, které trvaly čtyři dny. Počátkem vlny násilí byla smrt 42letého muže z Aruby v Nizozemských Antilách v průběhu hudebního festivalu v době předchozího víkendu. Tento muž jménem Mitch Henriquez, který byl v Haagu na návštěvě příbuzných, byl bez skutečného důvodu zadržen pěti policisty (domněnka, že má zbraň, se nepotvrdila) a při jejich zákroku se udusil. Všichni tito policisté byli následně postaveni mimo službu, avšak násilnosti, ničení a zakládání požárů pokračovaly. Nad městem ustavičně kroužily vrtulníky. Ministerský předseda Mark Rutte násilí demonstrantů ostře odsoudil.[2]

Mezinárodní organizace[editovat | editovat zdroj]

Haag je významný z hlediska mezinárodní politiky a mezinárodního soudnictví, má v něm sídlo přes 150 mezinárodních organizací. Mezi hlavní instituce sídlící v Haagu patří například:

V minulosti byl Haag také sídlem zaniklého Stálého dvora mezinárodní spravedlnosti.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Ve středu města se nachází skupina historických budov Binnenhof, kde se schází nizozemský parlament a vláda. Přilehlý Mauritshuis je obrazárnou, ve které jsou vystavována díla malířů jako jsou Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer (Diana s nymfami, Dívka s perlou, Pohled na Delft), Paulus Potter či Jan Steen. Před těmito budovami se rozkládá jezírko nazvané Hofvijver. V poslední době prošla obrazárna Mauritshuis rozsáhlou rekonstrukcí a přístavbou. Slavnostní znovuotevření se konalo 27. června 2014 za účasti krále Willema-Alexandera.[3]

Grote Kerk - kostel sv. Jakuba náleží spolu s Binnenhofem k nejstarším budovám v Haagu.

Palác Noordeinde je od roku 1984 oficiálním sídlem nizozemského panovníka, nyní krále Willema-Alexandra. Pro veřejnost je přístupná část parku, který k tomuto paláci přiléhá.

V Paláci míru (Vredespaleis), jehož stavba byla dokončena roku 1913, sídlí Mezinárodní soudní dvůr a Stálý rozhodčí soud.

Madurodam je areál s modely významných a typických staveb z celého Nizozemí v měřítku 1:25. Zahrnuje jak známé historické budovy, tak moderní architekturu, dopravní infrastrukturu a rekreační zázemí. Muzeum bylo otevřeno v roce 1952 a je průběžně rozšiřováno.

Haag v literatuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 vyšel v Nizozemsku „dokumentární román“ Annejet van der Zijlové Sonny Boy. Na základě archivních materiálů a doložených svědectví rekonstruuje neobyčejný příběh rodiny, která v Haagu za druhé světové války ukrývala Židy. Román získal v roce 2006 literární cenu Witte (Littéraire Witte Prijs), udělovanou od roku 1975 jednou za dva roky knize haagského autora nebo knize s haagskou tematikou. Sonny Boy byl přeložen do mnoha jazyků a v roce 2010 vyšel v nakladatelství Barrister & Principal také česky.

Haag (2008)
Haag (1700)

Části města[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Hague na anglické Wikipedii.

  1. Den Haag in Cijfers
  2. „Krawalle in Den Haag. Sirenen, Schreie, Explosionen“ (Nepokoje v Haagu. Sirény, křik, výbuchy). Süddeutsche Zeitung, http://www.sueddeutsche.de/panorama/niederlande-tag-vier-der-krawalle-1.2549998, 3. července 2015 (německy).
  3. Spectaculaire heropening Mauritshuis (Slavnostní znovuotevření obrazárny Mauritshuis), http://www.denhaag.nl/home/bewoners/to/Spectaculaire-heropening-Mauritshuis.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]