Paulus Potter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paulus Potter
Narození20. listopadu 1625
Enkhuizen
Úmrtí17. ledna 1654 (ve věku 28 let)
Amsterdam
Příčina úmrtítuberkulóza
NárodnostNizozemci
Povolánímalíř, básník, rytec leptů, grafik, tiskař a projektant
RodičePieter Symonszoon Potter
Významná dílaDrinkende koeien gereflecteerd in het water
Vee in een weide
De stier
OvlivněnýPieter van Laer
OceněníGuggenheimovo stipendium
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paulus Potter (pokřtěn 20. listopadu 1625 Enkhuizen - 17. ledna 1654 Amsterdam) byl nizozemský malíř, který se specializoval na malbu zvířat a krajiny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Krátký život malíře není dokonale zmapován. Narodil se v rodině malíře Pietra Pottera v Enkhuizenu, v roce 1628 se rodina přestěhovala do Leidenu a v roce 1631 do Amsterodamu; zde Paulus studoval malířství u svého otce. Byl členem gildy sv. Lukáše v Delft, později, v roce 1649, se usadil v Haagu, kde se stal členem místní gildy umělců. V roce 1652 se oženil s Adriane Beacon Eynde a byl uveden mezi holandskou elitu. Po sporu se současnými malíři a Amálií z Solms-Braunfels, členkou vládnoucí rodiny (manželka místodržitele Frederika Hendrika Oranžského, matka jeho nástupce Viléma II. Oranžského), se vrátil do Amsterodamu. Pozval ho jeho zastánce a obdivovatel, amsterodamský purkmistr, významný lékař Nicolaes Tulp, na kterého zapůsobil svým civilizovaným chováním a zdvořilostí; Potter maloval portrét jeho syna Dircka Tupla.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Krávy na louce

Potter je znám především jako malíř zvířat (krav, ovcí, koní i psů), zakomponovaných do krajiny nikoli jako podružný, dekorační prvek, ale jako ústřední motiv obrazu. Jeho práce se vyznačují fotografickou důkladností a perfektní perspektivou, důrazem na detail a realistické ztvárnění. Malíř měl v oblibě jasné barvy, velkou roli na jeho obrazech hrálo světlo. Jeho tvorba měla vliv na nastupující generaci malířů krajinářů 19. století; je považován za průkopníka romantismu.

Soustavnou prací se mu podařilo v krátkém čase vytvořit stovky maleb. Jeho nejznámější dílo s názvem Býk je umístěno v Mauritshuis v Haagu; zde a v pařížském Louvru jsou uloženy největší sbírky jeho děl, řadou se může chlubit Wallace Collection v Londýně, nejlepší exempláře chová Rijksmuseum v Amsterodamu.

Zemřel předčasně, ve věku 28 let, roku 1654 na tuberkulózu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paulus Potter na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]