Europol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Europol
Europol building, The Hague, the Netherlands - 931.jpg
Vznik 1. října 1998
Sídlo Haag, Nizozemsko
Souřadnice
Rozpočet 100 000 000 €
Zaměstnanců 1 065 (2016)
Oficiální web www.europol.europa.eu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sídlo Europolu, Haag

Europol je organizace patřící pod Evropskou unii, která se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti. Snaží se zefektivnit spolupráci jednotlivých členských zemí, a to zejména svojí informační i vzdělávací činností a policejním a soudním poradenstvím.

Název vznikl zkrácením slov European Police Office (Evropský policejní úřad).

Historie[editovat | editovat zdroj]

7. února 1992, při podpisu Maastrichtské smlouvy o Evropské unii, byl ujednán vznik Europolu, tehdy pouze obecně. Svou činnost zahájila organizace 3. ledna 1994 jako Europol Drugs Unit, EDU (protidrogová jednotka). Později se Europol začal zabývat také ostatními závažnými formami mezinárodní kriminality. Další úmluva o Europolu vstoupila v platnost v říjnu 1998. O činnosti Europolu v plném rozsahu však můžeme hovořit až od 1. července 1999.

Členy Europolu jsou členské státy EU, některé další země ale mohou být přidružené. Organizace má sídlo v nizozemském Haagu.

Členové Europolu (modře vyznačení)

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Europol se zabývá potíráním kriminality a prosazováním práva v oblastech praní špinavých peněz a padělání, obchodu s drogami, vozidly, lidmi a kulturními statky, dále v oblasti terorismu, přistěhovalectví a ekologické kriminality.

Mezi činnosti Europolu patří výměna dat a informací mezi mezinárodními policejními úřady, poskytování odborných a technických informací, zpravodajská činnost (vytváření analýz a zpráv). Protože Europol nemá výkonnou moc, která by překračovala hranice států (nejedná se tedy např. o zatýkání apod.), funguje na principu mezinárodní strategické spolupráce.

Do finančního fondu Europolu přispívají jednotlivé členské státy. Za hospodaření s finančními prostředky je odpovědný finanční kontrolor, jmenovaný správní radou. Ve správní radě je vždy jeden člověk z každého členského státu.

Europol ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Europol se objevil ve filmu Dannyho parťáci 2 (Ocean's Twelve) kde je na stopě skupině, jež vede Danny Ocean. Představitelkou EUROPOLu je Catherine Zeta-Jones.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]