Anna Pavlovna Ruská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Pavlovna Ruská
královna nizozemská
Královna Anna Pavlovna v roce 1837 autor portrétu Jan Baptist Van der Hulst
Královna Anna Pavlovna v roce 1837
autor portrétu Jan Baptist Van der Hulst
Doba vlády 18401849
Sňatek 21. února 1816
Manžel Vilém II. Nizozemský
Narození 18. ledna 1795
Petrohrad
Úmrtí 1. března 1865 (ve věku 70 let)
Haag
Předchůdce Vilemína Pruská
Následník Žofie Württemberská
Potomci Vilém III.
Alexandr
Jindřich
Ernest Kazimír
Žofie
Rod Oldenburkové
Dynastie Holstein‑Gottorp‑Romanov
Otec Pavel I. Ruský
Matka Marie Fjodorovna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Romanovna-Holstein-Gottorp, též Anna Pavlovna (Ruská), rusky Анна Павловна, nizozemsky a v zemích mluvících německy Anna Paulowna (7. lednajul./ 18. ledna 1795greg. Sankt Petěrburk1. března 1865, Haag) byla rodem ruská velkokněžna a královna nizozemská v letech 18401849.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Jejími rodiči byli ruský car Pavel I. a carevna Marie Fjodorovna, narozená jako princezna Sofie Dorota Württemberská; byla jejich osmým dítětem (šestou dcerou) a nejmladší sestrou cara Alexandra I.

Život v Nizozemsku[editovat | editovat zdroj]

Král Vilém II. Nizozemský s chotí Annou Pavlovnou a dětmi (1832)

Dne 21. února 1816 se Anna Pavlovna provdala za pozdějšího nizozemského krále Viléma II. Oranžsko-Nasavského. Z manželství vzešlo pět potomků:

Ani po svatbě se Anna nevzdala svého pravoslavného vyznání. Svatební obřad byl vykonán nejprve po pravoslavném způsobu, poté až po způsobu luteránském. Po svatbě strávili novomanželé jeden rok v Rusku a Anna měla poté problém si zvyknout na to, že oddělení společenských tříd bylo v její nové zemi daleko slabší než v Rusku.

Anna Pavlovna dostala věnem jeden milion (tehdejších) rublů, což byla velmi vysoká peněžní částka. To vzbudilo velkou pozornost. Její manželství bylo kvůli Vilémovým nevěrám bouřlivé. Nadto jí v roce 1829 v Bruselu, kde manželé tehdy bydleli, někdo ukradl skoro všechny šperky (nakonec byla velká část nalezena), z čehož podezírala manžela, protože byl v té době v dluzích a stýkal se s podle jejího názoru pochybnými lidmi. Konflikty jitřily také nevěry jejího manžela. Pár pak žil odděleně až do roku 1843.

Na nizozemský trůn nastoupila spolu se svým manželem po abdikaci svého tchána Viléma I. (7. října 1840). Jako královna Anna nebyla u veřejnosti příliš populární. Naučila se sice mluvit nizozemsky lépe než její manžel, který často mluvil francouzsky, ale dodržovala přísnou etiketu a od veřejnosti si udržovala odstup. Její manžel zemřel v roce 1849 a Anna se poté stáhla z dvorského života.

Veřejné pocty[editovat | editovat zdroj]

Na její počest je pojmenováno místo Anna Paulowna v provincii Severním Holandsku (Noordholland). V centrální části Haagu (Zeeheldenkwartier) je po královně Anně Pavlovně pojmenováno jedno z nejživějších náměstí Anna Paulownaplein s restauracemi a kavárnami.[1] Nadto je zde také ulice Anna Paulownastraat, která ono náměstí protíná.

Německý botanik Philipp Franz von Siebold po královně pojmenoval rostlinný druh paulovnií (mj. strom Paulovnie plstnatá, nizozemsky Anna Paulownaboom).

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Anna Pawlowna na německé Wikipedii a Anna Pavlovna of Russia na anglické Wikipedii.

  1. http://www.annapaulowna-plein.nl/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jean-Charles Volkmann: Généalogie des rois et des princes. Éditions Jean-Paul Gisserot, Paris, 1998: ISBN 2-87747-374-0
Nizozemská královnaRoyal Arms of the Netherlands (1815-1907).svg
Předchůdce:
Vilemína Pruská
18401849
Anna Pavlovna Ruská
Nástupce:
Žofie Württemberská
Lucemburská velkovévodkyněArms of the Count of Luxembourg.svg
Předchůdce:
Vilemína Pruská
18401849
Anna Pavlovna Ruská
Nástupce:
Žofie Württemberská
Limburská vévodkyněLimburg-nl-wapen.svg
Předchůdce:
Vilemína Pruská
18401849
Anna Pavlovna Ruská
Nástupce:
Žofie Württemberská