Přeskočit na obsah

Ariane Nizozemská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ariane Nizozemská
Rodné jménoPrinses Ariane Wilhelmina Máxima Ines der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau
Jiná jménaAriane Wilhelmina Máxima Inés
Narození10. dubna 2007 (17 let)
HMC Bronovo, Haag, Nizozemsko
BydlištěHuis ten Bosch
Alma materChristelijk Gymnasium Sorghvliet
Povoláníaristokratka a žákyně
RodičeVilém Alexandr Nizozemský[1] a Máxima Nizozemská[1]
RodOranžsko-Nasavští
PříbuzníCatharina-Amalia Nizozemská a Alexia Nizozemská (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nizozemská královská rodina
Nizozemská královská rodina

Princezna Beatrix *

Širší královská rodina
Princezna Irene


Princezna Margriet *
Profesor Pieter van Vollenhoven *


  • Pan Bernardo Guillermo
    Paní Eva Guillermová
  • Pan Nicolás Guillermo
  • Slečna Juliana Guillermová

* člen/ka nizozemského královského rodu

Princezna Ariane Nizozemská, princezna oranžsko-nasavská (Ariane Wilhelmina Máxima Ines, * 10. dubna 2007 Haag, Nizozemsko), je třetí a nejmladší dcera nizozemského krále Viléma Alexandra a královny Máximy. Princezna Ariane je členkou nizozemské královské rodiny a je třetí v pořadí nástupnictví na nizozemský trůn.[2]

Tehdejší princezna Máxima se odebrala 10. dubna 2007 v 15.45 hodin do nemocnice. Princezna Ariane se narodila přirozenou cestou v HMC Bronovo v Haagu ve 21:56 místního času[3] 10. dubna 2007 jako třetí dítě a nejmladší dcera krále Viléma Alexandra Nizozemského a královny Máximy Nizozemské.[4] Premiér Balkenende krátce nato promluvil k národu a řekl, že matka i dítě jsou zdravé a mají se dobře. Následujícího rána se s ní její otec objevil v televizi. Jména dítěte byla oznámena 26. října, kdy bylo narození registrováno v Haagu.

Princezna Ariane byla pokřtěna 20. října 2007 v Klášterním kostele (Kloosterkerk) v Haagu vodou z řeky Jordán. Jejím křtitelem byl vikář Deodaat van der Boon. K účasti bylo pozváno více než 850 hostů, včetně rodičů princezny Máximy a nizozemského premiéra Jana Petera Balkenendeho. Jejími kmotry jsou Valeria Delger, Inés Zorreguieta, dědičný velkovévoda Guillaume Lucemburský, Tijo Baron Collot d’Escury a Anton Friling.

Princezna Ariane mluví nizozemsky, anglicky a španělsky.

Tituly a oslovení

[editovat | editovat zdroj]

Celý název a oslovení Ariane je: Její královská Výsost princezna Ariane Nizozemská, princezna oranžsko-nasavská. (nizozemsky: Hare Koninklijke Hoogheid Ariane Wilhelmina Máxima Inés, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau).

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ariane der Nederlanden na nizozemské Wikipedii a Princess Ariane of the Netherlands na anglické Wikipedii.

  1. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. The Dutch Royal House. web.archive.org [online]. 2011-01-25 [cit. 2021-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-01-25. 
  3. Elsevier.nl - Nederland - Geen titel. web.archive.org [online]. 2011-06-12 [cit. 2021-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-06-12. 
  4. Het Koninklijk Huis. web.archive.org [online]. 2007-09-27 [cit. 2021-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-09-27. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]