Luisa Oranžsko-Nasavská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Luisa Oranžsko-Nasavská
Luisa Oranžsko-Nassavská na portrétu Johana Christoffera Boklunda z roku 1861
Luisa Oranžsko-Nassavská na portrétu Johana Christoffera Boklunda z roku 1861
Narození 5. srpna 1828
Haag
Úmrtí 30. března 1871 (ve věku 42 let)
Stockholm
Místo odpočinku Kostel Riddarholm
Manžel/ka Karel XV.
Děti Luisa Švédská a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1317501
Rodiče Fridrich Oranžsko-Nasavský a Luisa Pruská
Příbuzní sestra Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2367197
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luisa Oranžsko-Nassavská (plným jménem nizozemsky Wilhelmina Frederika Alexandrina Anna Louisa, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau), (5. srpna 1828, Haag - 30. března 1871, Stockholm) byla rodem nizozemská princezna z dynastie Oranje-Nassau a sňatkem švédská a norská královna.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ a mládí[editovat | editovat zdroj]

Luisa se narodila jako nejstarší dítě nizozemského vévody Frederika, druhého syna nizozemského krále Viléma I. a jeho manželky Vilemíny Pruské, a Luisy Pruské, nejmladší dcery pruského krále Fridricha Viléma III. a jeho manželky Luisy Meklenbursko-Střelické. Měla dva starší bratry, kteří však zemřeli již v útlém věku, a mladší sestru, Vilemínu Frederiku Annu Alžbětu Marii (1841–1910).

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

V srpnu roku 1849 přijel na nizozemský královský dvůr švédský korunní princ Karel a poznal zde Luisu. Oficiální zasnoubení bylo oznámeno v únoru roku 1850 a svatba se konala 19. června roku 1851 ve stockholmské katedrále. Její manžel byl synem švédského krále Oskara I. a jeho manželky Josefiny de Beauharnais.

Důvodem sňatku byl nedávný původ nové švédské dynastie a velké věno nevěsty; to ovšem nakonec tak velké nebylo. Navíc korunní princ považoval Luisu za nepřitažlivou a začínal si postranní románky. Naopak Luisa svého manžela milovala.

Z manželství Luisy a Karla vzešli dva potomci, dcera a syn:

Po porodu druhého dítěte již princezna ze zdravotních důvodů další děti mít nemohla. Když pak v roce 1854 zemřel malý Karel Oskar ve dvou letech na zápal plic, ztratil král svého jediného dědice a následníka; po jeho smrti tak na švédský trůn nastoupil jeho mladší bratr, Oskar II.

Korunovace[editovat | editovat zdroj]

Luisa se stala švédskou královnou, když 8. července roku 1859 její tchán zemřel. Její manžel se stal novým králem jako Karel XV. ve Švédsku a Karel IV. v Norsku. Luisa pak dostala titul královny Švédska a Norska a byla korunována v obou zemích; je nutno zdůraznit, že předchozí dvě královny v Norsku korunovány nebyly, a to kvůli svému odlišnému vyznání.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Luisa zemřela ve Stockholmu 30. března roku 1871. Pochována byla v kostele Riddarholmen ve Stockholmu.

Nebyla příliš populární korunní princeznou, říkalo se o ní, že nedostatečně komunikuje. Místo zasahování do politiky se věnovala dobročinným aktivitám.

Mezi potomky Luisy Oranžsko-Nassavské náleží řada příslušníků současných panujících rodů, např. dánská královna Markéta II., norský král Harald V., belgický král Albert II. či lucemburský velkovévoda Henri I. Lucemburský.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Předchůdce:
Joséphine de Beauharnais jr.
18591871
Luisa Oranžsko-Nasavská
Nástupce:
Žofie Nassavská