Přeskočit na obsah

Frederik Nizozemský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frederik Nizozemský
nizozemský princ
Portrét
princ Frederik Nizozemský, 1843
Úplné jménoVilém Frederik Karel
Narození28. února 1797
Berlín
Úmrtí8. září 1881
Wassenaar
ManželkaLuisa Pruská
PotomciLuisa Oranžsko-Nasavská
Vilém Oranžsko-Nasavský
Frederik Oranžsko-Nasavský
Marie Oranžsko-Nasavská
DynastieOranžsko-nasavská dynastie
OtecVilém I. Nizozemský
MatkaVilemína Pruská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederik Nizozemský (Vilém Frederik Karel; 28. února 1797, Berlín8. září 1881, Wassenaar) byl druhým synem nizozemského krále Viléma I. a jeho manželky Vilemíny Pruské.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Princ vyrůstal u pruského královského dvora svého děda Fridrich Viléma II. a posléze svého strýce Fridricha Viléma III. Jedním z jeho učitelů byl pruský generál Carl von Clausewitz. V šestnácti letech bojoval v bitvě u Lipska.

Princ poprvé vstoupil na území Nizozemska v prosinci 1813. Protože nemluvil nizozemsky, byl poslán na univerzitu v Leidenu, aby se mu dostalo dalšího vzdělání. V Haagu jej také vyučoval generál Karl Ludwig von Phull. Když se Napoleon vrátil z Elby, dostal princ v době stodenního císařství velení nad jedním oddílem Wellingtonovy armády, který byl poslán pozici u Braine-le-Comte pro případ, že by vojsko muselo po prohrané bitvě u Waterloo ustupovat.

Nizozemský princ[editovat | editovat zdroj]

Na základě rodové smlouvy měl Frederik po otcově smrt zdědit německé rodinné majetky. Po vídeňské smlouvě však tyto německé majetky rodině už nepatřily. Místo toho se stal dědicem lucemburského velkovévodství. V roce 1816 se Frederik vzdal tohoto nároku výměnou za pozemky v Nizozemsku a titul nizozemského prince. Jako další náhradu obdržel každoroční obnos 190 000 nizozemských guldenů, což z něj činilo nejbohatšího člena oranžsko-nasavské dynastie. Za tyto peníze koupil velkou nemovitost v Německu, načež se stal největším vlastníkem půdy z Nizozemska.

V roce 1826 byl jmenován generálním komisařem ministerstva války. V tomto úřadu Frederik po pruském vzoru reorganizoval armádu. V Bredě založil královskou vojenskou akademii a vybavil armádu moderními zbraněmi.

Když v roce 1830 vypukla belgická revoluce, velel jednotkám vyslaným do Bruselu, aby potlačily tamní povstání. Tyto jednotky vedl během několika dní bojů v Bruselu, ale znovu dobýt hlavní město nedokázal. V roce 1831 se účastnil také bratrova desetidenního tažení do Belgie.

Zámek Muskau
Park Muskau

Když jeho otec v roce 1840 abdikoval, stáhl se Frederik na své statky ve Wassenaaru. V roce 1846 získal zámek Muskau v Prusku, kde dokončil park Muskau, největší a jednu z nejznámějších anglických zahrad ve střední Evropě, táhnoucí se po obou stranách současné německo-polské hranice na Lužické Nise. Se stavbou parku začal v roce 1815 umělecký zahradník Hermann von Pückler-Muskau (1785–1871). V červenci 2004 byl park přidán na seznam Světového dědictví.

Po smrti jeho staršího bratra v roce 1849 tonula země ve velkých dluzích. Frederikovi se podařilo ruskému carovi Mikulášovi I., švagrovi Viléma II., splatit milion guldenů. Nový král, Vilém III., Frederikův synovec, nechtěl po svém otci zdědit královský majestát, Frederikovi se však podařilo ho přesvědčit, aby se tohoto postavení ujal, a nabídl mu pomoc. Vilém III. Frederika jmenoval generálním inspektorem armády. V tomto úřadě princ zůstal do roku 1868, kdy rezignoval kvůli nedostatečné podpoře svých plánů na modernizaci armády. Frederikovi se podařilo zabránit rozvodu Viléma III. s Žofií Württemberskou vytvořením právní rozluky. Odebral se na zámek Muskau, který byl v letech 1863 až 1866 přestavěn do novorenesance.

Princ Frederik zemřel 8. září 1881 ve Wassenaaru ve věku 84 let.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

21. května 1825 se osmadvacetiletý princ v Berlíně oženil se svou o jedenáct let mladší sestřenicí Luisou, nejmladší dcerou pruského krále Fridricha Viléma III. Manželé spolu měli čtyři děti:

  • Vilemína Frederika Alexandrina Anna Luisa (5. srpna 1828 – 30. března 1871), ⚭ 1851 Karel XV. (3. května 1826 – 18. září 1872), král švédský a norský od roku 1859 až do své smrti
  • Vilém (6. července 1833 – 1. listopadu 1834)
  • Frederik (22. srpna 1836 – 23. ledna 1846)
  • Vilemína Frederika Anna Alžběta Marie (5. června 1841 – 22. června 1910), ⚭ 1871 Vilém Adolf Maximilián Karel, 5. kníže zu Wied (22. srpna 1845 – 22. října 1907)

Tituly, oslovení a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Jan Vilém Friso
 
 
Vilém IV. Oranžský
 
 
 
 
 
 
Marie Luisa Hesensko-Kasselská
 
 
Vilém V. Oranžský
 
 
 
 
 
 
Jiří II.
 
 
Anna Hannoverská
 
 
 
 
 
 
Karolina z Ansbachu
 
 
Vilém I. Nizozemský
 
 
 
 
 
 
Fridrich Vilém I.
 
 
August Vilém Pruský
 
 
 
 
 
 
Žofie Dorotea Hannoverská
 
 
Vilemína Pruská
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Albrecht II. Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
Luisa Amálie Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
 
 
 
 
Antonie Amálie Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
Frederik Nizozemský
 
 
 
 
 
Fridrich Vilém I.
 
 
August Vilém Pruský
 
 
 
 
 
 
Žofie Dorotea Hannoverská
 
 
Fridrich Vilém II.
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Albrecht II. Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
Luisa Amálie Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
 
 
 
 
Antonie Amálie Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
Vilemína Pruská
 
 
 
 
 
 
Ludvík VIII. Hesensko-Darmstadtský
 
 
Ludvík IX. Hesensko-Darmstadtský
 
 
 
 
 
 
Šarlota z Hanau-Lichtenbergu
 
 
Frederika Luisa Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Kristián III. Falcko-Zweibrückenský
 
 
Karolína Falcko-Zweibrückenská
 
 
 
 
 
 
Karolína Nasavsko-Saarbrückenská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Frederick of the Netherlands na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]