Sibyla Sasko-Kobursko-Gothajská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sibyla Sasko-Kobursko-Gothajská
Vévodkyně z Västerbottenu
popis
popis
Sňatek 19. října 1932
Manžel Gustav Adolf Švédský
Úplné jméno Sibyla Calma Maria Alice Bathildis Feodora
Narození 18. ledna 1908
Gotha, Sasko-kobursko-gothajské vévodství
Úmrtí 28. listopadu 1972 (ve věku 64 let)
Stockholm, Švédsko
Pohřbena Kungliga begravningsplatsen
Potomci Markéta
Birgitta
Désirée
Christina
Karel XVI. Gustav
Rod Sasko-Kobursko-Gothajští
Otec Karel Eduard Sasko-Kobursko-Gothajský
Matka Viktorie Adléta Šlesvicko-Holštýnská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sibyla Sasko-Kobursko-Gothajská (18. ledna 1908, Gotha28. listopadu 1972, Stockholm) byla matka současného švédského krále Karla XVI. Gustava, členka Sasko-Kobursko-Gothajské dynastie. Švédskou princeznou se stala po sňatku s Gustavem Adolfem Švédským, který byl před svou smrtí druhým v pořadí na trůn.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Princezna Sibylla (uprostřed) se svými rodiči a sourozenci, 1918

Narodila se 18. ledna 1908 v paláci Friedenstein, jako starší dcera a druhé dítě Karla Eduarda, vévody Sasko-Kobursko-Gothajského a jeho manželky princezny Viktorie Adléty Šlesvicko-Holštýnské, dcery princezny Karolíny Matildy Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Augustenburské a Fridricha Ferdinanda, vévody Šlesvicko-Holštýnského, pocházejícího ze staršího skandinávského královského rodu. Přes jejího otce byla pravnučkou královny Viktorie. Její dědeček Leopold, vévoda z Albany, byl nejmladším synem královny Viktorie a prince Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 1931 odjela Sibyla do Londýna, aby se zúčastnila svatby Lady May Abel Smith jako družička. Další družičkou byla princezna Ingrid Švédská která představila Sibylu svému bratrovi, princi Gustavu Adolfu. Jejich zasnoubení bylo oznámeno 16. června 1932 v paláci Callenberg v Coburgu.

Svatba princezny Sibyly s princem Gustavem Adolfem, 1932

Dne 19. října 1932 se civilně vdala za svého bratrance prince Gustava. Církevní svatba proběhla o den později. Gustav Adolf byl nejstarší syn korunního prince Gustava Adolfa (později Gustav VI. Adolf) a princezny Margarety z Connaughtu, vnučky královny Viktorie. Sibyla i Gustav byli oba pravnoučaty královny Viktorie. Sibyla se nikdy nestala korunní princeznou, protože její manžel zemřel před svým dědečkem Gustavem V.

Švédská princezna[editovat | editovat zdroj]

Pár sídlil v paláci Haga a jejich čtyři dcery byly ve svém dětství běžně známy jako "Hagaprinsessorna" (Hagaské princezny). Svou královskou funkci začala pouhé dva dny po svém příchodu, kdy s princeznou Ingrid představila cenu pro vítěze turnaje v šermu. Se svým manželem sdílela nadšení pro sportovní a outdoorové aktivity. Pár také vlastnil chatu na Ingarö a také v Storlienu. Byla horlivým stoupencem hnutí Švédských skautek.

Mezi jejími oficiálními úkoly bylo předsednictví v Sällskapet Barnavård (Společnost pro dětskou péči), čestné předsednictví v Hörselfrämjandet (Společnost pro slyšení), Sveriges flickscoutråd (Švédské skoutky), Kvinnliga bilkåren (Ženské automobilové síly), Stiftelsen Solstickan (Společnost Solstickan), Stiftelsen Drottning Victorias Vilohem på Öland (Dům odpočinku královny Viktorie v Ölandu). Roku 1938 založila Prinsessan Sibyllas S:t Martin-stiftels (Nadace princezny Sibyly – svatého Martina).

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Hrob princezny a jejího manžela Gustava Adolfa, Karlsborg, Solna, Švédsko

Roku 1947 princezna ovdověla. Její manžel zemřel při havárii letadla u Letiště Kodaň. Jejich jediný syn, princ Karel Gustav se ve věku devíti měsíců stal druhým v pořadí na švédský trůn. Roku 1950 se přestěhovala z Hagy do stockholmského královského paláce. Během léta odcházela do paláce Solliden.

Roku 1965 po smrti její tchyně, královny Luisy, se Sibyla stala starší královskou princeznou Švédska, působící ve vedlejší roli u svého tchána, krále Gustava VI. Adolfa. Během těchto let se zvedla její popularita.

Zemřela 28. listopadu 1972 na rakovinu.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Sibylla se svým manželem zplodila pět dětí:

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 18. ledna 1908 – 28. března 1919: Její královská Výsost princezna Sibyla Sasko-Kobursko-Gothajská, princezna Spojeného království
  • 28. března 1919 – 19. října 1932: Její královská Výsost princezna Sibyla Sasko-Kobursko-Gothajská
  • 19. října 1932 – 26. ledna 1947: Její královská Výsost princezna Sibyla Švédská, vévodkyně z Västerbottenu
  • 26. ledna 1947 – 28. listopadu 1972: Její královská Výsost princezna Sibyla Švédská, vévodkyně vdova z Västerbottenu

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Národní vyznamenání

Vyznamenání cizích zemí

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Sibylla of Saxe-Coburg and Gotha na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]