Anna Hannoverská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anna Hannoverská

Anna Hannoverská (2. listopadu 1709, Herrenhausen u Hannoveru12. ledna 1759, Haag) byla rodem britská princezna, Princess Royal, a sňatkem princezna Oranje-Nassau.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Anna se svými mladšími sestrami Amélií a Karolinou (1721)

Anna se narodila jako druhé dítě a nejstarší dcera pozdějšího krále Velké Británie Jiřího II. a jeho manželky Karoliny z Ansbachu. Narodila se v kurfiřtském paláci Herrenhausen u Hannoveru; pět let poté, v roce 1714, se její děd (Jiří Ludvík, hannoverský kurfiřt) stal králem Anglie jako Jiří I. Anna se stala princeznou brunšvicko-lüneburskou. V roce 1727 britský trůn zdědil její otec jako Jiří II.

30. srpna roku 1727 Jiří II. udělil Anně jako své nejstarší dceři titul Princess Royal. V roce 1642 tehdejší král Karel I. Stuart udělil tento titul své nejstarší dceři Marii (pozdější princezna oranžská, matka Viléma III. Oranžského). Poté se titul přestal užívat až do panování Jiřího II.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

25. března roku 1734 se Anna provdala za Viléma IV. Oranžského, oranžského prince, prvního dědičného místodržícího Republiky Spojených provincií nizozemských. Anna se zřekla všech anglických titulů a začala užívat tituly svého manžela. Z manželství vzešlo pět potomků, čtyři děvčata a nejmladší chlapec, z nich pouze třetí dcera a syn se dožili dospělosti:

  1. mrtvě narozená dcera (1736),
  2. mrtvě narozená dcera (1739),
  3. princezna Karolina Oranje-Nassau (1743-1787), manželka Karla Kristiána, knížete von Nassau-Weilburg,
  4. princezna Anna Oranje-Nassau (1746),
  5. Vilém V. Oranžský, oranžský princ (1748-1806).

Regentka Fríska[editovat | editovat zdroj]

Annin manžel zemřel v roce 1751 a Anna se stala regentkou ve jménu jejich tříletého syna Viléma V. Zpočátku byla dobrou správkyní jeho dědictví, dokázala činit rychlá a dobrá rozhodnutí, posléze se však stala despotickou a nepředvídatelnou. Regentkou zůstala až do své smrti v roce 1759. Po ní se regentkou stala její tchyně Marie Luisa Hessensko-Kasselská a když v roce 1765 zemřela i ona, nahradila ji Vilémova starší sestra Karolina. V roce 1766 dosáhl Vilém věku 18 let a funkce regenta zanikla jako nepotřebná.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]