Alice, hraběnka z Athlone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alice, hraběnka z Athlone
Princèse Alice d'Albany.jpeg
Narození 25. února 1883
Windsor
Úmrtí 3. ledna 1981 (ve věku 97 let)
Kensingtonský palác
Místo pohřbení Královské pohřebiště ve Frogmore
Ocenění Royal Order of Victoria and Albert
Dame Grand Cross of the Order of Saint John
dáma velkého kříže Řádu britského impéria
Royal Family Order of Queen Elizabeth II
Královský rodinný řád Jiřího VI.
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Alexandr Cambridge, 1. hrabě z Athlone (od 1904)
Děti May Abel Smith
Rupert Cambridge
Prince Maurice Francis George of Teck
Rodiče Leopold, vévoda z Albany a Helena Waldecko-Pyrmontská
Příbuzní Karel Eduard Sasko-Kobursko-Gothajský (sourozenec)
Anne Liddell-Grainger, Richard Abel Smith a Elizabeth Alice Abel Smith[1] (vnoučata)
Funkce Generální guvernér Kanady
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alice, hraběnka z Athlone (Alice Mary Victoria Augusta Pauline; 25. února 1883 Windsor3. ledna 1981 Kensingtonský palác) byla britskou princeznou a vnučkou královny Viktorie. Byla nejdéle žijící narozenou britskou princeznou a poslední žijící vnouče královny Viktorie. Byla kmotrou někdejší nizozemské vládnoucí královny Beatrix, jejíž babička královna Vilemína byla sestřenicí Alice z matčiny strany.

Narození[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 25. února 1883 na Windsorském hradě jako první potomek a jediná dcera prince Leopolda, vévody z Albany a princezny Heleny Waldecko-Pyrmontské. Měla mladšího bratra Karla Eduarda. Její otec byl nejmladším synem královny Viktorie a prince Alberta, proto jí byl po narození udělen titul Její královská Výsost princezna Alice z Albany, podobně jí náležely i tituly princezny ze Saska-Koburku a Gothy a vévodkyně v Sasku.

Princeznin křest se uskutečnil 26. března 1883 v soukromé kapli Windsorského hradu jako Alice Mary Victoria Augusta Pauline. Byla pojmenována po svojí zesnulé tetě princezně Alici, provdané velkovévodkyni Hesenské, jejíž manžel byl jedním z kmotrů princezny Alice. Jejími kmotry byl a královna Viktorie, dále německá císařovna Augusta, král Vilém III. Nizozemský, velkovévoda Ludvík IV. Hesenský, waldecko-pyrmontská princezna Helena, kníže z Walesu, německá korunní princezna Viktorie, princ Vilém Würtemberský, dědičná kněžna ze Bentheimu a Steinfurtu a vévodkyně z Cambridge.

Alicin otec Leopold, nejmladší syn královny Viktorie, trpěl závažnou dědičnou nemocí, poruchou krevní srážlivosti hemofilií, kterou na něj jeho matka přenesla; přenašečkou pak byla i sama Alice. Na následky této nemoci Leopold zemřel, když byl Alici jeden rok, její mladí bratr se narodil již jako pohrobek.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Provdala se 10. února 1904 za svého vzdáleného bratrance prince Alexandra z Tecku, bratra Marie, kněžny z Walesu a manželky následníka trůnu Jiřího, knížete z Walesu. Po svatbě získala titul JKV princezna Alexander z Tecku. Společně měli tři děti, dva syny a jednu dceru:

  • princezna May z Tecku (1906-1994), později Lady May Smith
  • princ Rupert z Tecku (1907-1928), později Rupert, Vikomt Trematon; trpěl hemofilií, zemřel však při autohavárii ve věku pouhých 21 let
  • princ Maurice z Tecku (1910-1910), zemřel jako půlroční nemluvně

Princezna Alice byla přenašečkou genu hemofilie, který zdědila po svém otci Leopoldovi. Touto nemocí trpěl její starší syn Rupert.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

V roce 1917 se její manžel , podobně jako jiní členové britské královské rodiny, vzdal svého německého titulu prince z Tecku a přijal příjmení Cambridge, později mu byl udělen titul Sir Alexander Cambridge a později titul hraběte z Athlone. O titul přišly i jejich dvě děti. Alice se vzdala svých německých titulů, ale zůstal jí její vlastní titul princezny Velké Británie a Severního Irska, proto byla titulována Její královská Výsost princezna Alice, hraběnka z Athlone.

Její bratr Karel Eduard, vévoda z Albany a vévoda Sasko-Kobursko-Gothajský, působící u německé armády se vzdal svých britských titulů a ponechal si své německé tituly.

Cestování a druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

V letech 1924-1931 působil její manžel jako generální guvernér v Jižní Africe, kam jej doprovázela i princezna Alice. V letech 1940-1946 vykonával hrabě z Athlone funkci generálního guvernéra Kanady, kde byla s manželem i Alice.

Po druhé světové válce byl její bratr, sloužící v německé armádě zatčen. Spolu s manželem se v Německu neúspěšně pokoušeli vyjednávat o jeho propuštění. Karel Eduard byl v roce 1946 souzen a pokutován.

Královské povinnosti[editovat | editovat zdroj]

Během svého života plnila mnoho královských povinností, kromě povinností manželky generálního guvernéra Jižní Afriky a Kanady se účastnila korunovací Eduarda VII., Jiřího V., Jiřího VI. a Alžběty II. Působila jako velící plukovník dvou britských armádních jednotek a jedné rhodéské. Během druhé světové války byla čestnou velitelkou ženského oddílu Královského kanadského letectva. V roce 1950 se stala kancléřkou Univerzity Západní Indie. Ve 30.-60. létech 20. století působila jako předsedkyně rady na Royal Holloway College na Londýnské univerzitě.

Pozdější léta[editovat | editovat zdroj]

Později žila v Kensinghtonském paláci, kde v roce 1981 zemřela ve věku 97 let a 313 dní. Jejího pohřbu v kapli svatého Jiří na Windsorském hradě se zúčastnili všichni členové britské královské rodiny. Princezna Alice byla pohřbena na pohřebišti britské královské rodiny ve Frogmore nedaleko mauzolea jejích prarodičů královny Viktorie a prince Alberta. Žila během vlády šesti britských panovníků – Viktorie, Eduarda VII., Jiřího V., Eduarda VIII., Jiřího VI. a Alžběty II.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
František Sasko-Kobursko-Saalfeldský
 
 
Arnošt I. Sasko-Kobursko-Gothajský
 
 
 
 
 
 
Augusta Reuss Ebersdorf
 
 
Albert Sasko-Kobursko-Gothajský
 
 
 
 
 
 
Augustus Sasko-Gothajsko-Altenburský
 
 
Luisa Sasko-Gothajsko-Altenburská
 
 
 
 
 
 
Luisa Šarlota Meklenbursko-Zvěřínská
 
 
Leopold, vévoda z Albany
 
 
 
 
 
 
Jiří III.
 
 
Eduard August Hannoverský
 
 
 
 
 
 
Šarlota Meklenbursko-Střelická
 
 
královna Viktorie
 
 
 
 
 
 
František Sasko-Kobursko-Saalfeldský
 
 
Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldská
 
 
 
 
 
 
Augusta Reuss Ebersdorf
 
'Alice, hraběnka z Athlone'
 
 
 
 
 
Jiří I. Waldecko-Pyrmontský
 
 
Jiří II. Waldecko-Pyrmontský
 
 
 
 
 
 
Augusta ze Schwarzburg-Sondershausenu
 
 
Jiří Viktor Waldecko-Pyrmontský
 
 
 
 
 
 
Viktor II. Anhaltsko-Bernbursko-Schaumbursko-Hoymský
 
 
Emma Anhaltsko-Bernbursko-Schaumbursko-Hoymská
 
 
 
 
 
 
Amálie Nasavsko-Weilburská
 
 
Helena Waldecko-Pyrmontská
 
 
 
 
 
 
Fridrich Vilém Nasavsko-Weilburský
 
 
Vilém Nasavský
 
 
 
 
 
 
Luisa Isabela z Kirchbergu
 
 
Helena Nasavská
 
 
 
 
 
 
Pavel Württemberský
 
 
Pavlína Württemberská
 
 
 
 
 
 
Šarlota Sasko-Hildburghausenská
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]