Žofie Hannoverská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žofie Hannoverská
Narození 14. října 1630
Haag
Úmrtí 8. června 1714 (ve věku 83 let)
Hannover
Manžel/ka Arnošt August Brunšvicko-Lüneburský
Děti Jiří I., Maxmilián Vilém Brunšvicko-Lüneburský, Žofie Šarlota Hannoverská a Arnošt August, vévoda z Yorku a Albany
Rodiče Fridrich Falcký a Alžběta Stuartovna
Příbuzní bratři Karel I. Ludvík Falcký, Mořic Falcký, Ruprecht Falcký, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ92167, Jindřich Fridrich Falcký, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ16209171 a Eduard Falcký
sestry Luisa Hollandina Falcká, Alžběta Falcká a Henrietta Marie Falcká
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žofie Hannoverská (14. října 1630, Haag8. června 1714, Hannover) byla rodem falcká princezna, sňatkem hannoverská kurfiřtka, matka britského krále Jiřího I.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Žofie se narodila v holandském exilu jako poslední, dvanácté dítě Fridricha Falckého, „Zimního krále“ a jeho manželky, anglické princezny Alžběty Stuartovny, dcery anglického a skotského krále Jakuba I. Stuarta. Její bratr Karel I. Ludvík Falcký se stal falckým kurfiřtem, další dva její bratři, Ruprecht Falcký a Mořic Falcký, se účastnili anglické občanské války; bratr Eduard kvůli sňatku s katolickou italskou princeznou Annou Gonzagovou konvertoval ke katolické víře.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Žofie Hannoverská v kostýmu indiánky na portrétu malovaném její sestrou Luisou Hollandinou roku 1644

Původně byl plánován její sňatek se synem Jakuba I. Karlem, plán se však neuskutečnil, zůstala tedy v Heidelbergu a věnovala se péči o děti svého bratra Karla Ludvíka - Karla a Alžbětu.

30. září roku 1658 se provdala za Ernesta Augusta, vévodu brunšvicko-lüneburského, později hannoverského kurfiřta (jejím ženichem měl původně být starší bratr Ernesta Augusta, Jiří Vilém, ten však měl jiné plány a nevěstu přenechal bratrovi). Z manželství vzešlo sedm dětí:

Kurfiřtka Žofie Hannoverská na portrétu z roku 1706

V roce 1692 roku na základě rozhodnutí císaře Leopolda I. Habsburského se vévoda Brunšviku-Lüneburku stal hannoverským kurfiřtem, a tedy i Žofie se stala kurfiřtkou hannoverskou.

Po celý svůj život se Žofie považovala za Angličanku, o čemž svědčí fakt, že třebaže ovládala pět jazyků, nejčastěji používala právě angličtinu, i to, že se obklopovala Angličany. Není proto jasné, proč její syn tento jazyk neovládal, resp. jím nehovořil.

Následnictví britského trůnu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1701 roku anglický parlament schválil Act of Settlement (Zákon o nástupnictví) stanovující pravidla nástupnictví na anglický, resp. britský trůn, podle nějž jsou z následnictví vyloučeni ti, kdož jsou katolického vyznání nebo si vezmou za manžela katolíka; z nástupnictví tak byli vyloučeni potomci krále Jakuba II. Stuarta a také dcery Žofiina staršího bratra Eduarda, který konvertoval ke katolickému vyznání. Na základě tohoto zákona se stala Žofie designovanou následnicí trůnu a nárok na trůn měla jen ona (která byla vnučkou krále Jakuba I.) a její potomci. Žofie zemřela dva měsíce před Annou Stuartovnou, anglickou královnou, a králem se stal její syn Jiří Ludvík. Od té doby všichni její potomci mají právo na britský trůn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]