Viktorie (britská princezna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viktorie Britská
princezna Viktorie
princezna Viktorie
Úplné jméno Viktorie Alexandra Olga Marie
Narození 6. července 1868
Marlborough House
Úmrtí 3. prosince 1935
Coppins
Dynastie Koburkové
Windsorská dynastie
Otec Eduard VII.
Matka Alexandra Dánská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Viktorie Britská, plným jménem anglicky Victoria Alexandra Olga Mary, Princess of United Kingdom of Great Britanny and Ireland (6. července 1868, Marlborough House, Londýn - 3. prosince 1935, Coppins House, Iver, Buckinghamshire) byla britská princezna, členka britské královské rodiny Sasko-Kobursko-Gothajské (později Windsorové), dcera krále Eduarda VII. a mladší sestra krále Jiřího V.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Princezna Viktorie (vpravo) se svými sestrami Luisou (vlevo) a Maud (uprostřed) (1883).

Viktorie se narodila jako druhá dcera (čtvrté dítě) waleského prince Eduarda, nejstaršího syna britské královny Viktorie, a jeho manželky, dánské princezny Alexandry (1844–1925), nejstarší ze tří dcer dánského krále Kristiána IX. Pokřtěna byla v srpnu 1868 arcibiskupem z Canterbury Archibaldem Campbellem Taitem. Mezi jejími jedenácti kmotry byli mj. ruský car Alexandr II., jeho syn (a pozdější ruský car) cesarevič Alexandr, Artur Vilém, vévoda Conaught, hesenský velkovévoda Ludvík IV., řecká královna Olga Konstantinovna. Dívka byla v rodině nazývána Toria.

Viktorie většinu svého dětství a mládí strávila v Sandringhamu, sídle svých rodičů v Norfolku, a ve svém rodném Marlboro House. Stejně jako jejím dvěma sestrám Luise a Maud se jí dostalo omezeného formálního vzdělání, jež spočívalo v rukou řady učitelů a vychovatelek.

Obzvláště úzký a vřelý vztah měla se svým nejstarším bratrem Jiřím, pozdějším králem Jiřím V.

Život[editovat | editovat zdroj]

Třebaže měla princezna řadu nápadníků, nikdy se neprovdala (a samozřejmě neměla děti). Má se za to, že to bylo díky působení její matky, královny Alexandry, která ji záměrně zbraňovala uzavřít manželství. Místo toho zůstala Viktorie stálou společnicí svých rodičů, především své matky, po jejímž boku žila až do její smrti v roce 1925. Po matčině smrti přesídlila Viktorie do Coppins House v Iver v Buckinghamshire, kde žila venkovským stylem života - zajímala se o různé stránky venkovského života a byla čestnou předsedkyní místního zahradnického spolku.

Princezna Viktorie zemřela ve věku 67 let 3. prosince roku 1935. K poslednímu odpočinku byla uložena v kapli sv. Jiří ve Windsoru, posléze pak její ostatky byly přemístěny do mauzolea v blízkém Fragmore House. Pro jejího bratra, krále Jiřího V., znamenala její smrt velkou ránu; zemřel pouze jeden měsíc po své milované sestře, 20. ledna roku 1936.

Tituly a vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Erb princezny Viktorie

Tituly[editovat | editovat zdroj]

  • 1868 – 1901: Her Royal Highness Princess Victoria of Wales
  • 1901 – 1935: Her Royal Highness The Princess Victoria

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • "Princess Victoria, His Majesty's Sister, A Quiet Home Life," The Times (1935)
  • Ronald Allison a Sarah Ridell: The Royal Encyclopedia, London: Macmillan (1992)