Přeskočit na obsah

Marie Adelaida z Cambridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marie Adelaida z Cambridge
vévodkyně z Tecku
Portrét
Marie Adelaida (1885)
Úplné jménoMarie Adelaida Vilemína Alžběta
Narození27. listopadu 1833
Hannover, Německo
Úmrtí27. října 1897 (ve věku 63 let)
White Lodge, Richmond Park, Londýn, Anglie
Pohřbenakaple sv. Jiří, Windsor
Sňatek12. června 1866
ManželFrantišek z Tecku
PotomciMarie z Tecku
Adolf z Tecku
František Josef Leopold Fridrich z Tecku
Alexandr z Tecku
DynastieHannoverská dynastie
OtecAdolf z Cambridge
MatkaAugusta Hesensko-Kaselská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Marie Adelaida z Cambridge (Marie Adelaida Vilemína Alžběta; 27. listopadu 183327. října 1897), později známá jako vévodkyně z Tecku, byla členka britské královské rodiny. Byla jedním z prvních členů královské rodiny, kteří sponzorovali širokou škálu charitativních organizací.

Marie Adelaida byla dcerou prince Adolfa, vévody z Cambridge, a princezny Augusty Hesensko-Kaselské. Její otec byl sedmým synem krále Jiřího III. a královny Šarloty. Marie Adelaida se provdala za Františka, vévodu z Tecku, se kterým měla čtyři děti. Dcera vévody a vévodkyně z Tecku, „May“, byla manželkou Jiřího V. a stala se známou jako královna Marie. Marie Adelaida byla prostřednictvím své dcery babičkou britských králů Eduarda VIII. a Jiřího VI.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 27. listopadu 1833 v Hannoveru v Německu. Její otec byl Adolf z Cambridge, nejmladší syn Jiřího III. a Šarloty Meklenbursko-Střelické. Její matkou byla Augusta Hesensko-Kaselská, dcera Fridricha Hesensko-Kasselského.

Malá princezna byla pokřtěna 9. ledna 1834 v hannoverském Cambridge House, reverendem Johnem Rylem Woodem, kaplanem vévody z Cambridge. Její kmotra a teta z otcovy strany, princezna Alžběta, byla jedinou kmotrou, která byla u křtu přítomna. Zbylými kmotry, kteří nebyli přítomni, ale byli zastoupeni, byli král Vilém IV. a královna Adelaida (její strýc a teta otcovy strany), princezna Marie (teta z otcovy strany), princezna Marie Hesensko-Kasselská (teta z matčiny strany) a princezna Marie Luisa Šarlota Hesensko-Kasselská (sestřenice). Po svých tetách a strýci tedy dostala jména Marie Adelaida Vilemína Alžběta.

Raná léta svého života trávila v Hannoveru, kde její otec sloužil jako místokrál, místo jejích strýců Jiřího IV. a později Viléma IV.

Po smrti Viléma IV. v roce 1837 se sestřenice Marie Adelaidy, Viktorie stala královnou. Nicméně, Salické právo nedovolovalo Viktorii vládnout v Hannoveru, a tak se stal hannoverským králem její strýc Arnošt August, vévoda z Cumberlandu. To znamenalo konec personální unie mezi Británií a Hannoverem. Cumberland se přestěhoval do Hannoveru a Adolf z Cambridge, který už tam jako místokrál nebyl potřeba, odjel se svou rodinou do Londýna, kde se usídlil v Kensingtonském paláci.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Ještě ve 30 letech byla Marie Adelaida stále svobodná. Její postava, kvůli které byla nazývána „Fat Mary“ – tlustá Mary, a nedostatek příjmů, stejně jako pokročilý věk toho byly příčinou. K tomu její královský původ jí zakazoval vzít si někoho bez královské krve. Pomoc při hledání partnera se pokoušela i její sestřenice, královna Viktorie.

Nakonec byl vhodný kandidát nalezen ve Württembersku, František z Tecku. Princ byl nižšího postavení, než Marie Adelaida, narodil se z morganatického manželství a neměl žádná práva na württemberské dědictví, ale byl alespoň knížecího titulu a královské krve. Bez žádných jiných možností, se Marie Adelaida rozhodla za něj provdat. Svatba se konala 12. června 1866 v kapli svaté Anny v Kew, Surrey.

Vévoda a vévodkyně z Tecku si vybrali sídlo v Londýně radši než v zahraničí, především proto, že Marie Adelaida získala od parlamentu roční rentu ve výši £5,000. Její matka, vévodkyně z Cambridge jí také poskytla další příjem. Žádosti královny Viktorie pro dodatečné prostředky byly odmítnuty, přesto královna poskytla Teckům apartmány v Kensingtonském paláci a White Lodge v Richmond Parku jako venkovský dům.

Marie Adelaida žádala pro svého manžela titul Královská Výsost, to však královna Viktorie odmítla. Nakonec však Františka povýšila do hodnosti Výsost v roce 1887 při příležitosti svého zlatého jubilea.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Marie Adelaida měla s Františkem čtyři děti:

Život v zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Navzdory svým skromným příjmům, měla Marie Adelaida nákladné záliby a žila extravagantním životem, utrácela za drahé jídlo, oblečení a dovolené v zahraničí. Teckovi měli brzy dluhy a v roce 1883 museli prchnout ze země, aby se zachránili před svými věřiteli. Odcestovali do Florencie a také zůstávali u příbuzných v Německu a Rakousku. Zpočátku cestovali pod jmény hrabě a hraběnka z Hohensteinu. Nicméně, Marie Adelaida si přála cestovat v královském stylu, a to vyžadovalo mnohem více pozornosti a lepších služeb.

Pozdější život a smrt[editovat | editovat zdroj]

Teckové se vrátili ze svého dobrovolného exilu v roce 1885 a pokračovali v životě v Kensingtonském paláci a White Lodge v richmondském parku. Marie Adelaida se začala věnovat charitě, stala se patronkou Bernardovy a dalších dětských charit.

V roce 1891 si přála, aby se její dcera Viktorie Marie, známá jako May, provdala za jednoho ze synů prince z Walesu. Tou dobou hledala královna Viktorie britskou nevěstu pro vnuka, který se měl jednou stát králem. Chtěla, aby dívka měla královské postavení i předky. Dcera Marie Adelaidy tato kritéria splňovala. Po schválení královny Viktorie se May zasnoubila s Albertem Viktorem, vévodou z Clarence a Avondale, druhým v pořadí následnictví na britský trůn. O šest týdnů později však náhle zemřel. Královna Viktorie poté přesvědčila nového následníka, bratra zesnulého Alberta Viktora, Jiřího, vévodu z Yorku, aby se s ní oženil. Svatba se konala 6. července 1893 v královské kapli svatojakubského paláce.

Marie Adelaida už nespatřila dceřinu korunovaci, 27. listopadu 1897 ve White Lodge, po naléhavé operaci zemřela. Pohřbena byla v kapli svatého Jiří ve Windsoru.

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 27. listopadu 1833 – 12. června 1866: Její Královská Výsost princezna Marie Adelaida z Cambridge
  • 12. června 1866 – 16. prosince 1871: Její Královská Výsost princezna Francise z Tecku
  • 16. prosince 1871 – 27. října 1897: Její Královská Výsost vévodkyně z Tecku

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Jiří II.
 
 
Frederik Ludvík Hannoverský
 
 
 
 
 
 
Karolina z Ansbachu
 
 
Jiří III.
 
 
 
 
 
 
Fridrich II. Sasko-Gothajsko-Altenburský
 
 
Augusta Sasko-Gothajská
 
 
 
 
 
 
Magdalena Augusta Anhaltsko-Zerbstská
 
 
Adolf z Cambridge
 
 
 
 
 
 
Adolf Fridrich II. Meklenbursko-Střelický
 
 
Karel Ludvík Fridrich Meklenbursko-Střelický
 
 
 
 
 
 
Kristiána ze Schwarzburg-Sondershausenu
 
 
Šarlota Meklenbursko-Střelická
 
 
 
 
 
 
Arnošt Fridrich I. Sasko-Hildburghausenský
 
 
Alžběta Sasko-Hildburghausenská
 
 
 
 
 
 
Žofie Albertina z Erbach-Erbachu
 
Marie Adelaida z Cambridge
 
 
 
 
 
Vilém VIII. Hesensko-Kasselský
 
 
Fridrich II. Hesensko-Kasselský
 
 
 
 
 
 
Dorotea Vilemína Sasko-Zeitzská
 
 
Fridrich Hesensko-Kasselský
 
 
 
 
 
 
Jiří II.
 
 
Marie Hannoverská
 
 
 
 
 
 
Karolina z Ansbachu
 
 
Augusta Hesensko-Kaselská
 
 
 
 
 
 
Karel Nasavsko-Usingenský
 
 
Karel Vilém Nasavsko-Usingenský
 
 
 
 
 
 
Kristiána Vilemína Sasko-Eisenašská
 
 
Karolina Nasavsko-Usingenská
 
 
 
 
 
 
Kristián Karel Reinhard Leiningensko-Dachsbursko-Falkenbursko-Heidesheimský
 
 
Karolina Felizitas Leiningensko-Dagsburská
 
 
 
 
 
 
Kateřina Polyxena ze Solms-Rödelheim a Assenheim
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Mary Adelaide of Cambridge na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]