Alexandra Hannoverská (1999)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princezna Alexandra
Rodné jménoAlexandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia Prinzessin von Hannover
Jiná jménaAlexandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia
Narození20. července 1999 (23 let)
Vöcklabruck, Rakousko
BydlištěMonaco-Ville
Povoláníkrasobruslařka a aristokratka
Nábož. vyznáníluteránství (1999–2018)
katolicismus (od 2018)
RodičeArnošt Augustus, princ Hannoverský a princezna Caroline Monacká
RodHannoverská dynastie
PříbuzníAndrea Casiraghi, Charlotte Casiraghi, Pierre Casiraghi, Prince Ernst August of Hanover a Kristián Hannoverský (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Hannoverská královská rodina
Hannoverská královská rodina

Princezna Alexandra Hannoverská (Alexandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia; * 20. července 1999, Vöcklabruck, Rakousko) je čtvrté dítě princezny Caroline Monacké a třetí prince Arnošta Augustusa ze zaniklého Hannoverského království.

Mládí a rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 20. července 1999 ve Vöcklabrucku v Horních Rakousech.[1] Pokřtěná byla 19. září 1999 Horstem Hirschlerem při obřadu v loveckém zámečku jejího otce v Grünau im Almtal v Horních Rakousech. Jejími kmotry jsou její teta z otcovy strany Alexandra, Leiningenská princezna; nevlastní sestra z matčiny strany Charlotte Casiraghi; Ulrike Ulmschneider, Maryam Sachs, Virginia Gallico, George Condo a Eric Maier. Byla pojmenována po každé ze svých kmoter.

Z bývalých manželství jejích rodičů má nevlastní sourozence. Z bývalého manželství jejího otce má dva nevlastní bratry, dědičného prince Arnošta Augustusa a prince Christiana Hannoverského. Z bývalého manželství její matky má dva nevlastní bratry, Andrea a Pierre Casiraghi, a jednu nevlastní sestru, Charlotte Casiraghi. Její strýc z matčiny strany, Albert II., je monackým panovníkem. Je vnučkou americké herečky Grace Kelly.[2] Ze strany jejího otce je potomkem britské královny Viktorie a německého císaře Viléma II.[3]

Alexandra je jediná ze čtyř dětí princezny Caroline, která nese nějaké královské oslovení nebo titul. Vzhledem k tomu, že Hannoverské království již neexistuje, její právně uznávané jméno v Německu je Alexandra princezna Hannoverská, přičemž princezna Hannoverská tvoří její příjmení. Je třináctá v linii nástupnictví na monacký trůn. Skrz jejího otce byla v linii následnictví britského trůnu, dokud nebyla přijata do katolické církve.[4]

Kariéra v krasobruslení[editovat | editovat zdroj]

Alexandra začala bruslit, když jí bylo deset let poté, co jako vánoční dárek dostala brusle. Když jí bylo 11 let, soutěžila na soutěži ve francouzském Toulonu.[5] Ve věku 12 let soutěžila ve třídě „Skate 7“ na 10. šampionátu v krasobruslení v Monaku a skončila na druhém místě. Získala pohár monacké federace bruslení.

Alexandra reprezentovala Monako v krasobruslení na Evropském olympijském festivalu mládeže 2015 v Rakousku[6] a na dvou soutěžních akcích během sezóny 2015–16 na ISU Junior Grand Prix.[7]

Kariérní výsledky[editovat | editovat zdroj]

JGP: Junior Grand Prix[8]

Programy[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Krátký program Volná jízda
2015 - 2016 Moon River od Henryho Manciniho My Fair Lady od Fredericka Loeweho

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Když bylo Alexandře 11 let, publikoval německý zábavní časopis Freizeit Revue článek a fotografie, na kterých soutěžila na krasobruslařské soutěži ve Francii. Článek se také zabýval matčiným milostným životem a dalšími osobními záležitostmi. Alexandra žalovala časopis, který případ předal německému federálnímu soudnímu dvoru.[5]

V březnu 2015 se Alexandra poprvé zúčastnila monackého Růžového plesu. Avšak až na ples roku 2016 vstoupila na akci se svou rodinou, čímž si získala pozornost tisku.[7]

V říjnu 2018 princezna Alexandra konvertovala ke katolicismu, čímž se vzdala svého vzdáleného místa v linii následnictví britského trůnu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Alexandra of Hanover (born 1999) na anglické Wikipedii.

  1. Biography - Prince’s Palace of Monaco. web.archive.org [online]. 2012-03-22 [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. 
  2. Gracie Gold's Costume Designer Also Designs Dresses for.... InStyle [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Princess Caroline's daughter Alexandra of Hanover: from cheeky young princess to belle of the ball. uk.news.yahoo.com [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. CNA. Monegasque princess removed from British line of succession for becoming Catholic. Catholic News Agency [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b Germany: Federal Court allows publication of photos of Princess Caroline's daughter. Global Media and Communications Watch [online]. 2013-10-04 [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Albert de Monaco : Fier, il salue la prestation sur glace de sa nièce Alexandra. www.purepeople.com [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (francouzsky) 
  7. a b Princess Alexandra of Hanover: from cheeky royal to belle of the ball. HELLO! [online]. 2016-04-28 [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Competition Results. www.isuresults.com [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné online.