Sofie Řecká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Coat of Arms of Spanish Monarch.svg

JV král Filip VI.
JV královna Letizia

JV král Juan Carlos I. Španělský
JV královna Sofie Řecká

Sofie Řecká (2. listopadu 1938 Atény), rozená Sophía Margaríta Viktoría Frideríki Glýksmburgk (řecky: Σοφία Μαργαρίτα Βικτωρία Φρειδερίκη Γλύκσμπουργκ), je bývalá královna manželka Španělska, kterou byla v letech 1975–2014 po dobu vlády manžela Juana Carlose I.

Sofie Řecká je prvorozeným potomkem řeckého krále Pavla I. (19011964) a jeho manželky, dcery brunšvického vévody Arnošta Augusta, Frederiky Hannoverské (19171981). Z otcovy strany je pravnučkou německého císaře Fridricha III. a z matčiny císaře Viléma II.. Sofie má dva sourozence, bratra, posledního řeckého krále, Konstantina II. (1940) a sestru Irenu (1942), která se neprovdala a od matčiny smrti žije se sestrou v Madridu.

Dětství strávila v Egyptě a Jihoafrické republice, kam královská rodina za druhé světové války uprchla. Po návratu do vlasti navštěvovala německou internátní školu v Salemu a později studovala na Aténské univerzitě. V roce 1960 se zúčastnila Olympijských her v Římě. Dne 14. května 1962 se provdala za španělského krále Juana Carlose I.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Španělská královna
Předchůdce:
Viktorie z Battenbergu
od 1975–2014
Sofie Řecká
Nástupce:
Letizia Španělská