Sofie Pruská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portrét královny Sofie
Příbuzenstvo
otec Fridrich III. Pruský
matka Viktorie Sasko-Koburská
manžel Konstantin I. Řecký
synové Jiří II. Řecký
Alexandr I. Řecký
Pavel I. Řecký
dcery Helena Řecká a Dánská
Irena Řecká a Dánská
Kateřina Řecká a Dánská

Sofie Dorothea Ulrike Alice (14. června 1870, Postupim, Německo13. ledna 1932, Frankfurt nad Mohanem, Německo) byla rodem pruská princezna a jako manželka Konstantina I. řecká královna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se roku 1870 německému korunnímu princi Fridrichovi Vilémovi a britské princezně Viktorii, dceři britské královny Viktorie. Byla sestrou německého císaře Viléma II., princezny Charlotty, Margarety a Viktorie a prince Heinricha. Další dva její bratři, Waldemar a Sigismud, zemřeli ještě před jejím narozením.

27. října 1889 se provdala za korunního prince (později krále Řecka) Konstantina I.

V roce 1916 vypukl v okolí královského paláce v Tatoii velký požár. Při přímém ohrožení paláce popadla Sofie svoje nejmladší dítě, Kateřinu, a běžela půldruhé míle ukrýt ji do bezpečí. Celá rodina vyvázla. Při pozdějším ohledání byla zjištěna cizí příčina požáru.

11. června 1917 odešla se svým manželem do emigrace do Švýcarska. Trůnu se ujal její druhorozený syn Alexandr. Ten však 25. října 1920 zemřel a na trůn opět nastoupil Konstantin. Po porážce v Řecko-turecké válce se Konstantin dobrovolně vzdal trůnu a odešel zpět do exilu, kde v roce 1922 zemřel.

V Německu byla Sofii diagnostikována rakovina, na kterou v roce 1932 bývalá královna ve Frankfurtu nad Mohanemu zemřela.

Děti[editovat | editovat zdroj]

S manželem Konstantinem I. měli šest dětí:

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sofie Pruská ve Wikimedia Commons