Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
dánská a norská princezna
Manžel Frederik Dánský
Narození 24. srpen 1758
Schwerin
Úmrtí 29. listopadu 1794
Sorgenfri Palace poblíž Kodaně
Potomci Kristián
Juliana Žofie
Luisa Šarlota
Frederik Ferdinand
Dynastie Dynastie Meklenburských
Otec Ludvík Meklenbursko-Zvěřínský
Matka Šarlota Žofie Sasko-Kobursko-Saalfeldská

Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská (německy Sophie Friederike von Mecklenburg-Schwerin) (24. srpna 1758, Schwerin29. listopadu 1794, palác Sorgenfri, Kodaň), byla rozená princezna a vévodkyně meklenbursko-zvěřínská a jako manželka dánského prince Frederika Dánského dánská princezna.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Žofie Frederika a její bratr Bedřich František jako děti. Georg David Matthieu, 1764.

Žofie Frederika byla dcerou prince Ludvíka Meklenbursko-Schwerinského (17251778), druhého syna vévody Kristiána Ludvíka II. a jeho manželky Šarloty Žofie Sasko-Kobursko-Saalfeldské.

Frederik Dánský, její manžel.

21. října 1774 se provdala za dědičného prince Frederika Dánského (17531805), syna dánského krále Frederika V. a jeho druhé manželky Juliany Marie Brunšvické. Princ byl regentem krále v letech 17721784, v době, kdy jeho nevlastní starší bratr Kristián VII. pro svou duševní nemoc nebyl schopen vládnout.

Žofie Frederika byla popisována jako veselá, půvabná a inteligentní, a třebaže měla potíže adaptovat se na nové prostředí královského dvora, velmi rigidního a upjatého, stala se velmi populární osobností. Byla údajně velmi zklamaná, když se setkala poprvé se svým manželem, ale časem k sobě získali velmi blízké dobré pouto a porozumění, třebaže oba měli jiné milostné vztahy.

Její manžel měl milenku jménem Caja Hviid, zatímco se proslýchalo, že otcem Žofiiných dětí byl Frederik von Blücher, pobočník jejího manžela; přes tyto epizody bylo jejich manželství označováno za šťastné, což vyvolávalo obavy z vlivu, který by mohla Žofie mít na svého manžela a potažmo na politiku země.

Žofie Frederika s dcerkou Julianou Žofií na portrétu Jense Juella z roku 1790.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Za prvních deset let manželství a Frederika Dánského porodila Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská pouze tři dcery, z nichž první dvě se narodily mrtvé a třetí žila pouze několik měsíců. Teprve roku 1786 se narodilo první dítě, syn, který přežil nejen úskalí kojeneckého věku, ale dožil se i dospělosti – budoucí dánský král Kristián VIII.. Poté následovaly dvě dcery a nejmladší syn:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]