Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
Žofie Frederika. Georg David Matthieu, 1774.
Žofie Frederika. Georg David Matthieu, 1774.
Rodné jméno Sophie Friederike von Mecklenburg-Schwerin
Narození 24. srpna 1758
Schwerin
Úmrtí 29. listopadu 1794
(ve věku 36 let)
palác Sorgenfri, Kodaň
Titul dánská a norská princezna
Manžel/ka Frederik Dánský
Děti Juliana Marie (1784)
Kristián
Juliana Žofie
Luisa Šarlota
Frederik Ferdinand
Rodiče Ludvík Meklenbursko-Zvěřínský
Šarlota Žofie Sasko-Kobursko-Saalfeldská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská (německy Sophie Friederike von Mecklenburg-Schwerin) ( 24. srpna 1758, Schwerin29. listopadu 1794, palác Sorgenfri, Kodaň), byla rozená princezna a vévodkyně meklenbursko-zvěřínská a jako manželka dánského prince Frederika Dánského dánská princezna.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Žofie Frederika a její bratr Bedřich František jako děti. Georg David Matthieu, 1764.

Žofie Frederika byla dcerou prince Ludvíka Meklenbursko-Schwerinského (17251778), druhého syna vévody Kristiána Ludvíka II. a jeho manželky Šarloty Žofie Sasko-Kobursko-Saalfeldské.

Frederik Dánský, její manžel.

21. října 1774 se provdala za dědičného prince Frederika Dánského (17531805), syna dánského krále Frederika V. a jeho druhé manželky Juliany Marie Brunšvické. Princ byl regentem krále v letech 17721784, v době, kdy jeho nevlastní starší bratr Kristián VII. pro svou duševní nemoc nebyl schopen vládnout.

Žofie Frederika byla popisována jako veselá, půvabná a inteligentní, a třebaže měla potíže adaptovat se na nové prostředí královského dvora, velmi rigidního a upjatého, stala se velmi populární osobností. Byla údajně velmi zklamaná, když se setkala poprvé se svým manželem, ale časem k sobě získali velmi blízké dobré pouto a porozumění, třebaže oba měli jiné milostné vztahy.

Její manžel měl milenku jménem Caja Hviid, zatímco se proslýchalo, že otcem Žofiiných dětí byl Frederik von Blücher, pobočník jejího manžela; přes tyto epizody bylo jejich manželství označováno za šťastné, což vyvolávalo obavy z vlivu, který by mohla Žofie mít na svého manžela a potažmo na politiku země.

Žofie Frederika s dcerkou Julianou Žofií na portrétu Jense Juella z roku 1790.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Za prvních deset let manželství a Frederika Dánského porodila Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská pouze tři dcery, z nichž první dvě se narodily mrtvé a třetí žila pouze několik měsíců. Teprve roku 1786 se narodilo první dítě, syn, který přežil nejen úskalí kojeneckého věku, ale dožil se i dospělosti – budoucí dánský král Kristián VIII.. Poté následovaly dvě dcery a nejmladší syn:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská ve Wikimedia Commons