Olga Konstantinovna Romanovová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olga Konstantinovna Ruská
královna Helénů
velkokněžna ruská
Královna v roce 1915
Královna v roce 1915
Doba vlády 18671913
Sňatek 1867 - 1913
Úplné jméno Olga Konstantinovna Romanovová Ruská
Tituly Její Veličenstvo královna;
Její imperátorská Výsost
Narození 3. září 1851
Pavlovsk, Rusko
Úmrtí 18. červen 1926
Pau, Francie
Pochována Královské pohřebiště Tatoi, Řecko
Předchůdce Amálie Oldenburská
Následník Sofie Pruská
Panovník Jiří I. Řecký
Potomci princ Konstantin;
princ Jiří;
princezna Alexandra;
princ Nikolas;
princezna Marie;
princezna Olga;
princ Andreas;
princ Kryštof
Dynastie Romanov-Holstein-Gottorp;
Glücksburkové (sňatkem)
Otec Konstantin Nikolajevič Romanov
Matka Alexandra Sasko-Altenburská

Olga Konstantinovna Romanovová (3. září 1851, Pavlovsk - 18. června 1926, Pau) byla rozená ruská velkokněžna z dynastie Romanovců a sňatkem řecká královna, titulovaná jako královna Helénů.

Je prababičkou současné španělské královny Sofie Markéty, britského korunního prince Charlese, prince z Walesu a také babičkou řeckého a dánského prince Filipa, manžela britské královny Alžběty II..

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Pavlovsku jako dcera velkoknížete Konstantina Nikolajeviče a velkokněžny Alexandry, dcery vévody Josefa Sasko-Altenburského; jako taková byla neteří současného ruského cara Alexandra II. a vnučkou předchozího cara Mikulášu I.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1863 se jako dvanáctiletá poprvé setkala s mladým řeckým králem Jiřím I. Glücksburským, do kterého se zamilovala a o čtyři roky později, 27. října 1867 se za něj provdala. Sňatek, upevňující diplomatické vztahy Řecka a Ruska a sbližující dva panovnické domy, byl jedním z úspěchů ruské diplomacie. Posílení ruských pozic v tomto důležitém mediterránním prostoru bylo neobyčejně významné, a to tím více v předvečer hrozby vojenského konfliktu s Tureckem, který nakonec propukl v roce 1912.

Třebaže tedy měl sňatek politické pozadí a sledoval politické zájmy obou zemí, bylo manželství šťastné. Královský pár měl sedm dětí:

Řecká královna[editovat | editovat zdroj]

V době příjezdu do Řecka měla Olga pouhých šestnáct let; do nové vlasti přijela s výbavou, v níž se ukrývala i kolekce panenek. Byla zpočátku Řeky přijímána s nedůvěrou, rychle si však získala jejich sympatie půvabem, milou povahou a charitativní činností, kterou se zabývala. V Pireu, kde se nacházela základna ruského námořnictva, založila vojenskou nemocnici. Otevřela rovněž zdravotnické kurzy pro ženy a sama je navštěvovala. Trvale odmítala doprovod královské gardy i přes mnohé střelby na svého manžela a dceru.

Královna - vdova[editovat | editovat zdroj]

Manžel Olgy, král Jiří I., byl zavražděn na začátku války s Tureckem 18. března 1913 řeckým anarchistou. Po jeho smrti, na počátku první světové války, přijela královna-vdova do Ruska, kde žila v Konstantinovském paláci ve Strelně u Petrohradu; pracovala v nemocnicích a pomáhala raněným.

Královna Olga velmi těžce prožívala úpadek a tragédii svého rodu - dynastie Romanovců po Říjnové revoluci, tím spíš, že tři z jejích dětí byly sňatkem s Romanovci spojeny.

V roce 1920 byla krátce vládnoucí regentkou za svého syna Konstantina.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Královna Olga zemřela 18. června 1926 ve francouzském Pau. Nejdříve byla převezena a pohřbena v Itálii, kde byla řecká královská rodina v exilu, a to v pravoslavném chrámu Narození Páně a Mikuláše Divotvorce ve italské Florencii, v němž řecký královský dům používal jednu z prostor krypty jako hrobku pro monarchy-vyhnance. Po obnovení monarchie v Řecku byla v roce 1936 rakev s ostatky královny Olgy převezena do Atén, kde byla pohřbena na hřbitově u královského paláce v Tatoi.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Olga Konstantinowna Romanowa na polské Wikipedii.