Ondřej Řecký a Dánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondřej Řecký a Dánský
Prince Andrew of Greece in 1913.jpg
Narození2. února 1882
Athény
Úmrtí3. prosince 1944 (ve věku 62 let)
Monte Carlo
Manžel(ka)Alice z Battenbergu (od 1903)
DětiPrinc Philip, vévoda z Edinburghu
Margarita Řecká a Dánská
Teodora Řecká a Dánská
Cecílie Řecká a Dánská
Sofie Řecká a Dánská
RodičeJiří I. Řecký a Olga Konstantinovna Ruská
PříbuzníKonstantin I. Řecký, Prince George of Greece and Denmark, Alexandra Řecká a Dánská, Mikuláš Řecký a Dánský, Marie Řecká a Dánská, Olga Řecko-Dánská a Kryštof Řecký a Dánský (sourozenci)
Princ Charles[1][2][3], Anne Mountbatten-Windsor[1][2][3], Ondřej, vévoda z Yorku[1][2][3] a Edward, hrabě z Wessexu[1][2][3] (vnoučata)
Vojenská kariéra
Hodnostgenerál
BitvyBalkánské války
VyznamenáníŘád sv. Ondřeje
Řád slona
Řád zvěstování
Řád sv. Mauricia a sv. Lazara
Řád černé orlice
Královský řád Viktoriin
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Ondřej Řecký a Dánský (2. února 1882 Athény3. prosince 1944 Monte Carlo) byl princ z rodu Glücksburgů. Byl sedmým dítětem a čtvrtým synem řeckého krále Jiřího I. a jeho ruské manželky Olgy Konstantinovny Romanovové. Byl vnukem dánského krále Kristiána IX. a otcem prince Philipa, vévody z Edinburghu, který byl manželem britské královny Alžběty II. Ondřej byl od narození princem Dánska a Řecka na základě svého původu po otci.

Vojenský výcvik zahájil v raném věku a stal se důstojníkem řecké armády. Své velitelské pozice skutečně vykonával, nebyly to jen čestné tituly, a sloužil v balkánských válkách. V roce 1913 byl jeho otec zavražděn a králem se stal Ondřejův starší bratr Konstantin. Králova politika neutrality během první světové války vedla k jeho abdikaci a většina královské rodiny včetně Ondřeje byla vyhoštěna. Po návratu o několik let později se Ondřej stal generálmajorem a bojoval v řecko-turecké válce (1919–1922). Řecko válku prohrálo a Ondřej byl obviňován ze spoluviny za ztráty části území. V roce 1922 byl podruhé vyhoštěn a většinu svého života strávil ve Francii.

V roce 1930 se rozešel se svou manželkou, princeznou Alicí z Battenbergu. Jeho jediný syn, princ Philip, sloužil během druhé světové války v britském námořnictvu, zatímco všechny jeho čtyři dcery byly provdané za Němce, z nichž tři podporovali nacisty. Ondřej zemřel v Monte Carlu v roce 1944 odloučený od své rodiny, jejíž členy viděl naposledy roku 1939.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Andrew of Greece and Denmark na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. a b c d Dostupné online. [cit. 2020-04-17]
  3. a b c d Kindred Britain.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]