Marie Řecká a Dánská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Řecká a Dánská
ruská velkokněžna
Velkokněžna Marie s dcerou Ninou, 1901–1902
Velkokněžna Marie s dcerou Ninou, 1901–1902
Sňatek 30. dubna 1900
16. prosince 1922
Manžel Georgij Michajlovič Romanov
Perikles Ioannidis
Narození 3. března 1876
Athény, Řecké království
Úmrtí 14. prosince 1940 (64 let)
Athény, Řecké království
Pohřbena Tatoi
Potomci Nina Georgievna Ruská
Xenie Georgievna Ruská
Dynastie Glücksburkové
Otec Jiří I. Řecký
Matka Olga Konstantinovna Romanovová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Řecká a Dánská (Řeckyː Πριγκίπισσα Μαρία της Ελλάδας και Δανίας; 3. března 187614. prosince 1940) se narodila jako páté dítě a druhá dcera Jiřího I. Řeckého a Olgy Konstantinovny Romanovové.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Marie se narodila v Athénách. Měla několik sourozencůː budoucího krále Konstantina I. Řeckého, prince Jiřího, sestru Alexandru, bratra Mikuláše, Ondřeje a Kryštofa. Rodina jí říkala „Minnie“, stejně jako její tetě z otcovy stany, ruské carevně Marii Fjodorovně. Marie a Minniina nejstarší dcera Xenie si byla velmi blízké; sestřenice se později provdaly za dva bratry, romanovská velkoknížata byly při mnoha příležitostech spolu.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

30. dubna 1900 se Marie na Korfu provdala za velkoknížete Georgije Michajloviče Romanova. Marie pak získala přezdívku „Řecká Minnie“, aby se odlišila od své tety. Marie se za něj odmítala provdat, pokud nebude zajištěno její místo v linii následnictví dánského a řeckého trůnu, a také v době svatby dala jasně najevo, že velkoknížete nemiluje, Georgij však doufal, že se její city změní. Pár měl dvě dceryː Ninu, narozenou 7. června 1901; a Xenii, narozenou 9. srpna 1903. Jak dívky rostly, využívala Marie čím dál víc příležitostí trávit čas v zahraničí, údajně kvůli zdraví svých dcer, ale také kvůli tomu, aby mohla být dál od manžela. Byla zrovna ve Velké Británii, když vypukla první světová válka, a Marie se rozhodla nevrátit se do Ruska, žila v Harrogate, kde byla mecenáškou tří vojenských nemocnic, financovala je a sama pečovala o pacienty.

30. ledna 1919 ovdověla, když byl manžel zavražděn bolševiky. 16. prosince 1922 se ve Wiesbadenu znovu provdala za řeckého admirála Perikla Ioannida. Velkokněžna Marie zemřela ve svých rodných Athénách 14. prosince 1940 během italsko-řecké války.

Její dcera Xenie žila roky na Long Islandu a byla nějaký čas manželkou milionáře Williama Leedse, který byl synem Nancy Stewart Worthingtonové, a nevlastní syn Mariina bratra Kryštofa. Několik měsíců u sebe měla ženu, která se ukázala být podvodnicí, Annu Andersonovou. Andersonová podvodně tvrdila, že je velkokněžna Anastázie Nikolajevna, nejmladší dcera cara Mikuláše II. Na žádost Williama Leedse musela opustit Xeniin dům.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Maria of Greece and Denmark na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marie Řecká a Dánská ve Wikimedia Commons