Marie Sofie Dánská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Sofie Dánská
carevna ruská
Marie Sofie Dánská v roce 1874 autor portrétu Heinrich von Angeli
Marie Sofie Dánská v roce 1874
autor portrétu Heinrich von Angeli
Doba vlády 18811894
Manžel Alexandr III.
Úplné jméno Marie Žofie Bedřiška Dagmar
Tituly princezna dánská
Narození 26. listopadu 1847
Kodaň, Dánsko
Úmrtí 13. října 1928
Hvidøre Slot
Pohřbena I. Katedrála v Roskilde,
II. Chrám sv. Petra a Pavla v Petrohradu
Předchůdce Marie Hesensko-Darmstadtská
Následník Alexandra Hesensko-Darmstadtská
Potomci Mikuláš II.
Alexandr Alexandrovič
Georgij Alexandrovič
Xenie Alexandrovna
Michail Alexandrovič
Olga Alexandrovna
Rod Oldenburkové
Dynastie Glücksburkové
Otec Kristián IX.
Matka Luisa Hesensko-Kasselská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Sofie Dánská (dánsky: Marie Sophie Frederikke Dagmar, někdy uváděná jako Dagmar Dánská / Dagmar von Dänemark) (26. listopadu 1847 v Kodani13. října 1928 v Hvidøre Slot) byla dánská princezna a jako manželka cara Alexandra III. ruská carevna (rusky императрица) Marie Fjodorovna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Carevna Marie Fjodorovna
Marie Fjodorovna

Byla čtvrtým dítětem dánského krále Kristiána IX. a jeho ženy královny Luisy Hesensko-Kasselské.

Marie Sofie byla vychována v luteránském náboženství. Od nejmladších let byla pokládána za mimořádnou krasavici. Původně byla zasnoubena s ruským carevičem Nikolajem, starším bratrem Alexandrovým, ten však zemřel na souchotiny. Po smrti Nikolajově (24. dubna 1865) přešla na pravoslaví a přijala ruské jméno Marie Fjodorovna. 24. října roku 1866 se pak provdala za bratra zemřelého cesareviče (carevič je titul syna cara, následníka trůnu), velkoknížete Alexandra Alexandroviče Romanova, následníka ruského trůnu, pozdějšího cara Alexandra III. Pár měl šest dětí.

Manželství Marie a Alexandra se ukázalo jako velmi zdařilé. Carevna mírnila despotismus svého muže, kromě toho se však do politických záležitostí příliš nemíchala. Favorizovala své syny, Mikuláše a Michaila, s dcerami zacházela o něco hůře. Přinutila například dceru Olgu ke sňatku s oldenburským princem Petrem, který byl homosexuál.

Marie Fjodorovna nebyla v nejlepších vztazích se svou snachou Alexandrou Fjodorovnou. Mariin manžel zemřel v roce 1894 a třebaže poté Alexandra byla první dámou říše, Marie se nechtěla podřídit roli carevny-vdovy; ostatně samotní Rusové měli v oblibě více "starou carevnu" než "novou", "přivandrovalou Němku".

Po pádu carského režimu v roce 1917 se ukryla na Krymu, ovládaném bělogvardějci a poté emigrovala do Velké Británie. Při odjezdu prosila svou vnučku, princeznu Irinu Jusupovovou, aby jí co možná nejdéle u očí držela její lorňon – chtěla do poslední chvíle hledět na milované Rusko. Udělení azylu ve Velké Británii jí však vláda jejího synovce krále Jiřího V. odmítla. V roce 1918 se proto vrátila do Dánska, kde se usadila v zámečku Hvidøre Slot u Kodaně, který obývala společně se sestrou Alexandrou, ženou tehdy již mrtvého krále Eduarda VII. Hvidøre Slot bylo až do její smrti 13. října 1928 politickým centrem "bílé" ruské emigrace.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V září roku 2006 byla převezena rakev s jejími ostatky z katedrály v Roskilde (místo posledního odpočinku dánských králů) do Petrohradu a 26. září vystavena na obřadním katafalku, přesně 140 let od jejího příchodu do Ruska; poté byla 28. září uložena do carské hrobky v kryptě chrámu sv. Petra a Pavla po boku svého manžela cara Alexandra III.

Pohřbu se účastnilo mnoho členů evropských panovnických dynastií, mimo jiné dánský korunní princ Frederik, bývalý řecký král Konstantin s manželkou, či Michael, vévoda z Kentu; stejně jako Marie Fjodorovna jsou všichni potomky "tchána Evropy", dánského krále Kristiána IX.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Fiodorowna (Dagmar Duńska) na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ruská carevna
Předchůdce:
Marie Alexandrovna
18811894
Marie Sofie Dánská
Nástupce:
Alexandra Fjodorovna