Nikolaj Alexandrovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikolaj Alexandrovič Ruský
Portrét
Narození 8.jul. / 20. září 1843greg.
Carskoje Selo
Úmrtí 12.jul. / 24. dubna 1865greg. (ve věku 21 let)
Nice
Pohřben Chrám svatých Petra a Pavla
Otec Alexandr II. Ruský
Matka Marie Alexandrovna Ruská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikolaj Alexandrovič Romanov (rusky Никола́й Алекса́ндрович, 20. září 1843, Carské Selo24. dubna 1865, Nice) byl velkokníže Ruska, nejstarší syn Alexandra II. a Marie Alexandrovny (rozené Marie Hesenské), od 2. března 1855 do své smrti cesarevič – následník ruského trůnu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nikolaj Alexandrovič Romanov
Nikolaj Alexandrovič se snoubenkou Dagmar

Jako následník trůnu byl připravován od mládí k jeho převzetí, průpravou k tomu mu měly být i funkce, které zastával: byl atamanem kozáků a rektorem univerzity v Helsinkách. V roce 1864 podnikl zahraniční cestu, během níž se seznámil a zasnoubil s dánskou princeznou Marií Sofií Dánskou, zvanou také Dagmar, dcerou dánského krále Kristiána IX.

Onemocnění a smrt[editovat | editovat zdroj]

Do té doby se těšil dobrému zdraví a fyzické kondici, avšak nepozorovaně onemocněl souchotinami. Odjel na ozdravný pobyt do Nice, kde strávil dva roky. Léčení však nebylo úspěšné a mladý Nikolaj 24. dubna 1865 zemřel (není však jisto, zda podlehl tuberkulóze, či zda bezprostřední příčinou smrti nebyl zápal mozkových blan).

Posmrtné události[editovat | editovat zdroj]

Na místě domu, v němž zemřel, nechal jeho otec, car Alexandr II. vystavět pamětní kapli pozdější ruští emigranti vybudovali pravoslavný chrám sv. Mikuláše.

Po jeho smrti následnictví trůnu přešlo na jeho mladšího bratra Alexandra. Ten po bratrovi „zdědil“ dokonce i snoubenku, dánskou princeznu Marii Sofii (Dagmar), s níž se už následujícího roku oženil.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mikołaj Aleksandrowicz Romanow na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]