Nikolaj Alexandrovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nikolaj Alexandrovič
Narození 20. září 1843
Carskoje Selo
Úmrtí 24. dubna 1865 (ve věku 21 let)
Nice
Příčina úmrtí tuberkulóza
Místo odpočinku Chrám svatých Petra a Pavla
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
Rodiče Alexandr II. Nikolajevič a Marie Alexandrovna
Příbuzní bratři Alexandr III. Alexandrovič, Sergej Alexandrovič, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3102183, Vladimír Alexandrovič Romanov, Alexej Alexandrovič Romanov a Pavel Alexandrovič
sestry Marie Alexandrovna Romanovová, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2941803, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3350398 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ620933
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikolaj Alexandrovič Romanov (20. září 1843, Carské Selo24. dubna 1865, Nice) byl velkokníže Ruska, nejstarší syn Alexandra II. a Marie Alexandrovny (rozené Marie Hessenské), od 2. března 1855 do své smrti carevič – následník ruského trůnu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nikolaj Alexandrovič Romanov
Nikolaj Alexandrovič se svou snoubenkou Dagmar.

Jako následník trůnu byl připravován od mládí k jeho převzetí, průpravou k tomu mu měly být i funkce, které zastával: byl atamanem kozáků a rektorem univerzity v Helsinkách. V roce 1864 podnikl zahraniční cestu, během níž se seznámil a zasnoubil s dánskou princeznou Marií Sofií Dánskou, dcerou dánského krále Kristiána IX.

Do té doby se těšil dobrému zdraví a fyzické kondici, ale nepozorovaně onemocněl souchotinami. Odjel na ozdravný pobyt do Nice, kde strávil dva roky; léčení mu nepomohlo a Nikolaj 24. dubna 1865 zemřel (není však jisto, zda podlehl tuberkulóze, či zda bezprostřední příčinou smrti nebyl zápal mozkových blan). Na místě domu, v němž zemřel, pozdější ruští emigranti vybudovali pravoslavný kostel sv. Mikuláše.

Po jeho smrti následnictví trůnu přešlo na jeho mladšího bratra Alexandra. Zajímavé je, že Alexandr se i oženil s Nikolajovou snoubenkou, dánskou princeznou Dagmar.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mikołaj Aleksandrowicz Romanow na polské Wikipedii.