Nikolaj Alexandrovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nikolaj Alexandrovič Romanov

Nikolaj Alexandrovič Romanov (20. září 1843, Carské Selo - 24. dubna 1865, Nice) - velkokníže Ruska, nejstarší syn Alexandra II. a Marie Alexandrovny (rozené Marie Hessenské), od 2. března 1855 do své smrti carevič - následník ruského trůnu.

Nikolaj Alexandrovič se svou snoubenkou Dagmar.

Jako následník trůnu byl připravován od mládí k jeho převzetí, průpravou k tomu mu měly být i funkce, které zastával: byl atamanem kozáků a rektorem univerzity v Helsinkách. V roce 1864 podnikl zahraniční cestu, během níž se seznámil a zasnoubil s dánskou princeznou Marií Sofií Dánskou, dcerou dánského krále Kristiána IX.

Do té doby se těšil dobrému zdraví a fyzické kondici, ale nepozorovaně onemocněl souchotinami. Odjel na ozdravný pobyt do Nice, kde strávil dva roky; léčení mu nepomohlo a Nikolaj 24. dubna 1865 zemřel (není však jisto, zda podlehl tuberkulóze, či zda bezprostřední příčinou smrti nebyl zápal mozkových blan). Na místě domu, v němž zemřel, pozdější ruští emigranti vybudovali pravoslavný kostel sv. Mikuláše.

Po jeho smrti následnictví trůnu přešlo na jeho mladšího bratra Alexandra. Zajímavé je, že Alexandr se i oženil s Nikolajovou snoubenkou, dánskou princeznou Dagmar.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mikołaj Aleksandrowicz Romanow na polské Wikipedii.