Nikolaj Alexandrovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nikolaj Alexandrovič
Portrét
Narození 8.jul. / 20. září 1843greg.
Carskoje Selo
Úmrtí 12.jul. / 24. dubna 1865greg. (ve věku 21 let)
Nice
Pochován Chrám svatých Petra a Pavla
Otec Alexandr II. Nikolajevič
Matka Marie Alexandrovna

Nikolaj Alexandrovič Romanov (20. září 1843, Carské Selo24. dubna 1865, Nice) byl velkokníže Ruska, nejstarší syn Alexandra II. a Marie Alexandrovny (rozené Marie Hesenské), od 2. března 1855 do své smrti carevič – následník ruského trůnu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nikolaj Alexandrovič Romanov
Nikolaj Alexandrovič se snoubenkou Dagmar

Jako následník trůnu byl připravován od mládí k jeho převzetí, průpravou k tomu mu měly být i funkce, které zastával: byl atamanem kozáků a rektorem univerzity v Helsinkách. V roce 1864 podnikl zahraniční cestu, během níž se seznámil a zasnoubil s dánskou princeznou Marií Sofií Dánskou, dcerou dánského krále Kristiána IX.

Do té doby se těšil dobrému zdraví a fyzické kondici, ale nepozorovaně onemocněl souchotinami. Odjel na ozdravný pobyt do Nice, kde strávil dva roky; léčení mu nepomohlo a Nikolaj 24. dubna 1865 zemřel (není však jisto, zda podlehl tuberkulóze, či zda bezprostřední příčinou smrti nebyl zápal mozkových blan). Na místě domu, v němž zemřel, pozdější ruští emigranti vybudovali pravoslavný kostel sv. Mikuláše.

Po jeho smrti následnictví trůnu přešlo na jeho mladšího bratra Alexandra. Zajímavé je, že Alexandr se i oženil s Nikolajovou snoubenkou, dánskou princeznou Dagmar.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mikołaj Aleksandrowicz Romanow na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]