Nice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě ve Francii. O unixovém nástroji pojednává článek nice (Unix).
Nice
Nice 1250.JPG
Nice – znak
znak
Nice – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice 43°42′12″ s. š., 7°15′59″ v. d.
Nadmořská výška 0-520 m n. m.
Stát Francie Francie
region Provence-Alpes-Côte d'Azur
departement Alpes-Maritimes
arrondissement Nice
kanton chef-lieu 14 kantonů
Nice
Red pog.svg
Nice
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 71,92 km²
Počet obyvatel 343 629 (2012)
Hustota zalidnění 4 778 obyv./km²
Správa
Starosta Christian Estrosi
Oficiální web www.nice.fr
PSČ 06000, 06100, 06200, 06300
INSEE 06088
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nice (vysl. [nis] IPA, okc. Niça, vysl. [nisa]), italsky Nizza, je francouzské město ležící na jihu v Provence mezi Cannes a Monakem na Azurovém pobřeží Středozemního moře. Je to prefektura departmentu Alpes-Maritimes a hlavní město obvodu Nice. Spolu s 23 okolními obcemi tvoří Communauté d'agglomération de Nice-Côte d'Azur (Společenství aglomerace Nice-Côte d'Azur).

Nice má 343 629 obyvatel, metropolitní oblast má mírně přes 1 000 000 obyvatel (2012). Město i metropolitní oblast jsou pátým největším městem/aglomerací ve Francii (po Paříži, Marseille, Lyonu a Toulouse). Nice je jedním z hlavních center Azurového pobřeží. Každý rok přivítá přes 4 miliony turistů z celého světa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nice byla založena Řeky ve 4. st. před K. jako Nikaia. Později město obsadili Římané a původní název byl latinizován na Nicaea a později poitalštěn na Nizza. V severní části města lze najít římské vykopávky, lázně a Apollonův chrám. Od středověku náleželo Nice k hrabství Provence, od roku 1388 náleželo Savojsku, a teprve od roku 1866 je známá jako Nice a je součástí Francie.[1] Již od 19. st. je město známé a vyhlášené letovisko, nejprve zejména pro vyšší společenské vrstvy, pobývala tu např. královna Viktorie.[2]

Město, památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Place Rossetti, Staré Město
Anglická promenáda na pobřeží

Nejstarší část města Vieille Ville (Staré Město) se nachází pod vrchem Montee du Chateau (Zámecký vrch) v jihovýchodní části města, při pobřeží Středozemního moře. Hlavní nádraží Nice propojuje se Starým Městem 1,5 km dlouhá třída Avenue Jean Medicine, která končí na největším náměstí v centru města Place Masséna. Jižně od náměstí je nábřeží, které tvoří slavná, místy až 40 metrů široká, 4 až 5 km dlouhá, Promenades des Anglais (Anglická promenáda). Nejvýznamnější budovou na promenádě je Opéra de Nice z konce 19. st. Anglická promenáda ve východním směru končí přímo u vrchu Chateau a Starého Města. Staré Město tvoří síť poměrně úzkých uliček s několika náměstími. K největším náleží náměstí Place du Palais de Justice a Place Rossetti. Právě na náměstí Rossetti ve středu Starého Města najdeme barokní katedrálu Sainte-Réparate vystavěnou v letech 1650 až 1699.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Doprava je zajišťována autobusy a jednou tramvajovou linkou (T1). Dopravu zde zajišťuje společnost Lignes d'azur.

Autobusová doprava[editovat | editovat zdroj]

Autobusová doprava zajišťuje hlavní přepravu cestujících po městě (dříve byla jediná), na mnoha hlavních a vytížených ulicích má samostatné pruhy, takže se některé linky blíží metrobusu.

Tramvajová doprava[editovat | editovat zdroj]

V současnosti existuje pouze jedna linka tramvaje, druhá je ve fázi stavby. Po dokončení linky T2 se stanou tramvaje pravděpodobně páteří místní dopravy. V době, kdy se řešila otázka dopravy v Nice, byl dán návrh i na metro, ale to pro přílišné náklady na stavbu bylo zamítnuto a místo toho se postavila tramvajová trať. Zvláštností tratě jsou bezdrátové úseky, které jede tramvaj na baterie, poté co stáhne sběrač. Tramvaj tak může projíždět historickými úseky, kde by elektrické vedení rušilo estetiku místa.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

městská pláž

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Francie. Olympia Praha 1998, str. 152.
  2. Francie. DK 1999, str. 516.

Externí odhazy[editovat | editovat zdroj]