Rio de Janeiro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rio de Janeiro
Município do Rio de Janeiro
Montagem Rio de Janeiro.jpg
Rio de Janeiro – znak
znak
Rio de Janeiro – vlajka
vlajka
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Nadmořská výška 0 - 1021 m n. m.
Časové pásmo UTC -3
Stát Brazílie BRA
Region Jihovýchodní
Stát Rio de Janeiro
Rio de Janeiro
Red pog.png
Rio de Janeiro
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 1 260 km²
Počet obyvatel 6 186 710 (2008)
Hustota zalidnění 4 781 obyv./km²
Správa
Starosta Eduardo Paes
Vznik 1. března 1556
Zakladatel Portugalci
Oficiální web http://www.rio.rj.gov.br
Telefonní předvolba +55
PSČ 20000-000

Rio de Janeiro je město ve stejnojmenném státu brazilské federace v jihovýchodní Brazílii. Město je známo karnevaly, sambou, nádhernými plážemi s bílým pískem (nejznámější jsou Copacabana a Ipanema). Dále je známé gigantickou sochou Krista Vykupitele (Cristo Redentor), která je umístěna na hoře Corcovado a shlíží na celé Rio de Janeiro. Další známou dominantou města je Pão de Açúcar (Cukrová homole), která nabízí výhledy na město.

Město má 6 186 710 obyvatel a rozkládá se na území o velikosti 1 260 km². Jde o druhé největší brazilské město hned po São Paulu a do roku 1960 bylo hlavním městem Brazílie. Rio de Janeiro je město karnevalů. Nejznámější světový karneval, který čerpá především z afro-brazilské tradice, se zde koná každý rok a je okouzlující svými kostýmy. Městu samotnému se v portugalštině přezdívá "Cidade Maravilhosa" (úžasné město) – obyvatelům města pak "Carioca".

Rio má dlouhodobé problémy s kriminalitou a násilím, které souvisí především s existencí tzv. favel – chudinských čtvrtí, ve kterých bydlí bezmála čtvrtina populace a které jsou mimo přímou kontrolu města a státu. Tyto městské čtvrti, zasazené především do kopců, jsou ovládány drogovými gangy nebo polovojenskými milicemi.

I přes bezpečnostní problémy ale patří Rio mezi nejkrásnější města světa a je oblíbeným cílem pro turisty a zahraniční návštěvníky.

Olympijské město[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 se zde budou konat letní olympijské hry. Půjde celkově o třetí olympijské hry na jižní polokouli a první na jihoamerickém subkontinentu a zároveň i o druhé olympijské hry, které se budou konat nejblíže rovníku v celé historii olympijských her (dosud nejblíže rovníku byly Letní olympijské hry 1968 v Mexiku).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Rio de Janeiro (lednová řeka) bylo založeno Portugalci roku 1565, generálním guvernérem Brazílie Men de Sá v souvislosti s přípravou útoku na francouzskou pevnost Forte Coligny na ostrůvku Seripige v zátoce Guanabara, na jejímž pobřeží se dnes Rio rozkládá. V portugalských koloniích bylo největším městem.

Dne 2. září 1947 zde byl ratifikován tzv. Rijský pakt.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]