Salvador (Brazílie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salvador
São Salvador da Bahia de Todos os Santos
Igreja e Convento de São Francisco
Salvador – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 8 m n. m.
Stát Brazílie Brazílie
Spolkový stát Bahia
Salvador
Salvador
Salvador, Brazílie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 693[1] km²
Počet obyvatel 2 921 087[2] (2015)
Hustota zalidnění 4 215 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality historické centrum Salvadoru da Bahia
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv, vi
Odkaz 309 (anglicky)
Zařazení 1985 (9. zasedání)
Správa
Vznik 29. března 1549
Oficiální web www.salvador.ba.gov.br
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salvador (celým názvem portugalsky São Salvador da Bahia de Todos os Santos, volný český překlad Svatý spasitel v Zátoce všech svatých) je hlavní město brazilského spolkového státu Bahia. Nachází se na poloostrově oddělujícím vody Atlantského oceánu a Zátoky všech svatých (Baía de Todos-os-Santos). S více než třemi miliony obyvatel je třetím největším městem Brazílie. Je významným brazilským přístavem a centrem obchodu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno roku 1549 a do roku 1763 bylo hlavním městem portugalské kolonie, načež se hlavním městem stalo Rio de Janeiro. Vzhledem ke svému výsadnímu postavení během koloniálního období se ve městě potkávaly indiánské, evropské a africké kulturní vlivy. Město je dodnes jedním z center africko-brazilské kultury.

Historické centrum okolo městské čtvrti Pelourinho s mnoha stavbami v renesančním a barokním stylu je od roku 1985 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zástavba Salvadoru je rozdělena mezi Dolní a Horní město, mezi kterými je výškový rozdíl až 80 m a které spojuje známý výtah Lacerda (Elevador Lacerda). S městem je spojen spisovatel Jorge Amado, který ve svých knihách popisuje svéráznou atmosféru města, charakteristického prolínáním jednotlivých kultur.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Dne 13. června 1889 zde během epidemie žluté zimnice zemřela při svém druhém brazilském turné česká operní pěvkyně Klementina Kalašová.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Área Territorial Brasileira - Consulta por Município [online]. Instituto Brasileiro do Geografia e Estatística [cit. 2015-09-17]. Dostupné online. (portugalsky) 
  2. Tabela de estimativas por município - ESTIMATIVAS DA POPULAÇÃO RESIDENTE NO BRASIL E UNIDADES DA FEDERAÇÃO COM DATA DE REFERÊNCIA EM 1º DE JULHO DE 2015 [online]. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística [cit. 2015-09-01]. Dostupné online. (portugalsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]