Přeskočit na obsah

Goiânia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Goiânia
Município de Goiânia
Fotografie z Goiânia
Fotografie z Goiânia
Goiânia – znak
znak
Goiânia – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátBrazílieBrazílie Brazílie
Spolkový státGoiás
Goiânia na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha789 km²
Počet obyvatel1 437 237 (2022)[1]
Hustota zalidnění1 821,6 obyv./km²
Správa
StarostaPaulo de Siqueira Garcia
Vznik24. října 1933
ZakladatelPedro Ludovic
PSČ74000-000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Goiânia (portugalská výslovnost: [ɡojɐniɐ]) je hlavní a největší město brazilského státu Goiás. Má zhruba 1,3 milionu obyvatel, metropolitní území města je však obydleno více než 2 miliony obyvatel, je to třináctá největší aglomerace v Brazílii.

Goiânia je plánované město, založené 24. října 1933 guvernérem Pedrem Ludovicem s úmyslem být hlavním městem a administrativním centrem. Před tímto datem byl hlavním městem Goiás. Goiânia má největší zelenou plochu na obyvatele v Brazílii a druhou největší na světě hned po kanadském městě Edmontonu.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hospodářství města je v současnosti diverzifikované, jeho základ je však v zemědělství, které vzkvétá zejména v okolí města.

Dalším významným odvětvím je prodej motorových vozidel a oblast služeb.

Třetím největší složkou hospodářství města je vládní sektor. Existuje zde množství federálních úřadů, které poskytují pracovní příležitosti.

V posledních letech začala rozšiřovat svoji působnost ve městě moderní telekomunikační odvětví a množství brazilských firem si zde zřídilo své zastoupení. Existuje zde také množství soukromých lékařských center a klinik všech druhů.

Goiania má vážné problémy s ekonomickou nerovnoměrností příjmů, stejně jako ostatní brazilská města, ale je prakticky jediným hlavním městem bez slumů. Ve městě není mnoho bezdomovců, i díky výborné práci sociálních pracovníků.

Ve městě se nachází pět univerzit.

Infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Silnice[editovat | editovat zdroj]

Goiânia je napojena na hlavní město Brazílie Brasilii čtyřproudou dálnicí (BR-060) a na Sao Paulo dvouproudovou cestou (BR-153), která se modernizuje na čtyřproudovou dálnici.

Goiania je hlavním městem s největším počtem aut na tisíc obyvatel, je tu kolem milionu registrovaných vozidel, které často vytvářejí zácpy.

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Železniční trať byla uzavřena v sedmdesátých letech, ačkoli bývalá budova železniční stanice je stále přístupná veřejnosti.

Letecká doprava[editovat | editovat zdroj]

Letiště Santa Genoveva se nachází na severovýchodě města. Momentálně z něj létá šest leteckých společností do různých brazilských měst. V roce 2004 dosáhlo kapacitu 950 tisíc pasažérů za rok. S novým terminálem bude schopné přijímat až 2 miliony pasažérů ročně.

Město má další menší letiště Aerodrome Nacional de Aviação.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Goiânia na slovenské Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2023-10-24].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]