Brasília

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brasília
Brasília
Národní kongres Brazílie
Brasília – znak
znak
Brasília – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1067 - 1230 m n. m.
Časové pásmo UTC-3
Stát Brazílie BRA
region Středozápadní
Brasília
Brasília
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 5 801 km²
Počet obyvatel 3 039 444 (2017[1])
Hustota zalidnění 524 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality Brasília
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iv
Odkaz 445 (anglicky)
Zařazení 1987 (11. zasedání)
Správa
Starosta Agnelo Queiroz
Vznik 21. duben 1960
Oficiální web www.brasilia.df.gov.br
PSČ 70000-000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brasília je hlavní město Brazílie. Leží hluboko ve vnitrozemí, asi 1000 km severozápadně od Ria de Janeiro. Ve městě a jeho okolní aglomeraci (tzn. ve Federálním distriktu) žilo v roce 2016 více jak 3 miliony osob,[1] což z Brasílie dělá čtvrté největší brazilské město.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Brasília leží na náhorní plošině v Centrální brazilské vysočině v oblasti, kde pramení řeka Tocantins. Nachází se v průměrné nadmořské výšce 1172 m, nejnižší bod leží 1067 m nad mořem a nejvyšší ve výšce 1230 m n. m. Průměrná teplota je po celý rok velmi vyrovnaná, v lednu se pohybuje okolo 23 °C a v červenci 22 °C. V lednu spadne průměrně 310 mm srážek, v červenci nespadnou žádné.

Historie města[editovat | editovat zdroj]

Brasília je relativně mladé město, vzniklo jako nová brazilská metropole. Hlavním městem Brazílie bylo do dobudování současné Brasílie (již od roku 1763) Rio de Janeiro. Brzy poté, co země získala nezávislost, zrodila se v roce 1822 myšlenka na vybudování nového hlavního města. Společně s tímto návrhem bylo navrženo jméno pro toto město, mělo se jmenovat právě Brasília. V ústavě byla tato idea zapsána od roku 1891. K realizaci projektu však došlo až v roce 1954, když začaly přípravné práce.

Brazilským prezidentem českého původu Juscelino Kubitschek bylo město založeno mezi lety 1956-1961. Aby nová metropole nebyla izolována, muselo být též vystavěno letiště a silniční infrastruktura, které nové město spojovaly se São Paulem, Rio de Janeirem a dalšími důležitými sídly v zemi. Rozložení města odráželo jeho moderní charakter; jednotlivé čtvrti byly odděleny, silnice se vyprojektovaly jako široké a dlouhé mnohaproudé komunikace s mimoúrovňovými křižovatkami. Architektura významných budov, hlavně státních úřadů, které se nacházejí právě v centru města je jednou z nejtypičtějších ukázek architektury 50. a 60. let 20. století.

K otevření nového hlavního města došlo slavnostně v roce 1960. Součástí slavnostního obřadu byl i náboženský ceremoniál; na Centrálním náměstí byl vztyčen železný kříž z Portugalska. Od roku 1987 je Brasília zařazena na seznamu UNESCO. Od roku 2001 má Brasília také i svůj vlastní systém metra.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hlavním ekonomickým odvětvím ve městě je stavebnictví, služby, komunikace, finančnictví, potravinářský, dřevařský a zábavní průmysl. Město má spíše vládní než průmyslový charakter. Je sídlem několika národních společností jako Brasil Telecom, Correios, banky Caixa Econômica Federal a největší Banco do Brasil.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází mezinárodní letiště Brasília, které je pro svou polohu hlavním leteckým dopravním uzlem v zemi. Podle počtu přepravených pasažérů a pohybu letadel je třetí nejrušnější v zemi. V roce 2001 bylo spuštěno metro.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Patronem města je Jan Bosco. V roce 2008 získalo město titul americké hlavní město kultury.

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli Brasília není nikterak staré město, nachází se zde řada zajímavých míst. Na náměstí Tří mocností stojí budova národního kongresu, nejvyššího soudu, dále pak památník připomínající založení města a palác Planalto, kde sídlí prezidentské kanceláře. Důležitou budovou je také moderní Katedrála Zjevení Panny Marie, která svojí konstrukcí připomíná kostru obrovského obratlovce. Mezi zajímavé mosty patří obloukový most Ponte Juscelino Kubitschek.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Estados [online]. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística [cit. 2017-09-09]. Dostupné online. (portugalsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]