Si-an

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o hlavním městě provincie Šen-si. Další významy jsou uvedeny na stránce Si-an (rozcestník).
Si-an
西安
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška405 m n. m.
StátČínaČína Čína
Si-an
Si-an
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha10 096,8 km²
Počet obyvatel12 952 907 (2020)[1]
Hustota zalidnění1 282,9 obyv./km²
Etnické složeníChanové
Správa
StarostaČchen Pao-ken (陈宝根)
Oficiální webwww.xa.gov.cn
Telefonní předvolba29
PSČ710000
Označení vozidel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Si-an (čínsky: pinyin Xī'ān, znaky 西安, doslova „Západní mír“) je v současnosti hlavním městem čínské provincie Šen-si. Město bylo po většinu své 3100 let trvající historie známo pod původním jménem Čchang-an[2] (čínsky: pinyin Cháng'ān, znaky tradiční 長安, zjednodušené 长安, doslova „Věčný mír“). Přejmenováno na dnešní Si-an bylo za vlády dynastie Ming.[2]

Je jedním z nejstarších měst čínské historie. V blízkosti města se nachází tzv. terakotová armáda, hrobka prvního čínského císaře Čchin Š’-chuang-tiho, která je od roku 1987 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Si-an byl pod různými jmény hlavním městem Číny v řadě významných období jejích dějin,[3] totiž za vlády dynastií Čou, Čchin, Chan, Suej a Tchang.[3] Město bylo počátkem a vstupním bodem na Hedvábnou stezku.[2]

Ve městě žije přibližně 13 milionů[1] (bez předměstí asi 4 milióny) lidí. Od devadesátých let 20. století se v rámci hospodářského vzestupu Čínské lidové republiky Si-an znovuzrodil jako významné kulturní, průmyslové a vzdělávací středisko centrální a severozápadní Číny. Je významným střediskem čínské vědy a výzkumu, zbrojního a kosmického průmyslu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Přibližně 25 kilometrů severozápadně od centra na území prefektury Sien-jang se nachází mezinárodní letiště Si-an Sien-jang, nejrušnější letiště celé Severozápadní Číny. Patří mezi lokality obsluhované sianským metrem, které má pět linek a sto stanic.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Xi'an na anglické Wikipedii.

  1. a b Seventh National Population Census of the People's Republic of China. Dostupné online.
  2. a b c Xi'an [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2008-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Xi'an [online]. Encarta. 1993-2008 [cit. 2008-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném z [encarta.msn.com/encyclopedia_761572407/Xi%E2%80%99an.html originálu]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]