Telefonní předvolba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Telefonní předvolba neboli směrové telefonní číslo je číslo, které se přidává před místní telefonní číslo stanice v telefonní síti, má-li být voláno z jiného uzlu či země, a nejnověji i od jiného operátora.

Tento postup umožňuje automatické spojování meziměstských a mezinárodních hovorů i přepojování hovorů mezi různými operátory.

Telefonní předvolba se od běžného telefonního čísla liší tím, že začíná číslicemi či znaky, které se pro místní čísla na první pozici nepoužívají – obvykle nulou a pro mezinárodní hovory dvěma nulami.

Znak "+" se celosvětově používá v mezinárodním formátu čísla a vždy se při volání musí nahradit takzvaným IDD prefixem, který závisí na zemi, z níž se volá. Například v Česku je to "00", stejně tak na Slovensku, ale například v USA je IDD prefix "011", což znamená, že při volání českému účastníkovi s číslem 602 123 123 se musí volat (v USA) "011420 602 123 123", zatímco ze Slovenska by to bylo "00420 602 123 123".

V současnosti již ve většině zemí není nutné nahrazovat znak "+" prefixem IDD, ale stačí zadat z klávesnice přímo znak "+", který se při volbě čísla automaticky nahradí IDD prefixem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Telefónna predvoľba na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]