Montevideo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Montevideo
Pohled na centrum města
Pohled na centrum města
Montevideo – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát Uruguay Uruguay
Montevideo
Red pog.svg
Montevideo
Montevideo, Uruguay
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 1,4 mil.
Správa
Vznik 24. prosinec 1726
Oficiální web www.montevideo.gub.uy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Družicový pohled na Río de la Plata směrem k východu. Vlevo nahoře, na rozhraní modré oceánské a kalné říční vody se při ústí řeky Santa Lucía rozkládá Montevideo, vpravo dole pak Buenos Aires
Pohled na centrum města

Montevideo je hlavní město Uruguaye. Název pochází údajně od zvolání námořníka ve strážním koši lodi: "Vidím zemi!". Leží na pobřeží Atlantského oceánu při severovýchodním okraji Río de la Plata, společného ústí řek Uruguay a Paraná, asi 220 km východně od argentinské metropole Buenos Aires. Ve městě, které je významným přístavem, žije zhruba 1,4 milionu lidí, tedy 40 % obyvatelstva Uruguaye.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno Španěly 24. prosince 1726 a brzy se stalo důležitým přístavem. Zejména počátkem 20. století se zde usídlilo mnoho přistěhovalců ze Španělska a Itálie. Nyní Montevideo nabízí množství památek – náměstí Plaza Independencia, socha Mausoleo de Artigas, palác Palacio Estévez z 18. století, nejvyšší budova palác Palacio Salvo, divadlo Teatro Solís, náměstí Plaza Constitución s katedrálou Iglesia Matriz. atd.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Srdcem města je fotbalový stadion Peňarolu Montevideo, několikanásobného vítěze světového fotbalového poháru. Přestože má tento slavný fotbalový klub, trojnásobný vítěz světového superpoháru, vlastní stadion, hraje svá ligová utkání na Národním stadionu Centenario Estadio, kam se vejde více diváků. Ten pamatuje první finále mistrovství světa v kopané, v němž před téměř 100 000 diváky porazilo národní mužstvo Uruguaye 30. července 1930 národní tým Argentiny 4:2 (1:2) a pro Uruguay vybojovalo, po dvou olympijských vítězstvích (1924 a 1928) titul prvního fotbalového mistra světa.

Na stadionu Jardines Del Hipódromo, Montevideo hraje další známý klub Danubio FC, který byl nedávno (2007) také mistrem Uruguaye a vítězem Uruguayské národní ligy.

Dalšími historicky velmi úspěšnými uruguayskými ligovými kluby z Montevidea jsou FC Nacional a Cero.

K novějším úspěšným fotbalovým klubům patří též Liverpool Montevideo.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]