Čching-tao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čching-tao
青岛市
青岛湾夜景.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 0 m n. m.
Stát ČínaČína Čína
Čching-tao
Čching-tao
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 11 282 km²
Počet obyvatel 5 775 000 (2016)[1]
Hustota zalidnění 511,9 obyv./km²
Správa
Oficiální web english.qingdao.gov.cn
Telefonní předvolba 0532
PSČ 266000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čching-tao (zvuk výslovnost, čínsky pinyin Qīngdǎo, znaky zjednodušené 青岛, tradiční 青島; česky Zelený ostrov) je subprovinční město v Čínské lidové republice. Leží v jihovýchodní části provincie Šan-tung na pobřeží Žlutého moře. V současné době to je jedno z nejdůležitějších čínských přístavních a tzv. nezávislých měst, jež se velmi rychle hospodářsky rozvíjí díky nově vznikajícímu průmyslu a obchodu. Na ploše 10 654 km² zde žije více než 7 milionů obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Až do roku 1891, kdy se císařský dvůr dynastie Čching rozhodl, že zde umístí důležitou vojenskou základnu, byl Čching-tao jen malou rybářskou vesnicí. V roce 1897 se toto město stalo německou koncesí. Němci z něho brzy vytvořili strategicky důležitý přístav a vybudovali v něm mnoho výstavných ulic a boulevardů. V roce 1914 byl Čching-tao okupován Japonskem. Zpět čínské vládě se vrátilo roku 1922, ale během druhé světové války bylo znovu okupováno. Po ní zde krátkou dobu sídlila část americké pacifické flotily. 2. června 1949 do města ale vstoupila Čínská lidová armáda a Komunistická strana Číny jej od té doby kontroluje.

Od roku 1984, kdy čínská vláda rozhodla otevřít svou ekonomiku zahraničnímu obchodu a investicím, se Čching-tao proměnilo v moderní přístavní město – zdejší přístav patří mezi 10 největších kontejnerových přístavů na světě.

Panoramatická fotografie města, foceno z Malé rybí hory
Panoramatická fotografie města, foceno z Malé rybí hory

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Nejdůležitějším letištěm je mezinárodní letiště Čching-tao Liou-tching ležící přibližně třicet kilometrů severně od města. Ve své roli by mělo být po roce 2019 nahrazeno novým letiště Čching-tao Ťiao-tung.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]