Paderborn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paderborn
Paderborn – znak
znak
Paderborn – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 94–347 m n. m.
Stát Německo Německo
spolková země Severní Porýní-Vestfálsko Severní Porýní-Vestfálsko
Paderborn
Paderborn
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 179,38 km²
Počet obyvatel 144 811 (2008)
Hustota zalidnění 807,3 obyv./km²
Správa
Starosta Heinz Paus (CDU)
Oficiální web www.paderborn.de
Telefonní předvolba 05252, 05254, 05251 a 05293
PSČ 33098–33109
Označení vozidel PB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paderborn (ve vestfálské dolnoněmčině: Paterboärn[1]) je město s cca 140 000 obyvateli v severozápadním Německu. Leží ve východní části spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, západně od Teutoburského lesa. Je střediskem zemského okresu Paderborn. Současné hranice města pocházejí z roku 1975, kdy se následkem územní reformy zvětšil počet obyvatel o polovinu a překročil tak hranici 100 000.

Název města je odvozován od říčky Pader (přítoku řeky Lippe) považované za nejkratší v Německu (4 km), která pramení na území města; Paderborn získal název od jejího pramene (patris brunna).

Paderborn leží na železniční trati HammKassel, mimo trasy rychlovlaků ICE. Zdejší průmysl je silné zaměřen na informační technologie.

Dějiny a kultura[editovat | editovat zdroj]

Katedrála v Paderbornu

První písemná zmínka o osídlení v místě pramene je z roku 777, tedy z doby Karla Velikého, který sem několikrát svolal říšský sněm. Od roku 799, kdy se zde Karel Veliký setkal s papežem Lvem III. (ten jej dalšího roku korunoval na císaře), zde sídlilo biskupství, zrušené roku 1804. Roku 1930 bylo obnoveno jako arcibiskupství, pod něž spadají také diecéze Erfurt, Fulda a Magdeburg. Roku 1028 je Paderborn poprvé zmíněn jako město, roku 1254 již jako hanzovní.

Současně se založením biskupství začala stavba zdejší katedrály, známé jako Paderborner Dom. Dominantou je 93 m vysoká západní věž v románském slohu z počátku 13. století. V kryptě jsou uloženy ostatky místního patrona sv. Libora, přinesené roku 836 z Le Mans. Zajímavostí je pozdně gotické okno z počátku 16. století, tzv. Dreihasenfenster, které zobrazuje trojici zajíců spojených ušima tak, že ze tří uší tvořících trojúhelník náleží každému zajíci dvě. Výjev zřejmě symbolizuje nedělitelnost svaté Trojice, přestože jde patrně o prastarý symbol.[2]

Mezi další památky patří renesanční radnice nebo moderní Diecézní museum.

Roku 1614 byla v Paderbornu založena první univerzita ve Vestfálsku, dnes fungující jako samostatná teologická fakulta; nová univerzita byla založena roku 1972.

Kultura a sport[editovat | editovat zdroj]

Místní fotbalový klub SC Paderborn 07 působí v nejvyšší německé lize. Odehrává se zde mise v počítačové hře Return to Castle Wolfenstein.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paderborn na německé Wikipedii.

  1. srv. Richard Knoche: Niu lustert mol! Plattdeutsche Erzählungen und Anekdoten im Paderborner Dialekt; Celle 1870
  2. The Three Hares Project

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]