Bielefeld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bielefeld
Stará radnice
Bielefeld – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát Německo Německo
spolková země Severní Porýní-Vestfálsko
Administrativní dělení 10 obvodů
Bielefeld na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 257,8 km²
Počet obyvatel 325 846 (2006)
Hustota zalidnění 1 263,9 obyv./km²
Správa
Starosta Eberhard David
Vznik 1214
Oficiální web www.bielefeld.de
Označení vozidel BI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bielefeld je město v německém spolkovém státu Severní Porýní-Vestfálsko. V současnosti zde žije 325 846 obyvatel. Historické centrum se rozkládá severně od Teutoburského lesa. Moderní čtvrtě jsou ale i na opačné straně v kopcích. V Bielefeldu sídlí významný počet mezinárodně působících firem, včetně potravinářské firmy Dr. August Oetker AG. Dále Gildemeister a Schuco. Město má také univerzitu založenou v roce 1969. Mezi jeho prvními profesory byl sociolog Niklas Luhmann. Dále je zde teologický seminář Kirchliche Hochschule Bethel. Proslavený je i fotbalový klub Arminia Bielefeld. Za významnou osobnost města současnosti je považován bývalý německý tenista Hendrik Dreekmann (nar. 1975).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Sousední obce: Spenge, Enger, Herford, Bad Salzuflen, Leopoldshöhe, Oerlinghausen, Schloß Holte-Stukenbrock, Verl, Gütersloh, Steinhagen, Halle (Westfalen) a Werther (Westfalen).

Město leží na rozvodí mezi Vezerou a Emží. Dvě hlavní dálnice A2, A33 se protínají v jihovýchodní části města. Hlavní železniční nádraží je součástí vysokorychlostního systému ICE.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bielefeld byl v historii součástí:

Hlavní památky[editovat | editovat zdroj]

Sparrenburg je největším orientačním bodem. Byl postaven v letech 1240-1250 hrabětem Ludwigem von Ravensberg. 37 m vysoká věž a katakomby jsou veřejně přístupné.

Stará radnice (Altes Rathaus) byla postavena v roce 1904 a stále slouží své funkci (kancelář starosty). Její fasáda má různé prvky, nejvíce gotických a renesančních. Většina městské správy sídlí v přilehlé Nové radnici (Neues Rathaus).

Městské divadlo (Stadttheater) je součástí stejného komplexu jako Stará radnice, rovněž z roku 1904. Je pozoruhodné svou secesní fasádou. Je zde Bielefeldská opera. Další divadlo (Theater am Alten Markt) sídlí na Alter Markt).

Nejstarším městským kostelem je sv. Mikuláš (Altstadter Nicolaikirche). Je to gotický kostel s věží 81,5 metrů. Byl založen v roce 1236, za 2. sv. války poškozen. Třikrát denně z tohoto kostela zní zvonkohra. Nejcennějším pokladem tohoto kostela je vyřezávaný oltář z Antverp, zdobený 250 postavami. Malé muzeum ilustruje historii kostela až do druhé světové války.

Největším kostelem je Neustadter Marienkirche, gotická stavba z roku 1293, dokončená 1512. Je 78 metrů vysoká a má délku 52 metrů. Cenný je křídlový oltář s 13 obrazy. Historicky vzato je tato stavba nejcennější. V něm započala reformace v Bielefeldu v roce 1533. Barokní věže byly zničeny za druhé světové války a později nahrazeny dvěma neobvykle tvarovanými zakončeními věží.

Vyhlídková věž Hunenburg - 164 metrů. Je vysílací věží.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Bielefeld

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]