Vévodství Berg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrabství (Vévodství) Berg
Grafschaft (Herzogtum) Berg (de)
Graafschap (Hertogdom) Berg (nl)
 Lotharingie 11011815 Velkovévodství Berg 
Pruské království 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Vévodství Berg v rámci Svaté říše římské (kraje Dolnorýnska-Vestfálska – světle vyznačeno) r. 1560
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
1101 – zformováno
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Lotharingie Lotharingie
následující:
Velkovévodství Berg Velkovévodství Berg
Pruské království Pruské království

Vévodství Berg (německy Herzogtum Berg; nizozemsky Hertogdom Berg) byl stát Svaté říše římské, situovaný na pravém břehu Rýna jižně od řeky Ruhr. Dnes toto území někdejšího vévodství spadá do německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Do roku 1380 byl tento státní útvar pouze hrabstvím, v letech 18061815 existoval jako velkovévodství, pak byl začleněn do Pruského království. Název země nyní přežívá v označení regionu Bergisches land, jež se však zpravidla používá pouze pro vysočinné části bývalého vévodství (okres Rheinisch-Bergischer Kreis).

Sídlem hrabat byl hrad Berge u Altenbergu, od roku 1133 Burg an der Wupper (nyní součástí města Sollingen). Od 14. století byl správním centrem i rezidencí Düsseldorf.

První zmínka o hrabatech z Bergu se datuje kolem roku 1080. Vévodství bylo od 14. století v personální unii s jülišským vévodstvím, od 16. století také s vévodstvím klevským a hrabstvími Mark a Ravensburg. Jako spojená vévodství byla sjednocována i co se týče správy. Po smrti vévody Viléma roku 1609 došlo ke sporu o dědictví, který se stal závažným politickým sporem na celoříšské úrovni mezi katolickým a protestantským táborem v předvečer třicetileté války. Vévodství připadlo rodu Pfalz-Neuburg a následně až do napoleonských válek bylo spravováno jako součást Rýnské Falce.

Znak[editovat | editovat zdroj]

Mapy[editovat | editovat zdroj]

Památky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]