Vévodství Berg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrabství (Vévodství) Berg
Grafschaft (Herzogtum) Berg (de)
Graafschap (Hertogdom) Berg (nl)
Ducatus Montensis (la)
 Lotharingie 11011815 Pruské království 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Vévodství Berg v rámci Svaté říše římské (kraje Dolnorýnska-Vestfálska – světle vyznačeno) r. 1560
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
mateřská
(nadřazená)
země:
vznik:
1101 – zformováno
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Lotharingie Lotharingie
Nástupnické:
Pruské království Pruské království

Vévodství Berg (německy Herzogtum Berg; latinsky Ducatus Montensis) bylo území v rámci Svaté říše římské, situované na pravém břehu Rýna jižně od řeky Ruhr. Dnes spadá do německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Do roku 1380 bylo toto území pouze hrabstvím, v letech 18061815 existovalo jako velkovévodství, pak bylo začleněno do pruského království. Název země nyní přežívá v označení regionu Bergisches land, jež se však zpravidla používá pouze pro vysočinné části bývalého vévodství (okres Rheinisch-Bergischer Kreis).

Sídlem hrabat byl hrad Berge u Altenbergu, od roku 1133 Burg an der Wupper (nyní součástí města Sollingen). Od 14. století byl správním centrem i rezidencí Düsseldorf.

První zmínka o hrabatech z Bergu se datuje kolem roku 1080. Vévodství bylo od 14. století v personální unii s jülišským vévodstvím, od 16. století také s vévodstvím klevským a hrabstvími Mark a Ravensburg. Jako spojená vévodství byla sjednocována i co se týče správy. Po smrti vévody Viléma roku 1609 došlo ke sporu o dědictví, který se stal závažným politickým sporem na celoříšské úrovni mezi katolickým a protestantským táborem v předvečer třicetileté války. Vévodství připadlo rodu Pfalz-Neuburg a následně až do napoleonských válek bylo spravováno jako součást Rýnské Falce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]