Přeskočit na obsah

Dolní Lotrinsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dolnolotrinské vévodství
Neder-Lotharingen (nl)
Lotharingia Inferior (la)
Basse-Lotharingie (fr)
Herzogtum Niederlothringen (de)
 Lotharingie 959/9771190
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Lotrinsko po roce 959, Dolní Lotrinsko (zeleně)
žádné
Obyvatelstvo
Státní útvar
Vznik
959 – rozdělení Lotharingie
Státní útvary a území
Předcházející
Lotharingie Lotharingie
Následující
Antwerpské markrabství Antwerpské markrabství
Lovaňsko-bruselské hrabství Lovaňsko-bruselské hrabství
Brabantské lankrabství Brabantské lankrabství
Lutyšské knížecí biskupství Lutyšské knížecí biskupství
Kolínské kurfiřtství Kolínské kurfiřtství
Cambraiské biskupství Cambraiské biskupství
Klévské hrabství Klévské hrabství
Limburské vévodství Limburské vévodství
Jülišské hrabství Jülišské hrabství
Namurské hrabství Namurské hrabství
Holandské hrabství Holandské hrabství
Utrechtské knížecí biskupství Utrechtské knížecí biskupství
Geldernské hrabství Geldernské hrabství
Henegavské hrabství Henegavské hrabství
Bergské vévodství Bergské vévodství
Bouillonské vévodství Bouillonské vévodství
Enamské markrabství Enamské markrabství
Loonské hrabství Loonské hrabství
Hornské hrabství Hornské hrabství

Dolní Lotrinsko neboli Dolnolotrinské vévodství, resp. Dolní Lotharingie (Neder-Lotharingen, latinsky Lotharingia Inferior, Lothier nebo Lottier) nebo Dolní Lorraine, byla ve středověku původně severní část vévodství lotrinského ve východofranské a posléze římskoněmecké říši. Vévodství vzniklo v roce 959. Rozkládalo se přibližně na území současného Nizozemska, dále většině území Belgie, Lucemburska, části severní Francie (po Valenciennes a Cambrai, východní části francouzského regionu Nord-Pas de Calais) a části Německa (severní část německého regionu Porýní, včetně Cách, Kolína nad Rýnem a Východního Fríska).

Ve 12. století význam vévodství upadl a rozpadl se na menší celky, které se dostaly pod nadvládu vévodů z Brabantu. V tradici vévodství lotrinského nadále pokračovalo Horní Lotrinsko.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vévodství bylo vytvořeno z bývalé říše Lotharingie králem Lotharem II., který byl králem od roku 855. Lotharingie byla koncem 9. století rozdělena a následně znovu spojena francouzským králem Ludvíkem III. podpisem Ribemontské smlouvy v roce 880. Po smrti Ludvíka IV. v roce 911 připojil k hrabství francouzský král Karel III., část západní Francie. Tím bylo vytvořeno vévodství. Kolem roku 995 pak vévoda Giselbert, syn Reginara, vévody lotrinského prohlásil hrabství vévodstvím a dostal k tomu souhlas nejen německého císaře Jindřicha I. Ptáčníka, ale i francouzského krále Rudolfa Burgundského. V roce 959 svatý Bruno Veliký (924–965 v Remeši), arcibiskup kolínský, syn Jindřicha I. Ptáčníka a sv. Matyldy, bratr německého císaře Otty I. rozdělil Lotharingii na dvě vévodství: Dolní a Horní Lotrinsko či Dolní a Horní Lotharingii a udělil hraběti Godfreyovi I. z Mons titul vévody Dolní Lotrinska. Toto území sahalo od severu dolů po řece Rýn, zatímco Horní Lotrinsko leželo dále na jihu po řece Rýn. Obě vévodství tvořila západní část Svaté římské říše založené Brunovým starším bratrem císařem Ottou I. v roce 962. Další vývoj obou zemí byl odlišný. Po smrti Godfreyho syna vévody Richara bylo Dolní Lotrinsko podřízena přímo císaři, dokud v roce 977 Otto II. neohrožoval vévodu Dolního Lotrinska Karla (953–993). Dolní a Horní Lotrinsko se opět spojily pod vládou Gothela (či Gozela) I. (kolem 967 – 19. dubna 1044). Dolní vévodství pak postupně zanikalo, zatímco Horní Lotrinsko se stalo známým jako Lotrinské vévodství.

Následná území[editovat | editovat zdroj]

Po rozbití územní celistvosti a ukončení moci vévodství vzniklo v tomto regionu mnoho dalších států. Nejdůležitější z nich byly:

Další nástupnické státy, které zůstaly pod pravomocí vévodů Dolního Lotrinska (Lothier):

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lower Lorraine na anglické Wikipedii.