Utrechtské knížecí biskupství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Utrechtské biskupství
Sticht Utrecht (nl)
Hochstift Utrecht (de)
 Dolnolotrinské vévodství 10241528 Utrechtské panství 
Panství Overijssel 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Utrechtské knížecí biskupství kolem roku 1350
obyvatelstvo
střední nizozemština, střední dolnoněmčina
státní útvar
vznik:
1024 – vznik knížecího biskupství
zánik:
1528sekularizace církevního státu
státní útvary a území
předcházející:
Dolnolotrinské vévodství Dolnolotrinské vévodství
následující:
Utrechtské panství Utrechtské panství
Panství Overijssel Panství Overijssel

Utrechtské (knížecí) biskupství (nizozemsky Sticht Utrecht, německy Hochstift Utrecht) byl v době 11.16. století církevní knížectví Svaté říše římské nacházející se v oblasti Nizozemí (v dnešním Nizozemsku). Sousedilo s dalšími celky uvnitř Říše, tj. s Holandským hrabstvím a Gelderským vévodstvím, mezi kterými se nacházelo. Územně se knížectví členilo na regiony Nedersicht (s městem Utrecht), Oversicht (město Groningen), Overijssel a Drentsko. Církevnímu státu vládli volení utrechtští knížata-biskupové od roku 1024 (knížecí biskupství tak souvisí s utrechtskou diecézí, avšak oba celky si nejsou totožné, diecéze je pouze správní jednotka církve a sahala dál za hranice knížectví). Oproti běžným biskupům byli biskupové utrechtští říšskými knížaty a mohli se několikrát účastnit říšských sněmů.

V letech 12281232 biskup Willibrand z Oldenburku vede křížovou výpravu proti Drentsku s armádou složenou převážně z fríských křižáků, příčinou kruciáty byl spor ohledně pravomocí utrechtského biskupa nad Drentskem.

Roku 1500 bylo utrechtské biskupství zahrnuto do Dolnorýnsko-vestfálského kraje v rámci nového uspořádání Svaté říše římské do říšských krajů. V roce 1527 prodal biskup svá území císaři Karlu V. a knížectví se stalo nedílnou součástí habsburského panství, přičemž tamní kapituly převedly právo volit biskupa na císaře a jeho vládu. Tomu také dal souhlas papež Klement VII., který se po vyplenění Říma (1527) octl pod politickým tlakem. Roku 1528 bylo utrechtské biskupství dobyto habsburskými vojsky a císař Karel V. sekularizoval církevní knížectví, čímž zbavil biskupa světské moci. Na místě vznikly nové státní celky světského charakteru: jihozápadní část a střed kolem města Utrecht byly přetvořeny v Utrechtské panství, zatím co na jihu vzniklo panství Overijssel. O dost později (roku 1536) vzniklo na severu ještě Drentské hrabství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince-Bishopric of Utrecht na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]