Karel III. Francouzský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel III. Francouzský
Portrét
Narození 17. září 879
Péronne
Úmrtí 7. října 929 (ve věku 50 let)
Péronne
Pohřben Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2212413
Potomci Ludvík IV. Francouzský, Hildegarde of France, Gisela of France, Ermentrud des Francs a Rorico de Laon
Otec Ludvík II. Koktavý
Matka Adéla z Frioul
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel III. Francouzský (17. září 8797. října 929 Péronne), zvaný též Prostý či Prosťáček (Simplex), byl v letech 898923 západofranským králem z dynastie Karlovců. Jeho otec Ludvík II. Koktavý zemřel ještě před jeho narozením, Karel tak byl pohrobkem. Matkou Karla III. byla druhá Ludvíkova manželka Adéla z Frioul.

Po smrti Karlova nevlastního bratra Karlomana II. v roce 884 byl uvolněný trůn šlechtou nabídnut východofranskému králi Karlovi Tlustému. Po jeho sesazení si šlechta naopak v roce 888 zvolila za svého krále Oda Pařížského, příslušníka místního šlechtického rodu. Ten si ale brzy některé příznivce znepřátelil rozšiřováním svého majetku a také posilňováním královské moci. Proto vznikla šlechtická opozice v čele s remešským arcibiskupem Fulkem, který roku 893 korunoval Karla III. jako protikrále.

Veškerou šlechtou byl Karel III. uznán za západofranského krále po Odově smrti v roce 898. V roce 911 obdržel po porážce Normanů území okolo Rouenu a na pravém dolní břehu Seiny, díky čemuž přestaly neustálé útoky vikinských nájezdníků na říši. Téhož roku, po vymření východofranských Karlovců, získal také Lotharingii, které později ubránil před útoky Konráda I.

V roce 922 se část šlechty vzbouřila a zvolila si za svého krále Roberta, mladšího bratra někdejšího západofranského krále Oda. Roku 923 byl v bitvě u Soissons Robert zabit, nicméně Karel III. byl sesazen, uvězněn a za krále byl zvolen Rudolf Burgundský. Karlova manželka se synem Ludvíkem ale stačili uprchnout do Anglie.

Karel III. zemřel na podzim 929 ve vězení v Péronne, kde byl také pohřben.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Karlovou první manželkou byla Frederuna (svatba 907), sestra biskupa ze Châlons-sur-Marne. Po její smrti se oženil s Edwigou, dcerou anglického krále Eduarda I.

1. manželka Frederuna

  • Ermentruda, manžel Gottfried z Jülichu
  • Frederuna
  • Adelaida
  • Gisela
  • Rotruda
  • Hildegarda

2. manželka Edwiga z Wessexu

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Charles the Simple na anglické Wikipedii a Karol III. (Francúzsko) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. 
Předchůdce:
Odo Pařížský
Znak z doby nástupu Západofranský král
898923
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Robert I. Francouzský
Rudolf Burgundský