Karloman II. Francouzský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karloman II. Francouzský
Západofranský král
Portrét
Karloman a Ludvík
Doba vlády879884
Korunovacezáří 879, Ferrières-en-Gâtinais
Narození866
Úmrtí12. prosince 884
Les Andelys
PohřbenBazilika Saint-Denis
PředchůdceLudvík II.
NástupceKarel III.
DynastieKarlovci
OtecLudvík II. Koktavý
MatkaAnsgarda Burgundská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karloman II. Francouzský (86612. prosince 884 Les Andelys) byl západofranský král z dynastie Karlovců. Vládl mezi lety 879 a 884. Do roku 882 byla Západofranská říše rozdělena, v severní části vládl Karlomanův bratr Ludvík. Karloman byl synem Ludvíka II. a jeho první manželky Ansgardy.

Část šlechty jej, po smrti Karlomanova otce, prosazovala jako jediného krále. Nakonec ale byli zvoleni oba bratři (Ludvík III. a Karloman II.), kteří si vládu nad říší rozdělili. Ačkoliv existovaly pochybnosti o jejich legitimnosti (manželství jejich matky s Ludvíkem II. bylo anulováno), bratři získali všeobecné uznání a v březnu 880 si v Amiens rozdělili otcovu říši. Karloman II. tak obdržel jižní část státu, Burgundsko a Akvitánii.

Boso z Provence, bratr Richildy, manželky císaře Karla II. Holého, odvolal svou věrnost oběma bratrům a byl zvolen králem Provence. Ludvík III. s Karlomanem II. proti němu vytáhli v létě 880 a obsadili Mâcon a severní část Bosova území. Své síly spojili s vojsky Karla III. Tlustého a od srpna do listopadu neúspěšně obléhali Vienne.

V srpnu 882 se Karloman stal králem celé Západofranské říše poté, co jeho bratr Ludvík III. Francouzský zemřel bezdětný po pádu z koně. Situace království ale nebyla příliš dobrá, protože Vikingové pořádali neustále nájezdy a plenili pobřeží. A v Burgundsku vzniklo dokonce povstání feudálních pánů proti králi.

Karloman II. zemřel bezdětný nešťastnou náhodou při lovu 12. prosince 884. Na západofranském trůně ho vystřídal bratranec jeho otce, císař Karel III. Tlustý, který tak na krátkou dobu opět spojil celou Franskou říši v jeden celek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carloman II of France na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ludvík II. Koktavý
Znak z doby nástupu Západofranský král
879884
(879–882 společně s Ludvíkem III.)
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Karel III. Tlustý