Vienne (Isère)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vienne
Celkový pohled na město na břehu Rhôny
Celkový pohled na město na břehu Rhôny
Vienne – znak
znak
Poloha
Souřadnice 45°31′27″ s. š., 4°52′41″ v. d.
Nadmořská výška 140 – 404 m n. m.
Stát Francie Francie
region Rhône-Alpes
departement Isère
arrondissement Vienne
kanton Nord, Sud
Vienne
Red pog.svg
Vienne
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 22,65 km²
Počet obyvatel 30 092 (2006)
Hustota zalidnění 1329 obyv./km²
Správa
Starosta Jacques Remiller (UMP)
Oficiální web www.vienne.fr
PSČ 38200
INSEE 38544
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vienne je město na jihovýchodě Francie, ležící u řeky Rhôny asi 30 kilometrů jižně od Lyonu. S 30 000 obyvateli je po Grenoblu druhým největším městem departementu Isère. Jedná se o významné regionální a turistické centrum s mnoha historickými památkami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Antický chrám Temple d'Auguste et de Livie

Antika[editovat | editovat zdroj]

V starověku zde stálo oppidum galského kmene Allobrogů, v roce 47 př. n. l. si jej podmanili Římané, vedeni Juliem Caesarem. Allobrogové poté Římany vytlačili, ti založili nedaleko odtud v roce 43 př. n. l. město Lugdunum (dnešní Lyon). V době raného císařství se Vienne opět stalo římskou kolonií (jméno Vienne začali používat Římané, nezaměňovat s Vídní, ta byla v antických dobách nazývána Vindobona), později hlavním městem provincie. V roce 257 se město stalo součástí krátce trvajícího Galského císařství. Ještě v dnes můžeme ve městě a v okolí spatřit mnoho památek z té doby, např. chrám Temple d'Auguste et de Livie, zbytky antického divadla, obranné zdi, akvadukty, římské silnice atd.

Rané křesťanství[editovat | editovat zdroj]

Hlavní město provincie se již v raných křesťanských dobách stalo sídlem biskupa, dle legendy byl prvním biskupem Crescent, učedník Svatého Pavla z Tarsu. Výskyt křesťanství v oblasti je prokázán od roku 177, z té doby pochází první písemná zmínka o Jáhnovi ve Vienne.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

V 5. století bylo Vienne hlavním městem říše germánského kmene Burgundů, ta se v 6. století stala součástí Francké říše. V roce 869 připsal francký král Karel II. Holý celý distrikt hraběti Bosovi z Provence, který se v roce 879 prohlásí králem Provence. Od roku 1032 patřilo Vienne k Svaté říši římské, ovšem skutečnou moc nad městem měli arcibiskupové. Jejich jediným protivníkem byl hraběcí rod z Albonu, později i šlechtický rod přímo z Vienne, používající titul Dauphin (francouzsky Delfín). V letech 1090 - 1119 byl místním arcibiskupem Guido Burgundský, který v letech 11191124 vykonával úřad papeže jako Kalixtus II..

V letech 1311 a 1312 se zde konal Viennský koncil, který byl svolán papežem Klementem V. Na tomto koncilu byl z podnětu francouzského krále Filipa IV. Sličného zrušen templářský řád.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Bazilika sv. Petra - raně románská stavba patřící benediktinům
  • Katedrála sv. Mořice - trojlodní gotický chrám
  • Temple d'Auguste et de Livie - antický chrám

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]