Přeskočit na obsah

Viennský koncil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Viennský koncil
Kdy1311 - 1312
Uznávají jejkatolická církev
Předchozí koncilDruhý lyonský koncil
Následující koncilPisánský koncil
Svolal jejKlement V.
Předsedal muKlement V.
Účastníků180
Diskutované otázkyZrušení templářského řádu
Dokumenty a prohlášenízrušení templářů, odpuštění Filipu IV., vyhlášení nikdy neuskutečněné křížové výpravy
Přehled ekumenických koncilů

Viennský koncil byl 15. všeobecný církevní koncil, který se konal 16. října 13111312 ve francouzské Vienne, byl svolán papežem Klementem V. Jeho zásadním rozhodnutím bylo zrušení řádu templářů.

Klement V. musel vyhovět požadavku Filipa Sličného a zahájil proces proti zemřelému papeži Bonifácovi VIII. a přispěl tak k zániku templářů. Po skončení křížových výprav se templáři usadili ve Francii. Králi byly trnem v oku jejich bohaté statky a privilegia, která kdysi sloužila křižáckým podnikům, ale nyní nemohla být správně uplatňována.

Od r. 1307 proti nim rozehrál celý rejstřík intrik a pomluv a obviňoval je z hereze a nemravnosti a 13. října 1307 dal asi 2000 templářů ve Francii zatknout; jejich statky poté zabral. Na základě přiznání vynucených mučením a falešných obvinění byli řádoví rytíři obžalováni. Klement V. neudělal nic pro záchranu řádu. Po počátečním zdráhání se ukázal zcela poddajným vůči králi, přejal podezření z bludařství a na koncilu ve Vienne 22. března 1312 proti vůli většiny řád templářů zrušil.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]