Ludvík II. Koktavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludvík II.
Příbuzenstvo
otec Karel II. Holý
matka Ermentruda Orléanská
I. manželka Ansgarda Burgundská
syn Ludvík III. Francouzský
dcera Hildegarda
dcera Gisela
syn Karloman II. Francouzský
II. manželka Adéla z Frioul
dcera Ermentruda
syn Karel III. Francouzský

Ludvík II. Koktavý (1. listopadu 84610. dubna 879 Compiègne) z dynastie Karlovců byl druhý král Západofranské říše. Vlády se ujal po smrti svého otce, západofranského krále a římského císaře Karla II. Holého roku 877. Ještě předtím vládl v Akvitánii, kde se stal králem již roku 866 po smrti svého mladšího bratra Karla, zvaného Dítě. Ludvíkovou matkou byla Ermentruda Orléanská.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ludvík byl korunován 8. prosince 877 Hincmarem, arcibiskupem remešským. Podruhé obdržel západofranskou korunu od papeže Jana VIII. v Troyes, když se papež v září 878 účastnil tamního koncilu. Protože Ludvík zemřel již na jaře následujícího roku, jeho osoba měla na ovlivnění průběhu dějin pouze malý vliv. Byl popsán jako „prostý a jemný muž, milovník míru, spravedlnosti a náboženství“. V roce 878 věnoval okolí Barcelony, Girony a Besalú Guifredovi Barcelonskému.

Ludvíkovým posledním činem byl vojenský pochod proti Vikingům, kteří sužovali Evropu. Ludvík ale byl již nemocný a nedlouho po začátku výpravy zemřel (9. nebo 10. dubna 879). Po jeho smrti si vládu nad Západofranskou říší rozdělili jeho dva synové Ludvík III. a Karloman II.

Ludvík II. Koktavý byl dvakrát ženatý. První manželka, se kterou se roku 862 oženil navzdory odporu svého otce Karla, se jmenovala Ansgarda Burgundská. Karel ale požádal papeže o anulování manželství, ten mu vyhověl a Karel II. Holý tak oženil v únoru 875 svého syna s Adélou z Frioul.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis the Stammerer na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Karel II. Holý
Znak z doby nástupu Západofranský král
877879
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ludvík III. Francouzský
Karloman II. Francouzský