Východní Frísko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Východní Frísko
Chybí zde svobodný obrázek
Vlajka
Vlajka
Geografie
Souřadnice
Obyvatelstvo
Správa regionu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Radnice v Emdenu

Východní Frísko je historické území v Německu, dnes součástí spolkové země Dolní Sasko. Vedle vlastního Fríska s městem Emden k němu náleží i tzv. Harlingerland a Východofríské ostrovy (Borkum, Juist, Norderney, Baltrum atd.).

Je to země hrází, osamělých dvorců, majáků a wurtů (pahorků se sídlišti), v minulosti nesčetněkrát zaplavovaná Severním mořem. Za hrázemi chránícími pobřeží je mělké wattové moře Waddenzee sahající až k Východofríským ostrovům a měnící se při odlivu v souš (lze tak kráčet „po mořském dně“). Za přílivu se skrze „gaty“ (průlivy mezi ostrovy) valí k břehům desetitisíce kubických metrů vody. Pobřežní marše, tolik typické pro zdejší kraje, jsou dnes součástí ohrazené pevniny a mnohé osady a města ležící ještě v raném novověku u wattového moře se tak staly vnitrozemskými sídlišti (např. Norden či Esens). Watt je dnes národním parkem a na většinu Východofríských ostrovů nesmí automobily (doprava koňmo či na kole).

V antice obývali oblast germánští Frísové, jejichž sídla se táhla hluboko do dnešního Nizozemska a na severovýchod. V raném středověku vytvořili Frísové rozlehlou říši zahrnující i Východní Frísko, ale nakonec podlehli tlaku franských králů z rodu Karlovců. Později se země rozpadla na drobná panství v čele s tzv. „náčelníky“, přičemž fríštinu jako živou řeč začala zatlačovat dolnoněmčina (plattdeutsch).

Mezi soupeřícími klany získala v 15. století největší vliv rodina Cirksenů, povýšená roku 1454 mezi říšská hrabata. Její příslušníci sídlili většinou v Aurichu a v 17. století získali titul knížat východofríských a pánů v Esensu, Stedesdorfu a Wittmundu. Zůstali nepopiratelnými pány kraje až do roku 1744, kdy v hlavní linii vymřeli. Východní Frísko pak připadlo Prusku, v roce 1810 Francii a roku 1815 Hannoversku (spojenému personální unií s Velkou Británií).

Roku 1866 se země stala znovu součástí Pruska a později Německé říše.

Východní Frísové jsou v Německu terčem nesčetných nepříliš politicky korektních vtipů, jež jim jako typickou vlastnost připisují hloupost.