Emden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emden
Emden
Radnice Emdenu
Radnice Emdenu
Emden – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1 m n. m.
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Spolková země Dolní Sasko
Emden
Emden
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 112,3 km²
Počet obyvatel 49 913 (2019)[1]
Hustota zalidnění 444,3 obyv./km²
Správa
Status město
Starosta Tim Kruithoff (od 2019)
Oficiální web www.emden.de
Telefonní předvolba 04921, 04927 a 04924
PSČ 26721, 26723 a 26725
Označení vozidel EMD
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emden je město a přístav ležící na řece Emži v Dolním Sasku na severozápadě Německa. Jedná se o hlavní město regionu Východní Frísko a žije zde přibližně 50 tisíc[1] obyvatel. V historii bylo významné především jako centrum obchodu a později i díky závodu Volkswagen, který ve městě sídlil. Od roku 1973 je zde i vysoká škola aplikovaných věd.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přístav v Emdenu
Emdenský kostel

Přesné datum založení Emdenu je neznámé, ale město pravděpodobně existovalo přinejmenším od 8. století. V historické literatuře bychom Emden mohli najít i pod názvy Amuthon, Embda, Emda a Embden. Privilegia města a vlastní znak získal Emden v roce 1495 díky císaři Maxmilánovi I.

V 16. století se Emden stal důležitým centrem protestantských reformací za vlády Anny Oldenburské, která hledala náboženskou "třetí cestu" mezi luteránství a katolicismem. V roce 1542 jmenovala polského šlechtice Jana Laskiho pastorem protestantského kostela v Emdenu. On její nabídku přijal a po dobu 7 let pokračoval v rozšiřování nového náboženství ve Východní Frísku. Nicméně v roce 1549 byla Anna pod tlakem císaře Karla I. Španělského a byla nucena Laskiho odvolat.

Emden bylo obecně velmi bohaté město a jeho ekonomika vzkvétala především v 17. století a to díky velkému množství nizozemských přistěhovalců. Byly zde vytvářeny i Bible v nizozemštině.

V roce 1744 byl Emden připojen k Prusku. V roce 1752 pronajal Fridrich Veliký Emdenskou obchodní společnost, ta ale byla v troskách po tom, co byl Emden krátkou dobu pod vládou francouzských ozbrojených sil během sedmileté války. Město bylo osvobozeno anglo-německými silami roce 1758 a po zbytek trvání války byl Emden hlavní zásobárnou anglických vojsk.

Během napoleonské éry byl Emden a okolní pozemky Východního Fríska součástí Holandského království.

Industrializace města začala kolem roku 1870. Na konci 19. století byl postaven kanál Dortmund-Ems kanál, který propojoval Emden s městy v Porýní. V té době se z Emdenu stal především přístav. Hlavní náklad lodí tvořilo uhlí a železná ruda. Poslední loď s železnou rudou v tomto město kotvila v roce 1986.

Centrum města bylo téměř kompletně zničeno při spojeneckých náletech během druhé světové války. Tyto nálety zničily téměř všechny historické a cenné budovy. První bombardování Emdenu proběhlo 31. března 1940 jednotkou RAF, avšak bombardování s nejzávažnějšími následky proběhlo 6. září 1944, kdy bylo zničeno zhruba 80 % všech domů v centru města. Zvláštní je, že loděnice a přístav zůstaly naprosto nedotčené, přestože z průmyslového hlediska byly nejdůležitější. Ze strany Angličanů se pravděpodobně jednalo o odvetu za nálety na město Coventry. Rekonstruované město bylo znovuotevřeno dne 6. září 1962, přesně 18 let po zmíněném bombardování.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí v Emdenu je průměrné a typické pro celou západní Evropu. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teplota pohybuje okolo 22 ° C. Naopak nejstudenějšími měsíci jsou leden a únor, kdy se teplota pohybuje okolo - 1 ° C. Za rok průměrně v Emdenu naprší 801 mm srážek a nejdeštivější měsíc je září, kdy naprší průměrně 80,5 mm. Naopak nejsušší je duben, kdy naprší okolo 39 mm srážek.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hlavním zaměřením Emdenu je výroba automobilů a stavba lodí. Je zde velký závod značky Volkswagen, který produkuje auta Volkswagen Passat a je zde zaměstnáno přes 10 000 lidí. Je zde i výroba konvenčních ponorek, nákladních lodí, ledoborců...

Dalším důležitým hospodářským odvětvím je cestovní ruch, hlavně jako výletní destinací pro turisty ubytované v okolních vesnicích na pobřeží Severního moře. V Emdenu má sídlo i letecká společnost Ostfriesische Lufttransport.

Univerzita aplikovaných věd (Fachhochschule) zde byla otevřena v roce 1973. V současné době zde studuje přibližně 4 240.

Osobnosti z Emdenu[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Emden v roce 2010
Most přes Emži

Lodě pojmenovaná podle Emdenu[editovat | editovat zdroj]

Tři německé lehké křižníky byly pojmenovány po Emdenu, přičemž dva sloužili v první světové válce a třetí ve druhé světové válce.

  • SMS Emden (1906), lehký křižník v bitvách Kaiserliche Marine, u Bengálského zálivu a bitva o Cocos
  • Emden (1911), škuner
  • SMS Emden (1916), lehký křižník v Kaiserliche Marine
  • Emden (1925), lehký křižník v Kriegsmarine, použitý v invazi Norska a Dánska
  • F210 Emden (1979), fregata z německého námořnictva

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Emden podepsal smlouvy o spolupráci s těmito městy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Emden na anglické Wikipedii.