Emden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Emden
Radnice Emdenu
Radnice Emdenu
Emden – znak
znak
Emden – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměDolní Sasko
Emden
Emden
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha112,3 km²
Počet obyvatel50 535 (2022)[1]
Hustota zalidnění449,8 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaTim Kruithoff (od 2019)
Oficiální webwww.emden.de
Telefonní předvolba04921, 04927 a 04924
PSČ26721, 26723 a 26725
Označení vozidelEMD
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emden je město a přístav ležící na řece Emži (Ems) ve spolkové zemi Dolní Sasko na severozápadě Německa. Jedná se o největší město regionu Východní Frísko, ve kterém žije přibližně 51 tisíc[1] obyvatel. V historii bylo významné především jako centrum námořního obchodu. Po druhé světové válce se zde usídlil závod automobilky Volkswagen. Od roku 1973 je zde i Vysoká škola aplikovaných věd.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přístav v Emdenu
Emdenský kostel

Přesné datum založení Emdenu je neznámé, ale město pravděpodobně existovalo přinejmenším od 8. století. V historické literatuře lze Emden najít i pod názvy Amuthon, Embda, Emda a Embden. Městská privilegia a vlastní znak získal Emden v roce 1495 od císaře Maxmiliána I.

V 16. století se Emden stal důležitým centrem protestantské reformace za vlády hraběnky Anny Oldenburské, která hledala náboženskou „třetí cestu“ mezi luteránstvím a katolicismem. V roce 1542 jmenovala polského šlechtice Jana Laskiho (známý též jako Johannes a Lasco) pastorem protestantského kostela v Emdenu. Laski její nabídku přijal a po dobu sedmi let pokračoval v rozšiřování nového náboženství ve Východním Frísku. Nicméně v roce 1549 se Anna dostala pod tlak císaře Karla V. a byla nucena Laskiho odvolat.

Emden bylo obecně bohaté město. Jeho ekonomika vzkvétala především v 17. století, díky činnosti obchodníků, rejdařů (majitelů lodí) a řemeslníků. Vliv měl také příchod mnoha přistěhovalců z území Flander (dnešní Belgie), poté co odtud museli v 16. století odejít protestanti. V Emdenu byly tištěny Biblenizozemštině.

V roce 1744 byl Emden připojen k Prusku. V roce 1752 pronajal Fridrich Veliký Emdenskou obchodní společnost, ta ale byla v troskách po tom, co byl Emden krátkou dobu pod vládou francouzských ozbrojených sil během sedmileté války. Město bylo osvobozeno anglo-německými silami roce 1758 a po zbytek trvání války byl Emden hlavní zásobárnou anglických vojsk.

Během napoleonské éry byl Emden a okolní pozemky Východního Fríska součástí Holandského království.

Industrializace města začala kolem roku 1870. Na konci 19. století byl postaven kanál Dortmund-Ems, který propojoval Emden s městy v Porýní. V té době se z Emdenu stal významný přístav. Hlavní náklad lodí tvořilo uhlí a železná ruda. Poslední loď s železnou rudou v tomto přístavu zakotvila v roce 1986.

Centrum města bylo téměř kompletně zničeno při spojeneckých náletech během druhé světové války. Tyto nálety zničily téměř všechny historické a cenné budovy. První bombardování Emdenu proběhlo 31. března 1940 jednotkou RAF, avšak bombardování s nejzávažnějšími následky proběhlo 6. září 1944, kdy bylo zničeno zhruba 80 % všech domů v centru města. Zvláštní je, že loděnice a přístav zůstaly naprosto nedotčené, přestože z průmyslového hlediska byly nejdůležitější. Ze strany Britů se pravděpodobně jednalo o odvetu za nálety na město Coventry. Rekonstruované město bylo znovuotevřeno dne 6. září 1962, přesně 18 let po zmíněném bombardování.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí v Emdenu je průměrné a typické pro celou západní Evropu. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teplota pohybuje okolo 22 °C. Naopak nejstudenějšími měsíci jsou leden a únor, kdy se teplota pohybuje okolo −1 °C. Za rok průměrně v Emdenu naprší 801 mm srážek a nejdeštivější měsíc je září, kdy naprší průměrně 80,5 mm. Naopak nejsušší je duben, kdy naprší okolo 39 mm srážek.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hlavním zaměřením hospodářství v Emdenu je výroba automobilů a stavba lodí. Je zde velký závod značky Volkswagen, který produkuje auta Volkswagen Passat a je v něm zaměstnáno přes 10 000 lidí. V emdenské loděnici se staví konvenční ponorky, nákladní lodě a ledoborce.

Dalším důležitým hospodářským odvětvím je cestovní ruch. Do města přijíždějí mj. turisté ubytovaní v letoviscích na pobřeží Severního moře, například v malebné rybářské vesnici Greetsiel.

V Emdenu má sídlo letecká společnost Ostfriesische Lufttransport.

Odborná vysoká škola aplikovaných věd (Fachhochschule für angewandte Wissenschaften) byla v Emdenu otevřena v roce 1973. V současné době je na ní zapsáno zhruba 4 240 studentů.

Osobnosti z Emdenu[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Emden v roce 2010
Most přes Emži

Lodě pojmenovaná podle Emdenu[editovat | editovat zdroj]

Tři německé lehké křižníky byly pojmenovány po Emdenu, přičemž dva sloužili v první světové válce a třetí ve druhé světové válce.

  • SMS Emden (1906), lehký křižník v bitvách Kaiserliche Marine, u Bengálského zálivu a bitva o Cocos
  • Emden (1911), škuner
  • SMS Emden (1916), lehký křižník v Kaiserliche Marine
  • Emden (1925), lehký křižník v Kriegsmarine, použitý v invazi Norska a Dánska
  • F210 Emden (1979), fregata z německého námořnictva

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Emden podepsal smlouvy o spolupráci s těmito městy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Emden na anglické Wikipedii.

  1. a b Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2022. Spolkový statistický úřad. 21. září 2023. Dostupné online. [cit. 2023-10-07].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]