Royal Air Force

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Královské letectvo. Tento článek pojednává o britském Královském letectvu. O letectvu bývalého Italského království pojednává článek Regia Aeronautica.
Royal Air Force
Odznak Royal Air Force

Odznak Royal Air Force
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Vznik 1. dubna 1918
Typ letectvo
Funkce vzdušný boj
Velikost 34,200 příslušníků (2013)
Posádka Londýn (stanoviště velitelství)
Motto Per ardua ad astra (Přes nepřízeň osudu ke hvězdám)
Nadřazené jednotky Spojené království Britské ozbrojené síly
Účast
Války první světová válka
druhá světová válka
válka v Koreji
Suezská krize
válka o Falklandy
válka v Zálivu
válka v Afghánistánu
válka v Iráku
Insignie
Znak Letecký výsostný znak
Znak na SOP Znak na svislé ocasní ploše
Letouny
Bitevní Panavia Tornado
Stíhací Lockheed Lightning II
Eurofighter Typhoon
Cvičné BAE Hawk
Transportní Lockheed C-130 Hercules
McDonnell Douglas C-17 Globemaster III
Airbus A330 MRTT
Airbus A400M
Bezpilotní General Atomics MQ-9 Reaper
Vrtulníky
Transportní Boeing Chinook
Aérospatiale Puma
Víceúčelové Westland Sea King
Bell 412

Royal Air Force (RAF), česky Královské letectvo, je vojenské letectvo britských ozbrojených sil.

Stručná historie RAF[editovat | editovat zdroj]

Vzlet stroje Tornado GR.1 a prototypu Tornado F.2

Jde o nejstarší nezávislé vojenské letectvo na světě[1], které vzniklo 1. dubna 1918[p 1] sloučením Royal Flying Corps a Royal Naval Air Service. RAF od té doby hrálo významnou roli v britské vojenské historii, především během druhé světové války. Od července 1940 do října téhož roku probíhala takzvaná Bitva o Británii. RAF se ubránila mnohonásobné přesile Luftwaffe a zabránila tak Hitlerovi podniknout operaci Lvoun - invazi do Británie. Bojovalo se víceméně nad jižní Anglií. V RAF byly za druhé světové války i československé perutě - 310. stíhací, 312. stíhací, 313. stíhací a 311. bombardovací. RAF se později zúčastnila i dalších konfliktů, jako byla např. korejská válka, válka o Falklandy či invaze do Iráku. RAF s 1114 letouny a 46 800 muži (v roce 2010) patří mezi největší letecké síly na světě. Je také jedno z technologicky nejvyspělejších, tuto pozici významně upevnilo nákupem 232 stíhaček Eurofighter Typhoon. Mezi jeho příslušníky v době vzniku patřil např. Henry Allingham, který zemřel v roce 2009 ve věku 113 let. Karel Janoušek byl jediným Čechoslovákem který získal v RAF hodnost maršála.

Čechoslováci v RAF[editovat | editovat zdroj]

Piloti 310. čs. stíhací perutě na základně v Duxfordu
Pomník čs. letců v Praze na Klárově (autorem britský sochař C. Spofforth). Bronzový okřídlený lev na podstavci s kovovými nýtovanými plechy evokujícími plášť letadla.

V Britském královském letectvu sloužilo za druhé světové války celkem 2402 Čechů a Slováků. Pětina z nich se konce války nedočkala. Ne všichni ale byli piloty. Vedle známých mužů v modrém tam byl pozemní personál. Další muži působili na administrativních pozicích, jako styční důstojníci u královského letectva nebo ve výcvikových jednotkách. V RAF byli také letci z řady jiných zemí. Čechoslováci si ale u britského letectva vydobyli vynikající pověst stejně jako jejich polští kolegové. Mnozí letci se po únoru 1948 stali oběťmi komunistického režimu. Přicházeli ze Západu a mnozí z nich měli za manželky Angličanky. Dávno před komunistickým pučem dávali otevřeně najevo nespokojenost s tím, jak fungovala poválečná limitovaná demokracie. (Typickým příkladem za všechny může být známý protektorátní odbojář Jan Smudek.)[4] Český personál sloužící u RAF připomíná pražský Památník Okřídleného lva. Padlé letce připomíná památník v Praze-Dejvicích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Někdy je mylně uváděno, že vzniku RAF předcházel vznik finského letectva 6. března 1918. Toho dne však vznikla pouze letecká složka finské armády.[2] Finské letectvo jako organizačně nezávislá součást ozbrojených sil vzniklo až 4. května 1928.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CORMACK, Andrew. British Air Forces 1914-1918 (I). Oxford : Osprey Publishing, 20000. ISBN 1841760013. Kapitola The Military Air Services, s. 4. (angličtina) 
  2. PENTTI PERTTULA. FINNISH AIR FORCE AIRCRAFT HISTORY TIMELINE [online]. [cit. 2009-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The Second Oldest Air Force [online]. Air Power Development Centre, červen 2009, [cit. 2009-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. SKALICKÝ, Jaroslav. Na pražském Klárově odhalili památník československým letcům ve službách RAF [online]. 2014-6-17, [cit. 2014-06-24]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]