Royal Air Force

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Královské letectvo. Tento článek pojednává o britském Královském letectvu. O letectvu bývalého Italského království pojednává článek Regia Aeronautica.

Royal Air Force (RAF) je vojenské letectvo britských ozbrojených sil.

Stručná historie RAF[editovat | editovat zdroj]

Vzlet stroje Tornado GR.1 a prototypu Tornado F.2

Jde o nejstarší nezávislé vojenské letectvo na světě[1], které vzniklo 1. dubna 1918[p 1] sloučením Royal Flying Corps a Royal Naval Air Service. RAF od té doby hrálo významnou roli v britské vojenské historii, především během druhé světové války. Od července 1940 do října téhož roku probíhala takzvaná Bitva o Británii. RAF se ubránila mnohonásobné přesile Luftwaffe a zabránila tak Hitlerovi podniknout operaci Lvoun - invazi do Británie. Bojovalo se víceméně nad jižní Anglií. V RAF byly za druhé světové války i československé perutě - 310. stíhací, 312. stíhací, 313. stíhací a 311. bombardovací. RAF se později zúčastnila i dalších konfliktů, jako byla např. korejská válka, válka o Falklandy či invaze do Iráku. RAF s 1114 letouny a 46 800 muži (v roce 2010) patří mezi největší letecké síly na světě. Je také jedno z technologicky nejvyspělejších, tuto pozici významně upevnilo nákupem 232 stíhaček Eurofighter Typhoon. Mezi zakládající členy patří např. Henry Allingham, který zemřel v roce 2009 ve věku 113 let, nebo Karel Janoušek, který získal hodnost maršála.

Čechoslováci v RAF[editovat | editovat zdroj]

Piloti 310. čs. stíhací perutě na základně v Duxfordu
Pomník čs. letců v Praze na Klárově (autorem britský sochař C. Spofforth). Bronzový okřídlený lev na podstavci s kovovými nýtovanými plechy evokujícími plášť letadla.

V Britském královském letectvu sloužilo za druhé světové války celkem 2402 Čechů a Slováků. Pětina z nich se konce války nedočkala. Ne všichni ale byli piloty. Vedle známých mužů v modrém tam byl pozemní personál. Další muži působili na administrativních pozicích, jako styční důstojníci u královského letectva nebo ve výcvikových jednotkách. V RAF byli také letci z řady jiných zemí. Čechoslováci si ale u britského letectva vydobyli vynikající pověst stejně jako jejich polští kolegové. Mnozí letci se po únoru 1948 stali oběťmi komunistického režimu. Přicházeli ze Západu a mnozí z nich měli za manželky Angličanky. Dávno před komunistickým pučem dávali otevřeně najevo nespokojenost s tím, jak fungovala poválečná limitovaná demokracie. (Typickým příkladem za všechny může být známý protektorátní odbojář Jan Smudek.)[4] Český personál sloužící u RAF připomíná pražský Památník Okřídleného lva. Padlé letce připomíná památních v Praze-Dejvicích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Někdy je mylně uváděno, že vzniku RAF předcházel vznik finského letectva 6. března 1918. Toho dne však vznikla pouze letecká složka finské armády.[2] Finské letectvo jako organizačně nezávislá součást ozbrojených sil vzniklo až 4. května 1928.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CORMACK, Andrew. British Air Forces 1914-1918 (I). Oxford : Osprey Publishing, 20000. ISBN 1841760013. Kapitola The Military Air Services, s. 4. (angličtina) 
  2. PENTTI PERTTULA. FINNISH AIR FORCE AIRCRAFT HISTORY TIMELINE [online]. [cit. 2009-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The Second Oldest Air Force [online]. Air Power Development Centre, červen 2009, [cit. 2009-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. SKALICKÝ, Jaroslav. Na pražském Klárově odhalili památník československým letcům ve službách RAF [online]. 2014-6-17, [cit. 2014-06-24]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]