Portugalské letectvo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Força Aérea Portuguesa
Logo Portugalského letectva
Logo Portugalského letectva
Logo Portugalského letectva
ZeměPortugalskoPortugalsko Portugalsko
Vznik1. července 1952
Typletectvo
Funkceprotivzdušná obrana/letecký průzkum/přímá podpora
Velikost78 strojů[1] (2021)
PosádkaAmadora (SV)
MottoEx Mero Motu(„Vlastní vůlí“)
Velitelégenerál Joaquim Manuel Nunes Borrego
Nadřazené jednotkyPortugalské ozbrojené síly
Účast
VálkyPrvní světová válka
Portugalská koloniální válka
MiseBaltic Air Policing[2]
Insignie
Znak
Letecký výsostný znak užívaný od r. 1918 Letecký výsostný znak (provedení se sníženou viditelností)
Znak na SOP
Letecký znak na SOP

Portugalské letectvo (portugalsky Força Aérea Portuguesa, zkratkou FAP) je letectvo Portugalska a nejmladší složka jeho ozbrojených sil, které tvoří spolu s armádou a námořnictvem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kokarda užívaná portugalskými vojenskými letadly v době první světové války

Letectvo Portugalska své tradice odvozuje od balonové roty vzniklé v roce 1911. Až do roku 1952 existovaly armádní a námořní letecké síly podřízené těmto složkám ozbrojených sil, které byly 1. července 1952 sloučeny do letectva existujícího jako součást ozbrojených sil země nezávislá na armádě a námořnictvu.

Během své existence se letecké složky portugalských ozbrojených sil podílely na bojích první světové války a válce v portugalských koloniích.

Organizace a složení[editovat | editovat zdroj]

Portugalské F-16 Fighting Falcon

Porugalské letectvo je plně profesionální ozbrojený sbor, který je po operační stránce podřízen náčelníku generálního štábu ozbrojených sil, po ostatních podřízeno ministru národní obrany.[2] V jeho čele stojí náčelník štábu letectva (Chefe do Estado-Maior da Força Aérea), zkratka této funkce CEMFA je užívána také pro označení jeho štábu, jehož posádka je na základně Amadora.

V roce 2015 se letectvo Portugalska skládalo z 5 957 osob (z toho 1 777 důstojníků, 2 511 poddůstojníků a 842 civilních zaměstnanců) a v současné době disponuje okolo 78 letadly v aktivní službě.[1]

Kromě hlavní vojenské role se potugalské vzdušné síly podílejí i při pomoci orgánům veřejné moci například při policejním pátrání anebo při pátrání a záchraně.

Operační jednotky jsou pod přímým velením Velitelství letectva (Comando Aéreo) v Lisabonu, přímo podléhajícímu náčelníkovi leteckého štábu, které vykonává velení nad operačními jednotkami letectva,[2] kterými jsou základny (Base Aérea), organizačně stojící na stupni křídla. Posádky základen jsou složeny ze dvou skupin (Grupo), jedné letové a jedné týlové podpory a zabezpečení. Letová skupina je trvale dislokována na mateřské základně, ale její části mohou krátkodobě operovat i ze satelitních (záložních) letišť podléhajících velitelství mateřské základny, na kterých jsou permanentně umístěny části skupiny týlového zabezpečení. Skupiny se dělí na několik perutí či eskader (Esquadra), s proměnlivým počtem strojů i mužstva, které mohou být dále členěny na letky (Esquadrilhas). V minulosti existovaly i samostatné letky.

Území Portugalska bylo dříve rozděleno do 3 leteckých regionů, které mohly být dále členěny na zóny, ale v současné době je aktivní pouze velitelství letecké zóny Azory, s velitelstvím na základně v Lajes.

Přehled letecké techniky[editovat | editovat zdroj]

Tabulka obsahuje přehled letecké techniky Portugalského letectva v roce 2021 podle Flightglobal.com.[1]

Název Fotografie Původ Určení Verze Ve službě Poznámky
Bojové letouny
General Dynamics F-16 Fighting Falcon USAUSA USA víceúčelový bojový letoun
dvoumístný bojový letoun[p 1]
F-16AM
F-16BM
24
3
Některé jiné prameny udávají celkový početní stav portugalských F-16 vyšší. V Portugalsku probíhají modernizace a renovace strojů F-16 v rámci programů MLU/Falcon STAR pro řadu zákazníků a po dobu jejich výskytu v zemi jsou tyto letouny formálně vedeny ve stavu FAP, jehož opravárenská zařízení se na těchto programech podílejí, ale nejsou jím provozovány.
Speciální letouny
CASA C-295 Evropská unieEvropská unie Evropská unie námořní hlídkový letoun C-295 MPA 5
Lockheed P-3 Orion USAUSA USA námořní hlídkový letoun P-3C CUP+ 4 Původem z výzbroje Nizozemského královského námořnictva[2]
Dopravní a transportní letouny
CASA C-295 Evropská unieEvropská unie Evropská unie taktický transportní letoun 7
Embraer C-390 Millennium KC-390 (ilustrační fotografie) BrazílieBrazílie Brazílie střední transportní letoun 0 5 kusů objednáno závazně, 1 předběžně.
Lockheed C-130 Hercules USAUSA USA střední transportní letoun C-130H 4
Vrtulníky
AgustaWestland AW101 Spojené královstvíSpojené království Spojené královstvíItálieItálie Itálie víceúčelový a transportní vrtulník/pátrání a záchrana 12
Leonardo Helicopters AW119 Koala AW119 (ilustrační fotografie) ItálieItálie Itálie užitkový vrtulník 4 Objednán ještě 1 kus závazně a 2 předběžně.
UH-60 Black Hawk USAUSA USA víceúčelový vrtulník 0 (+6) Objednány v srpnu 2022. Mají sloužit k hašení požárů.[4]
Cvičná letadla
Socata TB 30 Epsilon FrancieFrancie Francie cvičný letoun 15

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Dvoumístné cvičné verze bojových letounů se používají především při zaškolování již vycvičených pilotů na konkrétní typ bojového letounu[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Повітряні сили Португалії na ukrajinské Wikipedii.

  1. a b c HOYLE, Craig. World Air Forces 2021 [online]. London: Flightglobal, 2021 [cit. 2021-10-20]. S. 27. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d Matos 2017
  3. Cvičné letouny [online]. army.cz [cit. 2019-04-05]. Dostupné online. 
  4. EDITORIAL, Defense Brief. Portugal buys UH-60 Black Hawks for firefighting ops [online]. 2022-08-31 [cit. 2022-09-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MATOS, José. Against the Odds: NATO's Southern Guard (Force Report: Portuguese Air Force). AirForces Monthly. Únor 2017, čís. 347, s. 70–77. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]