Přeskočit na obsah

Portál:Portugalsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Portál Portugalsko
Portugalská republika je stát ležící na Pyrenejském poloostrově. Portugalsko leží na břehu Atlantského oceánu, jediným sousedem státu je Španělsko. Portugalsku také náleží souostroví Azory a Madeira.
Celý článek

Portugalská hymna
Státní znak
Státní znak Portugalska
Vlajka Portugalska
Portugalská vlajka

Zajímavosti

Víte, že...

...Klášter Řádu Kristova v Tomaru byl původně templářskou pevností?
...roku 1487 vznikla ve Faru první portugalská tištěná díla?
...nejvyšší bod Portugalska Ponta do Pico leží na Azorských ostrovech?
...fotbalový klub FC Porto vyhrál v letech 1987 a 2004 Ligu mistrů?

Archiv

Článek

Alfons II. Tlustý (1185-1223) byl třetí portugalský král z dynastie burgundské. Narodil se z manželství portugalského krále Sancha I. s Dulcií Aragonskou jako pátý potomek a druhý syn. Na trůn usedl po smrti svého otce roku 1212 a první léta jeho vlády byla poznamenána střety se sourozenci, které ukončil konfiskací jejich majetku. Alfonsova vláda se soustředila na ekonomickou a sociální prosperitu země, čímž se výrazně odlišoval od svých předchůdců. Zreformoval právní systém a snažil se navázat obchodní styky s evropskými královstvími. Také se snažil o nezávislost své země na papežském stolci, protože moc církve neustále rostla od dob krále Alfonse I., který jí byl nucen udělit různé výsady. Následkem těchto snah byla Alfonsova ekomunikace papežem Honoriem III., po níž slíbil nápravu. Tento krok však zůstal na jeho nejstarším synovi, protože v březnu 1223 zemřel. Je pohřben společně s manželkou v klášteře Alcobaça.


Archiv

Obrázek

Pevnost Castelo de Guimarães

Osobnost

Cabralova podobizna
Cabralova podobizna

Pravnuk prvního portugalského krále Alfonse I. Pedro Álvares Cabral byl mořeplavec, který při šíření křesťanské víry a uzavírání obchodních vztahů jen tak "mimochodem" objevil Brazílii...

Celý článek

Kategorie

Pomozte

Příbuzné portály

Informace

  • Pokud chcete navrhnout zajímavost, článek, obrázek či osobnost, která by se na portálu mohla objevit, pište své návrhy na Portál:Portugalsko/Návrhy.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Portugalsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

WIKIPORTÁLY