Portál:Čechy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Small coat of arms of the Czech Republic.svg
Čechy (latinsky Bohemia, německy Böhmen, polsky Czechy) jsou historické území na západě České republiky. Dříve byly jako království centrem Koruny české. Flag of Bohemia.svg

Článek měsíce

Znak Českých Budějovic
České Budějovice (německy Budweis, popřípadě Böhmisch Budweis; v místním nářečí Budějce) jsou statutární město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše a žije v nich obyvatel, v aglomeraci pak kolem 170 tisíc obyvatel. Historické centrum bylo roku 1980 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Ve městě sídlí Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a biskup římskokatolické českobudějovické diecéze.

Osobnost měsíce

Kosmas.jpg
Kosmas (asi 104521. října 1125) byl první známý český kronikář, autor Kroniky české (Chronica Boemorum, běžně Kosmova kronika) a v letech 11201125 děkanem pražské kapituly při sv. Vítu. Takřka všechny informace, které jsou dnes o něm známy, pocházejí z jeho kroniky, kde se několikrát zmínil o sobě a svých příbuzných. Na svou dobu se dožil vysokého věku, sám se nazval osmdesátiletým starcem. Na rozdíl od řady autorů středověkých kronik je jeho jméno autentické, jsou jím podepsány předmluvy a je uvedeno v přípisku Kosmovy kroniky o smrti jejího autora.

Obrázek měsíce

Čilec, west view.jpg

obec Čilec

Kategorie

Krátké články týkající se Čech by měly být označeny šablonou {{Pahýl}}

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čechy}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.